អតីត​​សកម្មជន​​មាតា​ធម្មជាតិ​​វិល​​ចូល​​ការងារ​​បរិស្ថាន​​ឡើង​​វិញ​
អតីត​សកម្មជន​មាតាធម្មជាតិ​ នឹងវិល​ចូល​ការងារ​បរិស្ថាន​ឡើង​វិញក្នុង​ពេលឆាប់​ៗ ដោយ​ធ្វើការងារ​បរិស្ថាន​ក្នុង​នាម​ជា​ពលរដ្ឋ​សកម្ម ​​ឬ​យុវជន​ស្រលាញ់​បរិស្ថាន​​ មិន​ស្ថិត​ក្នុងអង្គការ​ឬ​ស្ថាប័ន​ណាមួយ​ឡើយ​។​ មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល​ថា ការ​ធ្វើ​ការងារសង្គម​ជា​សិទ្ធិ​របស់​ពលរដ្ឋ​គ្រប់រូប​ ប៉ុន្តែ​ជំរុញទៅក្រុមយុវជនទៅចុះបញ្ជី​នៅស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធបើមិនដូច្នេះនឹង​ប្រឈមមុខផ្លូវច្បាប់។
អតីត​សកម្មជន​មាតាធម្មជាតិ​​ដែល​ទើប​ចេញ​ពី​ពន្ធនាគារ​ ព្រោះ​កិច្ចប្រឹងប្រែង​ការពារ​បរិស្ថាន​ នៅ​តែ​រក្សា​ជំហរ​ បន្ត​ការងារ​ជា​សកម្មជន​បរិស្ថាន​តទៅទៀត​ ប៉ុន្តែ​ ពួក​គេ​មិន​​​​ធ្វើ​ការងារ​ជា​ក្រុម​នោះទេ​ គឺ​ធ្វើ​ការឯករាជ្យ​ ក្នុង​​នាម​ស្ម័គ្រ​ចិត្ត​ និងគ្មាន​ប្រាក់​ខែ​។​ សកម្មជន​បរិស្ថាន​នឹង​បញ្ចេញ​វីដេអូ​ ឬ​រូប​ថត​ ស្ដីពី​ បរិស្ថាន​ ចាប់​ពី​អាទិត្យ​ក្រោយ​​នេះ​បន្តបន្ទាប់​ ទៅ​តាម​លទ្ធភាព​របស់​ពួក​គេរៀងៗខ្លួន​។​
អតីត​សកម្មជន​មាតាធម្មជាតិលោក​ ថុន​ រដ្ឋា​ ឲ្យ​វិទ្យុ​អាស៊ីសេសរី​ដឹង​ថ្ងៃ​ទី​២ ខែ​កុម្ភៈ​ថា​ សកម្មភាព​ការងារ​ថ្មី​របស់លោក​ក៏​មិន​ខុស​រូប​ភាព​ការងារ​ចាស់​ដែរ​ ប៉ុន្តែ​មិន​ស្ថិត​ក្រោម​ស្លាក​ស្ថាប័ន​ណាមួយ​ឡើយ​ ហើយ​លោក​ក៏មិន​ទៅ​សុំ​អាជ្ញាប័ណ្ណ​ពី​រដ្ឋាភិបាល​នោះ​ដែរ​។​ លោក​ឲ្យ​ដឹង​ទៀត​ថា​ លោក​គ្រោង​ចេញ​ផ្សាយ​វីដេអូ​ស្ដីពីការបំផ្លាញ​បរិស្ថាន​នៅ​ខេត្ត​មួយ​នៅ ​សប្ដាហ៍​ក្រោយ​​ នៅ​​ក្នុង​ហ្វេសប៊ុក​ផ្ទាល់​ខ្លួន​របស់​លោក​។​ ​លោក​សង្ឃឹម​ថា​ សមត្ថកិច្ច​មិន​ចោទ​ប្រកាន់​ថា​ នេះ​ជា​សកម្មភាព​ខុស​ច្បាប់​នោះ​ទេ​ ខណៈ​​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​បានការពារនិងផ្ដល់សិទ្ធិពេញលេញឲ្យពលរដ្ឋចូលរួមធ្វើការងារសង្គម៖ «​ ព្រោះ​អ្វី​ដែល​ពួក​យើង​ធ្វើ​មិន​ដើម្បី​ទៅ​ញុះញង់​អ្នកណា​បង្កើត​ចលាចល​​ យើង​គ្មាន​ចេតនា​​ណាមួយ​ទៅ​បង្ខូច​បង្អាប់​​កេរ​ឈ្មោះ​ដើម្បី​ដណ្ដើម​អំណាច​អ្នកណា​នោះទេ​ អ្វី​ដែល​យើង​ធ្វើ​​យើង​គ្រាន់​តែ​ចង់​មាន​ការ​គិតគូរ​បញ្ហា​បរិស្ថាន​»។
លោក ថុន រដ្ឋា បន្ត​ថា​ ​ការ​ធ្វើ​សកម្មភាព​បរិស្ថាននេះ​ជា​ការងារ​ក្រៅ​ម៉ោង​ ចំណែក​​ថវិកា​​​បើ​មាន​សប្បុរសជន​គាំទ្រ​ក៏​លោកយល់ព្រម​ទទួលយក​ ហើយ​លោក​ក៏​មាន​គម្រោង​ស្នើ​សុំ​ថវិកា​ពី​អង្គការ​នានា​ដែល​គាំទ្រ​ការងារ​បរិស្ថានដែរ។​
ស្រដៀង​គ្នា​នេះ​ដែរ​ សកម្មជន​បរិស្ថាន​ម្នាក់​ទៀត​កញ្ញា​ ឡុង​ គន្ធា​ ឲ្យ​ដឹង​ដែរថា​ កញ្ញា​​មាន​គម្រោង​ធ្វើ​សកម្មភាព​ការពារ​បរិស្ថាន​ដែរ​។​ កញ្ញា​ដឹង​ថា​ កញ្ញា​ចង់​​ថត​រូប​បែប​សិល្បៈ​​ស្ដីពី​បរិស្ថាន​បង្ហោះ​តាម​​ហ្វេសប៊ុក​របស់​កញ្ញា។​ កញ្ញា​បញ្ជាក់​ថា​ ការ​វិល​ត្រឡប់​មក​ធ្វើ​ការងារ​បរិស្ថាន​ឡើង​វិញ​ កញ្ញា​ក៏បារម្ភ​ខ្លាច​អាជ្ញាធរ​ចាប់​ខ្លួន​ដាក់​ពន្ធនាគារ​ឡើងវិញដែរ​ ប៉ុន្តែ​កញ្ញា​មិន​អាច​នៅ​ស្ងៀម​បាន​ទេ​នៅ​ពេល​មានការ​បំផ្លាញ​បរិស្ថានដូចសព្វថ្ងៃ​​៖ «យើង​ជា​បុគ្គល​យើង​ជា​ពលរដ្ឋ​យើង​នៅតែ​ធ្វើ​នៅតែ​អនុវត្ត​សិទ្ធិ​សេរីភាព​របស់​យើង​សួរ​បារម្ភ​អត់​ បារម្ភ​ ហើយ​យើង​ក៏​អត់​ដឹង​ថា​ ម៉េច​​បើ​គេ​ចង់​ធ្វើ​បាប​យើង​ចង់​ចាប់​យើង​ទៅ​វិញ​»។
រីឯ​កញ្ញា​ ភួន​ កែវរស្មី​ ឲ្យ​ដឹង​ដែរ​ថា​ កញ្ញា​នៅ​តែ​ចូលរួម​​ធ្វើ​ការងារ​បរិស្ថាន​យ៉ាង​ពេញ​ទំហឹង​ និង​រំពឹង​ថា​ យុវជន​ផ្សេង​ៗទៀតនឹង​ចូលរួម​ជាមួយ​កញ្ញា​​​ដើម្បី​ធ្វើការងារ​មួយ​នេះ​៖ «​ មួយ​រយៈ​នេះ ខ្ញុំ​ធ្វើ​ការងារ​​បណ្ដាញ​ហើយ​ពិបាក​រក​បណ្ដាញ​ដែល​គាត់​ចាប់​អារម្មណ៍​នឹង​រឿង​បរិស្ថាន​ហ្នឹង​ខ្លាំង​មែន​ទែន​ របៀប​ថា​ គាត់​បារម្ភ​ ជួនកាល​អ្នក​ខ្លះ​អត់​ទាន់​បាន​អ្វី​ផង​​ គាត់​ខ្លាច​ជាប់​ពន្ធនាគារ​ ​អ្នក​អត់​ទាន់​និយាយ​ជាមួយ​ផង​គាត់​ថា​ យើង​មនុស្ស​មាន​ហានិភ័យ​អញ្ចឹង​យើង​ឃើញ​អ្នក​ចង់​ជួយ​ធ្វើ​ការងារ​បរិស្ថាន​នៅ​មាន​កម្រិត​»។
អតីត​សកម្មជន​នៃ​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ គឺ​ជា​ក្រុម​យុវជន ដែល​បាន​ចេញ​មុខ​យ៉ាង​សកម្ម​ក្នុង​ការ​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ និង​បរិស្ថាន ប៉ុន្តែ​អាជ្ញាធរ​ពន្ធនាគារ​​ជា​​បន្ត​បន្ទាប់​ ប៉ុន្តែ​ក្រោយ​មាន​ការ​ថ្កោល​ទោស​ពី​សហគមន៍​អន្តរជាតិ ​រដ្ឋាភិបាល​បាន​ដោះលែង​ពួក​គេ​ឲ្យនៅ​ក្រៅ​ឃុំ​បណ្ដោះ​អាសន្ន​​កាល​ពី​ចុង​ឆ្នាំ​២០២១​។ ពេល​ចេញ​ពី​ពន្ធនាគារ​លោក​ ថុន រដ្ឋា កញ្ញា ឡុង គន្ធា កញ្ញា ភួន កែវរស្មី កញ្ញា ស៊ុន រដ្ឋា លោក លី ច័ន្ទដារ៉ាវុធ និង​លោក យីម លាងហ៊ី ពួក​គេ​បាន​​លើក​ដៃ​សច្ចា​ថា​ នៅ​តែ​​តស៊ូ​ក្នុង​កិច្ច​ការពារ​បរិស្ថាន​។​
ទាក់ទង​ជំហរ​​របស់​យុវជន​បែប​នេះ​ វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​មិន​អាច​សុំ​ការ​អត្ថាធិប្បាយ​ពី​អ្នក​នាំពាក្យ​ក្រសួង​បរិស្ថាន​លោក​ នេត្រ ភក្ត្រា​ បាន​ទេ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២ ​ខែកុម្ភៈ​។
ទោះយ៉ាងណា​ អ្នកនាំពាក្យរដ្ឋាភិបាល​លោក​ ផៃ​ ស៊ីផាន​ ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរី ថា​ការ​ចូលរួម​ថែរក្សា​ការពារ​បរិស្ថាន​ជា​សិទ្ធិរបស់​ពលរដ្ឋ​។​ ទោះ​បែប​នេះ​ក្ដី​ មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល​​រូប​នេះ​ជំរុញ​ទៅ​ក្រុម​យុវជន​ឲ្យ​ទៅ​ចុះ​ឈ្មោះ​នៅ​ក្រសួង​បរិស្ថាន​ ឬ​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​ ដើម្បី​​អាច​ធ្វើ​សកម្មភាព​របស់​ខ្លួន​បាន​ទូលាយ​​ និង​អាច​ទទួល​ថវិកា​ពី​ក្រៅ​ប្រទេស​ដោយ​មិន​ខុស​ច្បាប់​៖ «ប៉ុន្តែ​ទោះ​យ៉ាងណា​ ដើម្បី​ស្រួល​គាត់​ទៅ​ចុះ​ក្នុង​បញ្ជី​បើសិន​ជា​គាត់​ធ្វើ​ការ​ដោយ​ខ្លួន ប៉ុន្តែ​ ស្រាប់​តែ​គាត់​ទទួល​ជំនួយ​ពី​ខាង​ក្រៅ​មក​​​វា​ចូល​ទៅ​ភ្នាក់ងារ​បរទេស​ជាប់​រឿង​មួយ​ទៀត​​​»។
ដោយឡែក​នាយក​រង​ទទួលបន្ទុក​កម្មវិធី​ឃ្លាំមើល​សិទិ្ធ​មនុស្ស​នៃ​អង្គការ​លី​កា​ដូលោក​ អំ ​សំអាត​​ យល់​ថា រដ្ឋាភិបាល​គួរ​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​យុវជន​​ដែល​មាន​ចិត្ត​ក្នុង​ការ​ចូលរួម​ការពារ​បរិស្ថាន​។​​ លោក​ អំ សំអាត​ លើកឡើង​ទៀត​ថា​ ការ​តម្រូវ​ក្រុម​យុវជន​ទៅ​ចុះ​បញ្ជី​នៅ​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​ ជាការ​បង្ក​ការលំបាក​​ និង​រំខាន​ដល់​យុវជន​​ដែល​ស្រលាញ់​បរិស្ថាន​៖ «ការ​ចុះ​បញ្ជី​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន ឬ​ក៏​បណ្ដាញ​ផ្សេងៗ​ គឺ​ជា​ការ​រាំង​ខ្ទប់​សម្រាប់​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន​ ឬ​បុគ្គល​ ឬ​ក៏​ក្រុម​គាត់​ធ្វើ​ការ​ងារ​​ជា​​ឯក​ជន​ក្នុង​ការ​ចូលរួម​សកម្មភាព​ការងារ​សង្គម​ ការ​ងារ​បរិស្ថាន ព្រៃឈើ ​​ច្បាប់​នេះ​ត្រូវ​បាន​​ប្រើប្រាស់​ជា​លក្ខណៈ​​ហ្នឹង​ធ្វើ​ការ​រាំង​ខ្ទប់​​ទៅ​ដល់​សកម្មជន​បរិស្ថាន​សកម្មជន​ធនធានធម្មជាតិ​ និង​​ព្រៃឈើ​»។
កាល​ពី​ថ្មីៗ​នេះ ព្រះមហាក្សត្រ​បាន​ត្រាស់​បង្គាប់​ផ្តល់​សញ្ជាតិ​ខ្មែរ ដល់​គ្រួសារ​សកម្មជន​ការ​ពារ​ព្រៃឈើជនជាតិអាមេរិកាំងលោក ដាវិស បេន យ៉ូសែប ​(Davis Benjamin Joseph)​ ដែល​​ចំណាយ​​ពេល​​វេលា​ជិត​ ៣០ ​ឆ្នាំ​មក​ហើយ ប្រឹងប្រែង​ការពារ​តំបន់​អភិរក្ស​សត្វ និង​ព្រៃឈើ​នៅ​ភ្នំត្នោត-ភ្នំពក ក្នុង​ខេត្ត​ព្រះវិហារ។ អតីត​សកម្មជន​មាតាធម្មជាតិ​នៅតែ​អះអាង​ដូច​ៗ​គ្នា​​ថា​ ពួក​សុខ​ចិត្ត​ធ្វើ​ការងារ​ជា​ពលរដ្ឋ​សកម្ម​ដែល​ជាសេរីភាពរបស់ពួកគេក្នុងការបំពេញការងារ៕