ក្រុមយុវជនបន្តយុទ្ធនាការសង្គ្រោះកោះកុងក្រៅតាមបណ្ដាញសង្គមហ្វេសប៊ុក (Facebook) បន្ទាប់ពីសកម្មភាពរបស់ពួកគេ ត្រូវអាជ្ញាធររារាំងជាច្រើនដង។ ក្រុមយុវជនអះអាងថា ពួកគេនឹងមិនបញ្ឈប់យុទ្ធនាការសង្គ្រោះកោះកុងក្រៅឡើយ ដរាបណារដ្ឋាភិបាលមិនទាន់ដាក់តំបន់នោះជាឧទ្យានជាតិ និងដកសិទ្ធិវិនិយោគពីក្រុមហ៊ុនឯកជន។
យុទ្ធនាការថ្មីរបស់ក្រុមយុវជននេះ គឺការដាក់ស៊ុមរូបថត (Frame) ដែលមានពាក្យថា "ខ្ញុំស្រឡាញ់កោះកុងក្រៅ" លើរូបថតគណនីហ្វេសប៊ុក (Profile Picture)។ យុទ្ធនាការនេះ ទទួលបានការចាប់អារម្មណ៍ច្រើនពីអ្នកប្រើហ្វេស៊បុក ដោយពួកគេបានដាក់ស៊ុមដែលមានពាក្យថា ខ្ញុំស្រឡាញ់កោះកុងក្រៅ លើរូបគណនីរបស់ខ្លួន។យុវជនមាតាធម្មជាតិ កញ្ញា ភួន កែវរស្មី ឱ្យអាស៊ីសេរីដឹងថា យុទ្ធនាការថ្មីលើហ្វេសប៊ុកនេះ បានចាប់ផ្តើមតាំងពីថ្ងៃទី២០ កក្កដា ហើយរហូតមកដល់ពេលនេះ មានអ្នកប្រើហ្វេសប៊ុកជាច្រើនបានដាក់ស៊ុមខ្ញុំស្រឡាញ់កោះកុងក្រៅនេះលើរូបគណនីរបស់ពួកគេ។ ទោះជាយ៉ាងណា កញ្ញាមិនដឹងអំពីចំនួនជាក់លាក់នៃអ្នកដាក់ស៊ុមខ្ញុំស្រឡាញ់កោះកុងក្រៅនេះទេ ដោយសារមិនអាចគ្រប់គ្រងទិន្នន័យលើហ្វេសប៊ុកបាន។
កញ្ញា ភួន កែវរស្មី បញ្ជាក់ថា យុទ្ធនាការថ្មីលើហ្វេសប៊ុកនេះ មានគោលបំណងសំខាន់ពីរ គឺផ្តល់ឱកាសដល់ពលរដ្ឋទូទៅអាចបង្ហាញក្តីស្រឡាញ់របស់ខ្លួនចំពោះកោះកុងក្រៅ និងបង្ហាញពីជំហររឹងមាំចង់ឃើញរដ្ឋាភិបាលដាក់តំបន់នោះ ជាឧទ្យានជាតិ ឬតំបន់ការពារធម្មជាតិ ដូចអ្វីដែលក្រសួងបរិស្ថានធ្លាប់បានប្រកាស៖ « យើងបង្កើតជា Frame ( ស៊ុម ) ដើម្បីផ្តល់ឱកាសមួយទៅដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋដែលគាត់មិនអាចចូលរួមជាសាធារណៈជាមួយយើងបាន ហើយវាក៏ជាការរំឭកមួយថា ពួកយើងនៅតែតាមដានពីស្ថានភាពកោះកុងក្រៅ ហើយមានជំហរមួយដែលចង់ឱ្យគេដកអាជ្ញាប័ណ្ណចេញពីកោះកុងក្រៅដដែល » ។
កញ្ញា ភួន កែវរស្មី អះអាងថា ស៊ុមរូបគណនីហ្វេសប៊ុក ខ្ញុំស្រឡាញ់កោះកុងក្រៅ នេះ អាចប្រើប្រាស់បានដោយគ្មានកាលកំណត់ឡើយ ហើយក្រុមយុវជនក៏មិនបញ្ឈប់យុទ្ធនាការសង្គ្រោះកោះកុងក្រៅនេះដែរ។
និស្សិតផ្នែកច្បាប់ យុវជន សុខ សុភ័ស្ស ថ្លែងថា លោកបានដាក់ស៊ុម ខ្ញុំស្រឡាញ់កោះកុងក្រៅលើរូបគណនីហ្វេសប៊ុក ដើម្បីបង្ហាញការគាំទ្រដល់សកម្មភាពរបស់ក្រុមយុវជនមាតាធម្មជាតិ។ យុវជនរូបនេះបន្តថា លោកធ្លាប់ទៅលេងកោះកុងក្រៅកាលពីឆ្នាំ២០១៩ ហើយឃើញថា កោះនេះមានធនធានធម្មជាតិសម្បូរបែប ដែលគួរតែត្រូវបានអភិរក្ស៖ « សម្រាប់ខ្ញុំ គឺខ្ញុំចូលរួមពេញទំហឹង ក្នុងការការពារ ព្រោះវាជាសម្បត្តិមួយរបស់ជាតិយើង ហើយការពារហ្នឹង អត់មានខុសមាត្រាណាមួយទេ អត់មានខុសទេ » ។
កោះកុងក្រៅ គឺជាឈ្មោះដែលអ្នកស្រុកនិយមហៅ ដើម្បីសម្គាល់កោះកុង ដែលជាកោះធំជាងគេនៅកម្ពុជា។ កោះនេះមានផ្ទៃ ១០៣គីឡូម៉ែត្រការ៉េ មានទីតាំងស្ថិតនៅឃុំជ្រោយប្រស់ ស្រុកកោះកុង ចម្ងាយប្រមាណ ៣០គីឡូម៉ែត្រ ពីក្រុងខេមរភូមិន្ទ ទីរួមខេត្តកោះកុង។ កោះនេះសម្បូរដោយសក្ដានុពលផ្នែកធនធានធម្មជាតិ និងជីវៈចម្រុះ រួមមានព្រៃឈើ ឆ្នេរខ្សាច់សក្បុស ទឹកសមុទ្រថ្លាឈ្វេង កូនភ្នំ ទឹកជ្រោះ ព្រមទាំងសត្វព្រៃ និងសត្វសមុទ្រជាច្រើនប្រភេទ។
ទោះជាយ៉ាងណា រដ្ឋាភិបាលបានប្រគល់សិទ្ធិវិនិយោគកោះនេះទាំងមូលដោយស្ងាត់ៗ ទៅឱ្យក្រុមហ៊ុនកោះកុង អេសអ៊ីហ្សិត (Koh Kong SEZ) របស់ឧកញ៉ា លី យ៉ុងផាត់ ដែលជាសមាជិកព្រឹទ្ធសភា និងជាអ្នកជំនួញស្និទ្ធនឹងលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន។ ការប្រគល់សិទ្ធិវិនិយោគនេះ ធ្វើឡើងតាំងពីឆ្នាំ២០១៩ តែរដ្ឋាភិបាលមិនបានបង្ហាញព័ត៌មាននេះជាសាធារណៈឡើយ ទាល់តែក្រុមយុវជនចាប់ផ្តើមធ្វើយុទ្ធនាការកាលពីខែមិថុនាថ្មីៗ នេះ ទើបរដ្ឋាភិបាលសម្រេចទម្លាយព័ត៌មាននេះ។ ការទម្លាយព័ត៌មាននេះទៀតសោត រដ្ឋាភិបាលមិនបានបញ្ជាក់ឱ្យលម្អិតនោះទេ ដោយគ្រាន់តែរំលេចនៅក្នុងលិខិតបង្កើតគណៈកម្មការថ្មីមួយ ដើម្បីត្រួតពិនិត្យគម្រោងអភិវឌ្ឍកោះកុងរបស់ក្រុមហ៊ុនអេសអ៊ីហ្សិតប៉ុណ្ណោះ។
រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងបរិស្ថាន លោក នេត្រ ភក្ត្រា អះអាងថា ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធកំពុងសិក្សាពីផលប៉ះពាល់ ដើម្បីកំណត់តំបន់ដែលត្រូវអភិវឌ្ឍ និងតំបន់ដែលត្រូវអភិរក្សនៅកោះកុងក្រៅ។ លោករិះគន់ក្រុមយុវជនដែលធ្វើយុទ្ធនាការសង្គ្រោះកោះកុងក្រៅនេះថា មានជំងឺតួឯកនិយម ហើយលោកចោទពួកគេថា កំពុងយកបញ្ហានេះជាលេសដើម្បីញុះញង់បង្កចលាចលសង្គម៖« រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានគិតគូរខ្ពស់ពីការគ្រប់គ្រងតំបន់កោះកុងក្រៅ ហើយបានឱ្យគណៈកម្មការត្រួតពិនិត្យការអភិវឌ្ឍកោះកុងក្រៅ សិក្សាពីផលប៉ះពាល់ដើម្បីកំណត់តំបន់សម្រាប់អភិរក្ស និងតំបន់សម្រាប់អភិវឌ្ឍ។ ការធ្វើយុទ្ធនាការណាមួយដោយយកបញ្ហាបរិស្ថានមកធ្វើជាលេសនៅក្នុងការញុះញង់បង្កចលាចលសង្គម វាជារបៀបវារៈនយោបាយទុច្ចរិត ហើយពួកគេមិនគួរមានជំងឺតួឯកថា មានតែខ្លួនទេ ជាអ្នកស្រឡាញ់បរិស្ថាន និងធនធានធម្មជាតិនោះ » ។
ទោះជាយ៉ាងណា សកម្មជនបរិស្ថានមាតាធម្មជាតិ កញ្ញា ឡុង គន្ធា ច្រានចោលការលើកឡើងរបស់មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងបរិស្ថាននេះ។ កញ្ញាអះអាងថា ក្រុមយុវជនធ្វើសកម្មភាពទាំងឡាយ គឺដើម្បីតែជួយការពារធនធានធម្មជាតិ និងបរិស្ថាន ដែលជាទ្រព្យសម្បត្តិរបស់ជាតិប៉ុណ្ណោះ។ កញ្ញាយល់ថា គឺការអភិវឌ្ឍគ្មានតម្លាភាព និងទង្វើយាយីរបស់អាជ្ញាធរទៅវិញទេ ដែលជាអំពើទុច្ចរិត និងរំលោភច្បាប់។ កញ្ញាស្នើឱ្យមន្ត្រីរដ្ឋាភិបាល បញ្ឈប់ការចោទប្រកាន់គ្មានមូលដ្ឋាន និងមានចរិតរើសអើងបែបនេះតទៅទៀត។ ជាពិសេស កញ្ញាទទូចដល់អាជ្ញាធរបញ្ឈប់ការគាបសង្កត់ និងការយាយីលើក្រុមយុវជន ដោយគ្រាន់តែពួកគេប្រើប្រាស់សិទ្ធិសេរីភាពរបស់ខ្លួនស្របតាមច្បាប់៖ « នៅពេលដែលក្រុមយុវជនធ្វើអ្វីស្របទៅតាមច្បាប់ គាត់ ( អាជ្ញាធរ ) ព្យាយាមមករារាំងទាំងទទឹងទិស ចោទក្រុមយុវជនថា ធ្វើសកម្មភាពដោយទុច្ចរិត មួយទៀតនៅពេលដែលវិនិយោគទៅឱ្យក្រុមហ៊ុន លី យ៉ុងផាត់ ដែលមានរឿងអាស្រូវជាច្រើន ទាក់ទងនឹងការរំលោភសិទ្ធិមនុស្ស រំលោភដីធ្លីហ្នឹង សកម្មភាពបែបហ្នឹងតើវាជារឿងត្រឹមត្រូវដែរឬអត់ ? ឬក៏ជារឿងទុច្ចរិត។ បរិបទរាល់ថ្ងៃនេះ យើងជាយុវជន គឺទទួលយកអត់បានទេ។ អ្នកមានលុយមានអំណាចកំពុងបំផ្លាញធនធានទាំងអស់ហ្នឹងត្រូវបានការពារទៅវិញ។ ចំណែកក្រុមយុវជនមិនទទួលបានការលើកទឹកចិត្តហើយ បែរត្រូវទទួលរងការគំរាមកំហែងពីមន្ត្រីអាជ្ញាធរទៀត » ។
ក្រុមយុវជនមាតាធម្មជាតិបានធ្វើយុទ្ធនាការផ្សព្វផ្សាយអំពីកោះកុងក្រៅចំនួន ៣លើករួចមកហើយ តាមរយៈការជិះកង់ និងការតាំងពិព័រណ៍រូបថត។ អាជ្ញាធរតែងចេញមុខរារាំងសកម្មភាពទាំងនេះរាល់លើក ក្រោមហេតុផលថា ក្រុមយុវជនមិនបានសុំច្បាប់អនុញ្ញាត។ នៅពេលក្រុមយុវជនតាមសួរនាំពីច្បាប់អ្វីដែលអាជ្ញាធរយកមកប្រើ ដើម្បីរារាំងសកម្មភាពរបស់ពួកគេ អាជ្ញាធរបានត្រឹមតែឆ្លើយថា ពួកគេជាអាជ្ញាធរ មានតួនាទីរក្សាសណ្ដាប់ធ្នាប់នៅតាមតំបន់គ្រប់គ្រងរបស់ខ្លួន។
យុវជនមាតាធម្មជាតិ កញ្ញា ភួន កែវរស្មី អះអាងថា ទោះជាធ្លាប់ត្រូវបានអាជ្ញាធររារាំងជាច្រើនលើកក៏ដោយ ក៏ក្រុមយុវជនមិនបញ្ឈប់យុទ្ធនាការសង្គ្រោះកោះកុងក្រៅនេះដែរ។ កញ្ញាអះអាងថា ក្រុមយុវជននឹងបញ្ឈប់សកម្មភាពទៅបាន លុះត្រាតែរដ្ឋាភិបាលដាក់កោះកុងក្រៅជាតំបន់ការពារ និងដកហូតសិទ្ធិវិនិយោគកោះនេះពីក្រុមហ៊ុនលោក លី យ៉ុងផាត់ ដែលមានកេរ្តិ៍ឈ្មោះអាក្រក់ខាងរំលោភសិទ្ធិមនុស្ស និងបំផ្លាញធនធានធម្មជាតិនៅកម្ពុជា៕