មន្ទីរបរិស្ថានខេត្តកំពង់ធំ បានចេញសេចក្ដីប្រកាសឆ្លើយបំភ្លឺថា ពិតជាមានករណីកាប់ទន្ទ្រានដីព្រៃប្រាកដមែន ប៉ុន្តែមិនស្ថិតក្រោមសមត្ថកិច្ចរបស់ខ្លួននោះទេ។ ប៉ុន្តែសហគមន៍ថា អាជ្ញាធរកំពុងតែឆ្លើយយករួចខ្លួន ដោយគេចវេះមិនទទួលខុសត្រូវចំពោះការកាប់ទន្ទ្រានដីព្រៃទាំងអស់នោះ។
មន្ទីរបរិស្ថានខេត្តកំពង់ធំ កាលពីថ្ងៃទី៥ ខែធ្នូ ទទួលស្គាល់ថា ពិតជាមានករណីកាប់ទន្ទ្រានដីព្រៃយកធ្វើជាកម្មសិទ្ធពិតប្រាកដមែន នៅចំណុចអូរតាលោ ឃុំមានរិទ្ធិ ស្រុកសណ្ដាន់ ខេត្តកំពង់ធំ ប៉ុន្តែបដិសេធថា ករណីកាប់ទន្ទ្រានដីព្រៃនៅចំណុចនោះ មិនស្ថិតនៅក្នុងដែនជម្រកសត្វព្រៃព្រៃឡង់នោះទេ ដោយនៅឆ្ងាយ ប្រមាណ៥០០ម៉ែត្រ ពីតំបន់ព្រៃឡង់។ សេចក្ដីប្រកាសនេះធ្វើឡើង ក្រោយមានការផ្សព្វផ្សាយរបស់សារព័ត៌មាន អំពីបណ្ដាញសហគមន៍ព្រៃឡង់ ចុះល្បាតរកឃើញបទល្មើសព្រៃឈើ និងការកាប់ទន្ទ្រានដីព្រៃ នៅក្នុងដែនជម្រកសត្វព្រៃព្រៃឡង់ កាលពីថ្ងៃទី៥ ខែធ្នូ កន្លងទៅ។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីមិនអាចទាក់ទងប្រធានមន្ទីរបរិស្ថានខេត្តកំពង់ធំ លោក តុប កក្កដា ដើម្បីសុំការអត្ថាធិប្បាយបន្ថែមបានទេ នៅថ្ងៃទី៦ ខែធ្នូ ដោយទូរស័ព្ទចូលគ្មានអ្នកទទួល។
ជុំវិញរឿងនេះ អ្នកសម្របសម្រួលបណ្ដាញសហគមន៍ព្រៃឡង់ ខេត្តកំពង់ធំ ដែលបានចុះស្រាវជ្រាវបញ្ហានេះ លោក ហឿន សុភាព ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរី នៅថ្ងៃទី៦ ខែធ្នូ ថា បណ្ដាញសហគមន៍ព្រៃឡង់នឹងនាំអ្នកជំនាញផ្នែកផែនទី ចុះទៅពិនិត្យទីតាំងនោះផ្ទាល់ម្ដងទៀត ដើម្បីបញ្ជាក់ឲ្យអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធបានដឹងច្បាស់។ លោកបន្ថែមថា ប្រសិនបើទីតាំងនោះមិនមែនជាដែនជម្រកសត្វព្រៃឡង់ មូលហេតុអ្វីមន្ត្រីបរិស្ថានទាំងនោះ រារាំងសហគមន៍មិនឲ្យចូលល្បាតនិងស្រាវជ្រាវបទល្មើសព្រៃឈើនៅតំបន់នោះ ។ លោកស្នើទៅអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ចូលរួមជាមួយបណ្ដាញសហគមន៍ព្រៃឡង់នៅថ្ងៃខាងមុខទាំងអស់គ្នា ដើម្បីពិនិត្យឲ្យដឹងច្បាស់ថានរណាជាអ្នកទទួលខុសត្រូវអំពីបញ្ហានេះ។
លោក ហឿន សុភាព៖ «ខ្ញុំយល់ថា មន្ត្រីទាំងអស់នោះគឺមិនអាចឆ្លើយបដិសេធបានទេ ព្រោះជារឿងគោលការណ៍រដ្ឋាភិបាលតែមួយសូម្បីតែនៅក្នុងតំបន់ណាក៏ជាដែនសមត្ថកិច្ចរបស់រដ្ឋាភិបាលដែរ គឺនៅក្នុងច្បាប់ការកាប់បំផ្លាញដែនសមត្ថកិច្ចរបស់គឺអ្នកនោះគឺត្រូវតែមានទោស ហើយរដ្ឋតំណាងឱ្យរដ្ឋទាំងរដ្ឋបាលព្រៃឈើទាំងបរិស្ថានគឺត្រូវតែមានតួនាទីចុះបង្ក្រាប ប៉ុន្តែជាទូទៅគ្រប់ស្ថាប័នតែងតែឆ្លើយបដិសេធយករួចខ្លួនមួយពេលៗសិនហើយ»។
ស្រដៀងគ្នានេះដែរ បណ្ដាញសហគមន៍ព្រៃឡង់ ខេត្តព្រះវិហារ លោក ខេម សុឃី ឲ្យដឹងថា អាជ្ញាធរមិនដែលទទួលស្គាល់ថា បទល្មើសកើតមាននៅក្នុងតំបន់របស់ខ្លួនគ្រប់គ្រង់ម្ដងណាឡើយ បើទោះបីសហគមន៍នាំទៅដល់ទីតាំងហើយយ៉ាងណាក្ដី ក៏មន្ត្រីទាំងនោះមិនមានវិធានការ ចំពោះជនល្មើសនោះដែរ ។ លោកបន្តថា កន្លងទៅមន្ត្រីបរិស្ថានតែងតែឆ្លើយដោះសាយករួចខ្លួននិងច្រានចោលរាល់ព័ត៌មានដែលសហគមន៍រកឃើញការកាប់ឈើនិងការកាប់ទន្ទ្រានដីព្រៃនៅក្នុងតំបន់ព្រៃឡង់។
លោក ខេម សុឃី៖ «ហើយការឆ្លើយបដិសេធរបស់ក្រសួងគឺជាលេសមួយដែលដោះសាឱ្យតែកើតទេ ទោះដីនៅដំណាក់កាលណាក៏ដោយ តែជាប់នៅក្នុងតំបន់របៀងរបស់ព្រៃឡង់គឺត្រូវតែការពារមិនត្រូវបណ្តែតបណ្តោយឱ្យការកាប់ឈើកាប់ទន្ទ្រានដូចអ៊ីចឹងទេ»។
ដែនជម្រកសត្វព្រៃព្រៃឡង់ ត្រូវបានរដ្ឋាភិបាលពង្រីកទំហំផ្ទៃដី ចាប់ពី៤៣ម៉ឺន(៤៣១.៦៨៣)ហិកតារ ទៅ៤៨ម៉ឺន (៤៨៩.៦៦៣)ហិកតារ គឺមានការកើនឡើងជាង ៥ម៉ឺន (៥៧.៩៨០) ហិកតារ នេះបើតាមអនុក្រឹត្យ របស់រដ្ឋាភិបាល ដែលបានចេញផ្សាយ កាលពីថ្ងៃទី៨ ខែវិច្ឆិកា ។ បើទោះបីរដ្ឋាភិបាលពង្រីកផ្ទៃដីធំជាងមុនយ៉ាងណាក្ដី ក៏តំបន់ការពារព្រៃឡង់ នៅតែរងការកាប់យកឈើធំៗ និងការកាប់ទន្ទ្រានដីព្រៃធ្វើជាកម្មសិទ្ធិ ពីសំណាក់ក្រុមឈ្មួញ និងក្រុមហ៊ុនដីសម្បទានសេដ្ឋកិច្ចជុំវិញតំបន់នោះយ៉ាងអនាធិបតេយ្យ។
ទាក់ទងនឹងបញ្ហានេះ មន្ត្រីសម្របសម្រួលគម្រោងនៃសមាគមបណ្ដាញយុវជនកម្ពុជា (CYN) លោក អូត ឡាទីន យល់ឃើញថា អាជ្ញាធរទទួលស្គាល់ថា មានបទល្មើស ប៉ុន្តែមិនទទួលខុសត្រូវ ចំពោះការកាប់ទន្ទ្រានដីព្រៃ និងគ្មានវិធានការច្បាស់លាស់ទៅលើជនល្មើសនោះទេ។ លោកបន្ថែមថាអាជ្ញាធរគួរតែសិក្សាស្រាវជ្រាវ និងស្វែងរកអ្នកដែលបានប្រព្រឹត្តបទល្មើស ព្រមទាំងអ្នកដែលជាប់ពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ យកមកអនុវត្តច្បាប់ ប្រសើរជាងគេចវេះមិនទទួលខុសត្រូវក្នុងការពារព្រៃឈើនៅតំបន់នោះ។ លោកស្នើឲ្យអាជ្ញាធរបើកចិត្តឲ្យទូលាយទៅលើបណ្ដាញសហគមន៍ព្រៃឡង់ ដើម្បីសាមគ្គីរួមគ្នាទប់ស្កាត់បទល្មើសព្រៃឈើកុំឲ្យកើតមានបន្តទៀត និងឈប់ធ្វើទុក្ខបុកម្នេញទៅលើបណ្ដាញសហគមន៍ព្រៃឡង់ទាំង ៤ខេត្តបន្តទៀត។
លោក អូត ឡាទីន៖ «អ៊ីចឹងបើសិនជានៅក្នុងន័យថា ចង់ការពារព្រៃឡង់ឲ្យមាននិរន្តរភាពកុំឲ្យមានបទល្មើសនៅក្នុងព្រៃឡង់ មិនពិបាកទេគឺគ្រាន់តែធ្វើកិច្ចការងារសហការជាមួយបណ្ដាញសហគមន៍ព្រៃឡង់ដែលជាសហគមន៍មូលដ្ឋាននៅជាប់តំបន់ព្រៃឡង់ហ្នឹងផ្ទាល់ឲ្យគាត់ចូលរួមចំណែកនៅក្នុងកិច្ចការការពារដោយសន្តិវិធីដោយមិនមានលក្ខខណ្ឌទៅវាជាការស្រេចទៅហើយនៅក្នុងការការពារតំបន់ដែនជម្រកសត្វព្រៃព្រៃឡង់»។
ដែនជម្រកសត្វព្រៃព្រៃឡង់ គ្របដណ្ដប់ក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តចំនួន៤ រួមមាន ខេត្តក្រចេះ ស្ទឹងត្រែង ព្រះវិហារ និងខេត្តកំពង់ធំ ត្រូវបានរដ្ឋាភិបាលបង្កើតជាតំបន់ដែនជម្រកសត្វព្រៃនៅក្នុងឆ្នាំ២០១៦ ។ ព្រៃឡង់ដើរតួយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងការផ្គត់ផ្គង់ជីវភាព ប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅជុំវិញតំបន់នោះ។ ព្រៃមួយនេះសម្បូរទៅដោយជីវចម្រុះគ្រប់ប្រភេទ។
ទោះជាបែបនេះក្ដី ទិន្នន័យរបស់អង្គការឃ្លាំមើលព្រៃឈើពិភពលោក របស់សហរដ្ឋអាមេរិក (Global Forest Watch) និងវិភាគទិន្នន័យ របស់សកលវិទ្យាល័យម៉ារីលែន (Maryland University ) បានបង្ហាញថា តំបន់ព្រៃការពារព្រៃឡង់ដែលមានផ្ទៃដីធំជាងគេនៅកម្ពុជា បានបាត់បង់ដីព្រៃជាង ៨ ពាន់ហិកតារ (៨.៣០០) នៅក្នុងឆ្នាំ២០២២។ របាយការណ៍បន្ថែមថា តំបន់ព្រៃអភិរក្សមួយនេះនៅតែបន្តបាត់បង់ដើមឈើធំៗជាច្រើន៕