សហគមន៍ខេត្តកោះកុងស្នើឱ្យអាជ្ញាធរផ្តល់ព័ត៌មានជាក់លាក់ពីអាជីវកម្មបូមខ្សាច់នៅតំបន់សមុទ្រកោះកុងក្រៅ។ ការស្នើនេះដោយសារសហគមន៍សង្កេតឃើញមានសាឡង់ជាច្រើនគ្រឿង ដឹកជញ្ជូនខ្សាច់សមុទ្រទៅមកស្ទើររាល់ថ្ងៃ ឋិតក្នុងឃុំជ្រោយប្រស់ ខេត្តកោះកុង ដែលប្រជាសហគមន៍សង្ស័យថា ជាអាជីវកម្មខុសច្បាប់។
ប្រជាសហគមន៍រស់នៅភូមិអាវឡាតាន់ព្រួយបារម្ភពីផលប៉ះពាល់មុខរបរនេសាទសមុទ្រ ជោគវាសនាព្រៃកោងកាង និងមច្ឆាសមុទ្រ ក្រោយពីកើតមានអាជីវកម្មបូមខ្សាច់ ២ឆ្នាំមកហើយ ឋិតនៅចំណុចកោះកុងក្រៅ ក្នុងឃុំជ្រោយប្រស់ ស្រុកកោះកុង ខេត្តកោះកុង។
ប្រជាសហគមន៍រស់នៅភូមិអាវឡាតាន់លោក លុន ផា ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរី នៅថ្ងៃទី២ មេសាថា ស្ទើរជារៀងរាល់ថ្ងៃ មានសាឡង់យ៉ាងហោចណាស់ ជាង ១០គ្រឿង ដឹកជញ្ជូនខ្សាច់ពីចំណុចក្បែរឆ្នេរកោះកុងក្រៅ ឆ្ពោះទៅកាន់កំពង់ផែមួយកន្លែង ឋិតក្នុងឃុំជ្រោយប្រស់ ស្រុកកោះកុង។
លោកថា សាឡង់ដឹកខ្សាច់ មានកម្មករជាច្រើននាក់ ជាជនជាតិវៀតណាមចូលបូមខ្សាច់ ក្នុងសហគមន៍កោះកុងក្រៅ ដោយមិនទាន់បង្ហាញអាជ្ញាប័ណ្ណអាជីវកម្មនៅឡើយទេ ជាច្រើនខែមកហើយ។
លោក លុន ផា៖ «បូមទៅដីមិនស្អុយដល់ខាងក្រោម ប៉ះពាល់ធម្មជាតិគ្រឿងសមុទ្រ ចាប់ផ្តើមស្បើយទៅដែរ។ ឥលូវបូមក្នុងព្រែកទឹកហូរមក វាស្អុយ ដីភក់អី ព្រៃឈើបាក់ នៅមិនកើតទេ មិនថាមនុស្ស និងសត្វ ស្អុយខ្លាំងនៅមិនបានទេ វាត្រូវចេញទៅក្រៅ។ កន្លែងនេសាទនៅក្រៅ នេសាទអត់បានទេ រកបានតែនៅខាងក្នុងដាក់មង»។
កន្លងទៅរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានប្រកាសផ្អាកការបូមខ្សាច់ និងការនាំចេញខ្សាច់ទៅក្រៅប្រទេសជាបណ្ដោះអាសន្ន។
រីឯចលនាមាតាធម្មជាតិ តែងតែប្រមូលបានព័ត៌មាន បង្ហាញពីភាពមិនប្រក្រតី នៃអាជីវកម្មបូមខ្សាច់ និងការដឹកខ្សាច់ពីដែនទឹកកម្ពុជា ដោយកប៉ាល់ធំៗ ទៅកាន់បរទេស សង្ស័យមានអំពើពុករលួយ។
កាលពីចុងឆ្នាំ២០២៣ មានករណីលួចបូមខ្សាច់នៅតំបន់សមុទ្រ ចំណុចកោះស្រឡៅតែត្រូវបានផ្អាកទៅវិញ ដោយសារក្រសួងបញ្ជាក់ថា ពុំមានការផ្តល់អាជ្ញាប័ណ្ណបូមខ្សាច់នៅតំបន់នោះទេ។
សកម្មជនចលនាមាតាធម្មជាតិ លោក លី ចាន់ដារ៉ាវុត បារម្ភថា ការបូមខ្សាច់នៅចំណុចកោះកុងក្រៅ អាចនឹងគ្មានច្បាប់អនុញ្ញាតត្រឹមត្រូវ បង្កប៉ះពាល់ជីវភាពពលរដ្ឋរាប់រយគ្រួសារ ដែលប្រកបរបរនេសាទសមុទ្រ។
លោក លី ចាន់ដារ៉ាវុត៖ «យើងទាមទារឱ្យក្រសួងពិនិត្យមើលឱ្យបានហ្មត់ចត់ ចំពោះក្រុមហ៊ុនណា ហ៊ានធ្វើអាជីវកម្មបូមខ្សាច់តំបន់ហ្នឹង។ ជាពិសេស មិនត្រូវឱ្យអាជ្ញាប័ណ្ណក្រុមហ៊ុនណាមួយ បូមខ្សាច់សមុទ្រ ដែលជាកន្លែងប្រជាជន ដែលធ្វើនេសាទទេ វាប៉ះពាល់ប្រជាជននេសាទតាមសមុទ្រ»។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីមិនទាន់អាចទាក់ទងសុំការបំភ្លឺរឿងនេះពីអភិបាលខេត្តកោះកុង អ្នកស្រី មិថុនា ភូថង និងរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល លោក កែវ រតនៈ បាននៅឡើយទេ នៅថ្ងៃទី២ មេសា ដោយសារទូរស័ព្ទហៅចូល តែគ្មានអ្នកទទួល។
ចំណែកឯអ្នកនាំពាក្យក្រសួងរ៉ែ លោក អ៊ឹង ឌីប៉ូឡា ក៏មិនទាន់អាចសុំការបំភ្លឺបានដែរ នៅថ្ងៃដដែលនេះ។
ជុំវិញរឿងនេះ ប្រធានកម្មវិធីបណ្ដាញនិងតស៊ូមតិ នៃអង្គការភាពជាដៃគូដើម្បីបរិស្ថាននិងការ អភិវឌ្ឍ លោក សាន់ ម៉ាឡា ពន្យល់ថា អាជីវកម្មបូមខ្សាច់នឹងបង្កើតឱ្យមានចរាចរណ៍ញឹកញាប់នៃគ្រឿងចក្រ ការរំខានដោយសំឡេង ហើយស្លាបចក្ររបស់គ្រឿងចក្រអាចនឹងប៉ះទង្គិចឧបករណ៍នេសាទរបស់ពលរដ្ឋ។
លោកយល់ថា ក្រសួងរ៉ែគួរតែបង្ហាញពីភាពស្របច្បាប់ និងតម្លាភាព នៃអាជីវកម្មបូមខ្សាច់ទាំងនោះ ដើម្បីជម្រះមន្ទិលរបស់សហគមន៍។
លោក សាន់ ម៉ាឡា៖ «យើងបាត់បង់ធនធានធម្មជាតិអស់ច្រើនរាប់ទាំងខ្សាច់ រ៉ែត្បូង រ៉ែមាស និងធនធានព្រៃឈើ តែប្រទេសកម្ពុជាយើងទទួលបានចំណូលតិចមែនទែន មានការអំពើពុករលួយច្រើន ខ្វះតម្លាភាព ដោយសារខ្វះការចូលរួមពីសាធារណជន និងអង្គការសង្គមស៊ីវិល»។
តំបន់កោះកុងក្រៅ នៃឃុំជ្រោយប្រស់ ស្រុកកោះកុង ខេត្តកោះកុង ជាកន្លែងដែលសំបូរអ្នកនេសាទត្រីរាប់រយគ្រួសារចិញ្ចឹមជីវិត និងជាតំបន់អំណោយផលវិស័យទេសចរណ៍ អមដោយទេសភាពសមុទ្រស្រស់បំព្រង ហ៊ុមព័ទ្ធដោយភ្នំ និងព្រៃកោងកាង។
រីឯអាជីវកម្មបូមខ្សាច់ខ្នាតធំ ដោយមានសាឡង់ដឹកជញ្ជូនខ្សាច់ទៅមក ស្ទើររៀងរាល់ថ្ងៃ នៅផ្នែកខាងលើ និងក្បែរតំបន់កោះកុងក្រៅ បានកើតមានឡើងចាប់តាំងពីចុងឆ្នាំ២០២១៕