យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​ដាក់​ញត្តិ​ស្នើ​តុលាការ​ទៅ​ទទួល​ពានរង្វាន់​អន្តរជាតិ​នៅ​​ស៊ុយអែត
យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ នៅ​ថ្ងៃទី​២៩ កញ្ញា ជួបជុំគ្នា​ដាក់​ញត្តិ​ស្នើសុំ​តុលាការ​ក្រុង​ភ្នំពេញ ដើម្បី​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ពួកគេ​ធ្វើដំណើរ​ចាក​ចេញ​ពី​ប្រទេស​កម្ពុជា ទៅ​ទទួល​ពានរង្វាន់​អ្នកការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស និង​បរិស្ថាន​កម្រិត​អន្តរជាតិ​នៅ​ប្រទេស​ស៊ុយអែត (Sweden)។ មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ថា រដ្ឋាភិបាល និង​តុលាការ គួរតែ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ក្រុម​យុវជន​បាន​ទៅ​ទទួល​ពាន​រង្វាន់​ដោយ​ផ្ទាល់ នៅ​បរទេស ដើម្បី​នាំ​ឈ្មោះ​កម្ពុជា​ទៅ​កាន់​ឆាក​អន្តរជាតិ។
ក្រុម​យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ នៅ​ថ្ងៃទី​២៩ កញ្ញា បាន​ជួបជុំគ្នា នៅ​សកល​វិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទ​ភ្នំពេញ ដើម្បី​រង់ចាំ​គ្នា​ឡើង​ជិះ​រឺម៉ក​កង់​បី​រួមគ្នា ទៅ​ដាក់​ញត្តិ​នៅ​តុលាការ​ក្រុង​ភ្នំពេញ។
យុវជន ដែល​ត្រូវ​បាន​អញ្ជើញ​ឲ្យ​ទៅ​ទទួល​ពានរង្វាន់ ហើយ​បាន​មក​សុំ​ការអនុញ្ញាត​ពី​តុលាការ​រួមមាន​កញ្ញា ឡុង គន្ធា កញ្ញា ភួន កែវរស្មី និង​លោក ថុន រដ្ឋា។
យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​លោក ថុន រដ្ឋា ប្រាប់​អាស៊ីសេរី​ថា មូលហេតុ​នៃ​ការ​មក​ដាក់​ញត្តិ​នេះ គឺ​ដើម្បី​ស្នើសុំ​ការ​អនុញ្ញាត​ពី​តុលាការ ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​ក្រៅ​ប្រទេស។
លោក ថុន រដ្ឋា៖ «ពានរង្វាន់​នេះ ក៏​មិនមែន​សម្រាប់​តែ​ពួក​យើង​ប្រជាជន​ខ្មែរ​ទេ គឺ​រដ្ឋាភិបាល​ខ្លួនឯង​ហ្នឹង​ក៏​ជា​មុខមាត់​មួយ​សម្រាប់​ខ្លួនឯង​គឺ មាន​ប្រជាជន​នៅក្នុង​ប្រទេស​ខ្លួន ដែល​ជា​ម្ចាស់​ពានរង្វាន់​សកល​មួយ​ធំ គឺជា​មោទនភាព​ដូចគ្នា​។ អ៊ីចឹង​ម្ដង​ហើយ​ម្ដងទៀត យើង​ជឿជាក់​ថា ឯកឧត្តម​ព្រះរាជអាជ្ញា​នឹង​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ពួក​យើង​ទាំង​៣​នាក់​បាន​ចេញទៅ​ទទួល​ពានរង្វាន់​នេះ ដោយ​ផ្ទាល់»។
យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​ម្នាក់ទៀត​គឺ​កញ្ញា ភួន កែវរស្មី ថ្លែង​ក្រោយ​ចាក​ចេញពី​សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ថា សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​បាន​ទទួល​សំណើ​នោះ និង​សន្យា​ថា នឹង​មាន​ការ​ឆ្លើយតប​នៅពេល​ឆាប់ៗ​ខាងមុខនេះ​។ កញ្ញា​សង្ឃឹមថា តុលាការ​នឹង​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ក្រុម​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ បាន​ទៅ​ទទួល​ពានរង្វាន់​អន្តរជាតិ​ដោយ​ផ្ទាល់​នៅ​ប្រទេស​ស៊ុយអែត។
កញ្ញា ភួន កែវរស្មី៖ «ហើយ​ពួក​យើង​ក៏​សង្ឃឹម​ថា ទាំង​តុលាការ ទាំង​រដ្ឋាភិបាល​គាត់​យោគយល់ ហើយ​គាត់​មើលឃើញ​ថា នេះ​គឺជា​សេចក្ដី​ត្រេកអរ សប្បាយរីករាយ និង​ជា​កិត្តិយស​ជាតិ ជា​កិត្តិយស​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ដូចគ្នា ហើយ​ខ្ញុំ​រំពឹង ហើយ​សង្ឃឹម​ថា តុលាការ​នឹង​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ពួក​យើង​បាន​ទៅ​ទទួល​ពានរង្វាន់​នេះ ដោយ​ផ្ទាល់»។
ការ​លើកឡើង​នេះ ក្រោយពី​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ ទទួល​បាន​ពានរង្វាន់​អ្នកការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស និង​បរិស្ថាន​កម្រិត​អន្តរជាតិ​ពី​ប្រទេស​ស៊ុយអែត​(Sweden) ដែល​តម្រូវ​ឲ្យ​ពួកគេ​ទៅ​ទទួល​ពានរង្វាន់​ផ្ទាល់​នៅ​ថ្ងៃទី​២៤ ខែ​វិច្ឆិកា ដល់​ថ្ងៃទី​១ ធ្នូ ខាងមុខនេះ ប៉ុន្តែ​ពួកគេ​កំពុងតែ​ជាប់​បំរាម របស់​តុលាការ ដែល​មិន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ធ្វើដំណើរ​ចេញ​ពី​រង្វង់​ទឹកដី នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា។
វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី នៅ​ពុំ​ទាន់​អាច​ទាក់ទង​អ្នកនាំពាក្យ​អយ្យការ​អម​សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ លោក ប្លង់ សុផល ដើម្បី​សុំ​ការ​ឆ្លើយ​តប​នឹង​សំណើ​នេះ បាន​នៅ​ឡើយ​ទេ នៅ​ថ្ងៃទី​២៩ កញ្ញា។
ទោះជា​យ៉ាងនេះ​ក្ដី ប្រធាន​ផ្នែក​ស្រាវជ្រាវ និង​តស៊ូ​មតិ នៃ​សមាគម​បណ្ដាញ​យុវជន​កម្ពុជា លោក​ហេង គឹមហុង មាន​ប្រសាសន៍​ថា រដ្ឋាភិបាល និង​តុលាការ​គួរតែ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ក្រុម​យុវជន​ទាំងនោះ បាន​ទៅ​ទទួល​ពានរង្វាន់ ដែល​ជា​កិត្តិយស​សម្រាប់​ជាតិ នៅ​ខែវិច្ឆិកា​ខាងមុខ ដើម្បី​បង្ហាញ​ថា ប្រទេស​កម្ពុជា បាន​បើកឱកាស​ឲ្យ​យុវជន​ចូលរួម​ការពារ​បរិស្ថាន និង​ធនធាន​ធម្មជាតិ។
លោក ហេង គឹមហុង៖ «មនុស្សជាតិ​នៅ​លើ​ភព​ផែនដី​មាន​ការ​សប្បាយចិត្ត មាន​ការ​កោតស្ញប់ស្ញែង មានការ​គាំទ្រ​ចំពោះ​សកម្មភាព​ទាំងឡាយ​ណា ដែល​ការពារ​បរិស្ថាន​។ ហើយ​មិន​ត្រឹមតែ​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ​ក៏​អាច​ជា​កាតាលីករ មួយ​ចង្អុល​បង្ហាញ​ថា ការ​ឃាត់ខ្លួន​សកម្មជន​បរិស្ថាន ការ​ចាប់ខ្លួន​សកម្មជន​បរិស្ថាន ការ​ចោទប្រកាន់​យុវជន​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ​នេះ គឺជា​រឿង​ពុំ​ត្រឹមត្រូវ​ទេ ពួកគេ​គួរតែ​ត្រូវ​បាន​លើកទឹកចិត្ត​ឲ្យ​មានការ​ចូលរួម​យ៉ាង​ទូលំទូលាយ»។
តុលាការ​បាន​ដោះលែង​ក្រុម​យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ ៦​នាក់ ឱ្យនៅ​ក្រៅ​ឃុំ​បណ្ដោះអាសន្ន​ក្រោម​បទចោទប្រកាន់ «​ប្រមាថ​អង្គ​ព្រះមហាក្សត្រ​» និង «​រួមគំនិត​ក្បត់​» កាលពី​ខែ​វិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២១ កន្លងទៅ ប៉ុន្តែ​បន្ត​ដាក់​ឱ្យ​ស្ថិត​ក្រោម​ការ​ត្រួតពិនិត្យ​របស់​តុលាការ និង​ភ្ជាប់​ជាមួយ​បំរាម​មួយចំនួន ក្នុង​នោះ​ក៏​មាន​ការ​មិន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ចាកចេញ​ទៅ​ក្រៅប្រទេស​ដោយ​គ្មាន​ការ​អនុញ្ញាត​ពី​តុលាការ​ផង​ដែរ។
យុវជន និង​មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល ស្នើ​ដល់​រដ្ឋាភិបាល និង​តុលាការ​បើកឱកាស​ដល់​ក្រុម​យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ ទៅ​ទទួល​ពានរង្វាន់​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស និង​បង្ហាញ​ពី​សក្ដានុពល​ធនធាន​មនុស្ស​កម្ពុជា​នៅ​លើ​ឆាក​អន្តរជាតិ៕