សហគមន៍​ព្រៃឈើ​មិន​រុញរា​បន្ត​ការងារ​ការពារ​ព្រៃឈើ ក្រោយ​ពី​អាជ្ញាធរ​ខេត្តស្ទឹងត្រែង​ដោះលែង​សកម្មជន​បរិស្ថាន
ប្រជា​សហគមន៍​ការពារ​ព្រៃឈើ​នៅ​ខេត្តព្រះវិហារ និង​ខេត្ត​ស្ទឹងត្រែង នៅ​តែ​រក្សា​ជំហរ​ការងារ​ជា​អ្នក​ការពារ​ព្រៃឈើ​ដោយ​មិន​រាថយ ក្រោយ​ពី​អាជ្ញាធរ​ខេត្តស្ទឹងត្រែង​បាន​ដោះលែង​សកម្មជន​ការពារ​បរិស្ថាន និង​អ្នក​សារ​ព័ត៌មាន​ទាំង ៦នាក់។
ប្រជា​សហគមន៍​ការពារ​ព្រៃឈើ​នៅ​ខេត្ត​ស្ទឹងត្រែង និង​ខេត្ត​ព្រះវិហារ​ប្ដេជ្ញា​ថា នឹង​បន្ត​ចងក្រង​បណ្ដាញ​សហគមន៍​ឱ្យ​រឹងមាំ​បន្ថែម​ទៀត ដើម្បី​ការពារ​ព្រៃ​ឈើ​កេរមរតក​ដូនតា ដោយ​មិន​រត់​ចោល​ព្រៃ ដើម្បី​ចុះ​ញ៉ម​ជាមួយ​មន្ត្រី​ខិលខូច​នោះ​ទេ។
ពួកគាត់​ប្រកាស​ជំហរ​ថា នឹង​មិន​នៅ​ស្ងៀម​ឡើយ​ដរាប​ណា​វិបត្តិ​ព្រៃឈើ​នៅ​តែ​មិន​អាច​ដោះស្រាយ​បាន។
អ្នក​សម្រប​សម្រួល​បណ្ដាញ​សហគមន៍​ព្រៃឡង់​ខេត្តព្រះវិហារ លោក ស្រី ថី ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​នៅ​ថ្ងៃ​ទី២៦ វិច្ឆិកា​ថា លោក​មិន​ភ័យ​ខ្លាច​ចំពោះ​ការ​គំរាម​របស់​អាជ្ញាធរ​នោះ​ទេ ហើយ​លោក​នឹង​បន្ត​ដឹកនាំ​សហគមន៍​ការពារ​ព្រៃឈើ​ស្រប​តាម​ច្បាប់។
លោក​ថា បច្ចុប្បន្ន​រដ្ឋាភិបាល​បាន​បញ្ជូន​ឆ្មាំ​អភិរក្ស​របស់​ក្រសួង​បរិស្ថាន ឈរ​ជើង​ការពារ​ព្រៃឡង់​ជា​ច្រើន​នាក់ ក៏ប៉ុន្តែ មន្ត្រី​ទាំង​នោះ​គ្មាន​ឆន្ទៈ​ការពារ​ភោគ​ទ្រព្យ​ជាតិ​ឱ្យ​គង់​នោះ​ឡើយ ផ្ទុយ​ទៅ​វិញ បែរ​ជា​បណ្ដែតបណ្ដោយ​ឱ្យ​បទល្មើស​ព្រៃឈើ​នៅតែ​កើត​មាន​ជា​ច្រើន​ឆ្នាំ​មក​ហើយ៖
លោក ស្រី ថី៖«ច្រក ដែល​ការពារ​ព្រៃឈើ​បាន បើ​រាជរដ្ឋាភិបាល​នៅតែ​បណ្ដែត​បណ្ដោយ​ឱ្យ​មន្ត្រី​ថ្នាក់​ក្រោម​ធ្វើ​តែ​ម្នាក់​ឯង នោះ​ព្រៃឈើ​មិន​អាច​គង់វង្ស​បាន​ទេ។ ទាល់តែ​មាន​ប្រជា​ពលរដ្ឋ​កៀក​ស្មា​កាន់​ដៃ​គ្នា​ដើរ តែ​ប៉ុណ្ណេះ​ក៏​សង្ឃឹម​ថា ព្រៃឈើ​យើង​អាច​សល់​ខ្លះ​ដែរ។ ច្បាប់​មាន​ហើយ ប៉ុន្តែ​អ្នក​អនុវត្ត​ច្បាប់​មិន​ត្រឹមត្រូវ ព្រោះ​គេ​នៅតែ​ពាក់​វែនតា​ខ្មៅ​លូកដៃ​ក្រុម​តុ​ទទួល​អំណោយ​ច្រើន​ដែរ»។
ចំណែក​សកម្មជន​ការពារ​ព្រៃឈើ​នៅ​ខេត្ត​ស្ទឹងត្រែង លោក អ៊ុក ម៉ៅ ដែល​កំពុង​ជាប់​បណ្ដឹង​នៅ​តុលាការ ៤សំណុំ​រឿង ដោយសារ​តែ​ចេញ​មុខ​ការពារ​ព្រៃឈើ ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ថា លោក​បាន​យក​ជីវិត​ទៅ​ប្ដូរ ដើម្បី​ការពារ​ព្រៃឈើ បើ​ទោះ​បី​ជា​អាជ្ញាធរ​ធ្វើ​ទុក្ខ​បុក​ម្នេញ ក៏​លោក​មិន​រា​ថយ​ដែរ។
លោក​សង្កេត​ឃើញ​ថា ទី​ណា​ដែល​មាន​ការ​កាប់​បំផ្លាញ​ព្រៃឈើ​ច្រើន មន្ត្រី​នឹង​មិន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​​អ្នក​ការពារ​ព្រៃឈើ​ចុះ​ឃ្លាំ​មើល​នោះ​ទេ ដើម្បី​លាក់​បាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ព្រៃឈើ។
លោក អ៊ុក ម៉ៅ៖«និយាយ​ឱ្យ​ខ្លី​ទៅ កន្លែង​ណា ដែល​បំផ្លាញ​ព្រៃឈើ គេ​រារាំង​ហើយ។ គេ​មិន​ឱ្យ​យើង​ទៅ​ទេ ព្រោះ​វា​ជា​ឆ្នាំង​បាយ​លាភ​សក្ការៈ​របស់​គេ។ ដូច​រូប​ខ្ញុំ​អ៊ីចឹង ចុះ​ទៅ​ម្ដងម្កាល​សោះ បរិស្ថាន​តាម​យាម​រារាំង​ដែរ​ហ្នឹង។ ប៉ុន្តែ​ខ្ញុំ​មិន​ខ្លាច​ទេ ព្រោះ​ខ្ញុំ​ទៅ​ការពារ​ព្រៃ​មិនមែន​ទៅ​កាប់​ឆ្ការ​ព្រៃ​ទេ»។
ប្រតិកម្ម​របស់​ប្រជា​សហគមន៍​ការពារ​ព្រៃឈើ​ទាំង​នេះ​ធ្វើ​ឡើង ក្រោយ​ពី​មន្ត្រី​អាវុធហត្ថ​ខេត្ត​ស្ទឹងត្រែង កាល​ពី​ល្ងាច​ថ្ងៃ​ទី២៥ វិច្ឆិកា​បាន​ដោះលែង​សកម្មជន​បរិស្ថាន លោក អ៊ូច ឡេង និង​មនុស្ស​ទាំង ៥នាក់​ផ្សេង​ទៀត។
ពួកគាត់​ទាំង​នោះ​ត្រូវ​បាន​មន្ត្រី​អាវុធ​ហត្ថ​ឃាត់​ខ្លួន កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី២៣ វិច្ឆិកា ដោយ​ចោទ​ពី​បទ ចូល​តំបន់​ហាមឃាត់​ដោយ​គ្មាន​ការ​អនុញ្ញាត ក្នុង​ពេល​ពួក​គាត់​កំពុង​ឃ្លាំមើល​បទល្មើស​កាប់​ព្រៃឈើ។
ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា​ក្ដី សម្ភារៈ​របស់​ពួក​គាត់​មួយ​ចំនួន រួមមាន ទូរស័ព្ទ​ដៃ និង​ឧបករណ៍​បង្ហោះ​លើ​អាកាស (Drone) ជា​ដើម សមត្ថកិច្ច​នៅ​មិន​ទាន់​ប្រគល់​ជូន​ពួកគាត់​នៅ​ឡើយ​ទេ។
ឆ្លើយ​តប​រឿង​នេះ អ្នក​នាំ​ពាក្យ​សាលា​ខេត្ត​ស្ទឹងត្រែង លោក ម៉ែន គុង ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ថា ពលរដ្ឋ​ចូល​រួម​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ​មាន​សារៈ​សំខាន់ តែ​លោក​សំណូមពរ​ថា ពលរដ្ឋ​ត្រូវ​ទទួល​ខុស​ត្រូវ​ ចៀសវាង​បង្កើត​គំនិត​តែ​ឯងៗ ហើយ​ចូលរួម​ធ្វើ​សកម្មភាព​ណាមួយ​ដែល​មិន​ស្រប​ច្បាប់។
លោក​បញ្ជាក់​ថា ការ​ចូលរួម​របស់​ពលរដ្ឋ​​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ ត្រូវ​មាន​ការ​ទទួលស្គាល់​ពី​គ្រប់​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ។
លោក ម៉ែន គុង៖«សូម្បី​តែ​ពលរដ្ឋ​ទាំង​មូល ក៏​ជា​អ្នក ដែល​រួម​ចំណែក និង​មាន​តួនាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​ការពារ​ព្រៃឈើ​របស់​ខ្លួន​ដូច​កន្លង​ទៅ​ថ្មីៗ នេះ​អ៊ីចឹង ប្រជា​ពលរដ្ឋ ៦នាក់ ដែល​ត្រូវ​បាន​សមត្ថកិច្ច​ចាប់​ខ្លួន។ ក្រោយ​ពី​ពួក​គាត់​ចេញ​មុខ​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ។ ដូច្នេះ នៅ​ពេល​យើង​អនុវត្ត​ទៅ​ជួប​ឧបសគ្គ​បែប​នឹង គឺ​ខាង​គេ​ប្រាកដ​ជា​មាន​វិធានការ​ផ្សេងៗ ដើម្បី​មាន​កាតព្វកិច្ច​ការពារ​មន្ត្រី​សាធារណៈ​ទាំង​នោះ»។
ចំណែក​អនុប្រធាន​ផ្នែក​សិទ្ធិ​មនុស្ស ដីធ្លី និង​ធនធាន​ធម្មជាតិ នៃ​សមាគម​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​អាដហុក (Adhoc) លោក យិន ម៉េងលី ទទូច​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​បើក​លំហ​សេរី​ភាព​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ចូលរួម​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល និង​ចៀស​វៀង​គំរាម​កំហែង​ពលរដ្ឋ។
លោក យិន ម៉េងលី៖«យើង​ចង់​ឱ្យ​មាន​ការ​បើក​លំហ​ឱ្យ​ពួក​គាត់​ចូលរួម​ធ្វើ​ដោយ​សេរី មិន​រឹតត្បិត​ពួក​គាត់ មិន​គំរាម​កំហែង​ពួក​គាត់ ក្នុង​ទិសដៅ​ករណី ដែល​ពួកគាត់​ធ្វើការ ដើម្បី​ជួយ​រាជ​រដ្ឋាភិបាល»។
ជុំវិញ​រឿង​នេះ ប្រធាន​ប្រតិបត្តិ​នៃ​សមាគម​បណ្ដាញ​យុវជន​កម្ពុជា (CYN) លោក ហេង គឹមហុង មាន​ប្រសាសន៍​ថា មក​ទល់​ពេល​នេះ លោក​នៅ​មិន​ទាន់​ទទួល​ព័ត៌មាន ពី​ខ្លឹមសារ​កិច្ចសន្យា ជា​ថ្នូរ​ដោះ​លែង​សកម្មជន​ការពារ​បរិស្ថាន និង​អ្នក​សារព័ត៌មាន​ទាំង ៦នាក់​នៅ​ឡើយ​ទេ។ រីឯ​ការ​ទំនាក់ទំនង​សួរ​សុខ​ទុក្ខ​ពួកគាត់​ក៏​ពិបាក​ទាក់ទង​ដែរ។ លោក​ស្នើ​ឱ្យ​មន្ត្រី​អាវុធ​ហត្ថ​ខេត្តស្ទឹងត្រែង​ប្រគល់​សម្ភារៈ​ប្រើប្រាស់​ជូន​ពួកគាត់​វិញ​ ដើម្បី​ផ្ដល់​ឱកាស​ឱ្យ​ពួកគាត់​អាច​បន្ត​ការងារ​ការពារ​ប្រយោជន៍​រួម។
លោក ហេង គឹមហុង៖«ថ្វីត្បិត​បាន​ដោះលែង​ក៏​ពិតមែន ​ប៉ុន្តែ​ជា​គំរូ​មិន​ល្អ​សម្រាប់​ការ​លើក​ទឹក​ចិត្ត​និង​ជំរុញ​អ្នក​មាន​មនសិការ​ការ​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ឡើយ។ ដូច្នេះ​សូម​កុំ​មាន​ការ​ឃាត់​ពួកគាត់​ត​ទៅ​ទៀត សូម​ឱ្យ​មាន​ការ​ប្រគល់​សម្ភារៈ និង​ការ​បើក​ទូលាយ​សម្រាប់​ចូលរួម​ និង​គោរព​សិទ្ធិ​ពលរដ្ឋ​គឺ​ជា​រឿង​សំខាន់»។
មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល ចាត់​ទុក​ការ​ឃាត់​ខ្លួន​អ្នក​ការពារ​ព្រៃឈើ និង​អ្នក​សារព័ត៌មាន​ដោយ​អាជ្ញាធរ​ខេត្តស្ទឹងត្រែង​ថា ជា​ការ​បំភ័យ​ឱ្យ​ពួក​គាត់​បាក់​ស្បាត ដើម្បី​លាក់​កំបាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ព្រៃឈើ ដែល​កំពុង​កើត​មាន៕