សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​ស្នើ​តុលាការ​ទម្លាក់​បទ​ចោទ​ចំពោះ​សកម្មភាព​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ
សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​ស្នើ​សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ ទម្លាក់​បទ​ចោទ «​ប្រមាថ​អង្គ​ព្រះមហាក្សត្រ​» និង «​រួមគំនិត​ក្បត់​»​ប្រឆាំង​នឹង​ពួកគាត់។ ពួកគាត់​នៅតែ​អះអាង​ថា សកម្មភាព​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ដើម្បី​ផលប្រយោជន៍​ជាតិ​មិនមែន​ជា​បទឧក្រិដ្ឋ​នោះ​ទេ។ មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ថា តុលាការ​គួរតែ​ទម្លាក់​ការចោទប្រកាន់​មក​លើ​យុវជន​ទាំង​នោះ ព្រោះ​ពួកគេ​ធ្វើ​សកម្មភាព​កន្លង​ទៅ គឺ​ដើម្បី​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ ដែល​ជា​សម្បត្តិ​រួម​តែប៉ុណ្ណោះ។
សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​បាន​ចេញ​វីដេអូ​នៅ​ថ្ងៃទី​២៤ ខែ​ឧសភា ដោយ​ស្នើ​ដល់​តុលាការ​ក្រុង​ភ្នំពេញ​ទម្លាក់​បទចោទប្រកាន់​នានា​ដល់​ពួកគាត់​។ ពួកគាត់ រៀបរាប់​នៅក្នុង​វីដេអូ​ថា សកម្មភាព​ការពារ​ធនធានធម្មជាតិ គឺជា​អំពើ​ស្របច្បាប់ មិនមែន​ជា​អំពើ​ក្បត់ជាតិ ដូច​តុលាការ​ចោទប្រកាន់​ពួកគាត់​កន្លង​មក​ឡើ​យ។
ពួកគាត់​លើកឡើង​ក្នុង​វីដេអូ​ថា​៖ «គ្រាន់តែ​ការពារ​បរិស្ថាន​ក្បត់ជាតិ​ដែរ​?ប្រឆាំង​អំពើពុករលួយ​ក្បត់ជាតិ​ដែរ​?គ្រាន់តែ​ការពារ​ធនធានធម្មជាតិ​ក្បត់ជាតិ​ដែរ​?សួរ​ទៅ​កាន់​រដ្ឋាភិបាល​ពី​បញ្ហា​បរិស្ថាន​ក្បត់ជាតិ​ដែរ​?គ្រាន់តែ​អប់រំ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឱ្យ​ប្រើ​ប្លាស្ទិក​ជា​អំពើ​ខុសច្បាប់​ដែរ​មែន​ទេ​?ការ​ចោទប្រកាន់​យុវជន​ខ្មែរ​ដែល​ការពារ​បរិស្ថាន​ពី​បទ​រួមគំនិត​ក្បត់​គឺជា​សោកនាដកម្ម​ដ៏​ធំ​មួយ​ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​យុត្តិធម៌​ខ្មែរ។ ពួក​យើង​ទាមទារ​ឱ្យ​តុលាការ​គិតគូ​ដល់​ប្រយោជន៍​ជាតិ ហើយ​ទម្លាក់​ការ​ចោទប្រកាន់​មក​លើ​ពួក​យើង»។
ការ​ចេញ​ផ្សាយ​វីដេអូ​ទាមទារ​ឱ្យ​តុលាការ​លុបចោល​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​នេះ គឺ​បន្ទាប់​ពី​តុលាការ បាន​បិទ​បញ្ចប់​ការ​ស៊ើបសួរ​រួចហើយ និង​ត្រៀម​ជំនុំជម្រះ​លើ​សំណុំរឿង​ដែល​ចោទ​សកម្មជន​បរិស្ថាន​ទាំង​៦​នាក់​ពី​បទ​រួមគំនិត​ក្បត់ នៅ​ពេល​ខាងមុខ។
សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ កញ្ញា ឡុង គន្ធា បាន​រៀបរាប់​ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​បន្ថែម​ថា មូលហេតុ​ដែល​កញ្ញា និង​សកម្មជន​ផ្សេងទៀត​ចេញ​វីដេអូ​នេះ ព្រោះ​ចង់​បង្ហាញ​ដល់​តុលាការ និង រដ្ឋាភិបាល​យល់​ថា សកម្មភាព​ដែល​ពួកគេ​ធ្វើ​កន្លង​មក ដើម្បី​ចូលរួម​ចំណែក​ក្នុង​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ដែល​បម្រើ​ដល់​ផលប្រយោជន៍​សាធារណៈ​តាម​ករណី​កិច្ច​ដែល​មាន​ចែង​ក្នុង​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​ប៉ុណ្ណោះ ដែល​ផ្ទុយ​ពី​ការចោទប្រកាន់​របស់​តុលាការ​ពី​បទ​រួមគំនិត​ក្បត់​ដែល​ជា​បទឧក្រិដ្ឋ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ទៅវិញ។
កញ្ញា ឡុង គន្ធា៖ «យើង​ព្រួយបារម្ភ​ព្រោះ​វា​ជា​បទ​ចោទ​ដែល​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដែល​មិនអាច​ទទួល​យក​បាន​ព្រោះ​ចោទ​យើង​ទៅដល់​រួមគំនិត​ក្បត់ តើ​យើង​បាន​រួម​គំនិត​ក្បត់​ជាមួយ​នរណា​គេ?ក្បត់ជាតិ​បែប​ម៉េច​?បើ​យើង​គ្រាន់តែ​ការពារ​បរិស្ថាន តើ​ក្បត់​ជាតិ​បែប​ម៉េច​។ យើង​ព្រួយបារម្ភ យើង​អត់​ដឹង​ថា តើ​យើង​នឹង​ត្រូវ​គេ​បញ្ជូន​ទៅ​ពន្ធនាគារ​វិញ​នៅ​ពេល​ណា​ក៏​យើង​អត់​ដឹង បើ​និយាយ​ពី​ក្ដី​សង្ឃឹមថា​ទទួល​បាន​យុត្តិធម៌​នៅ​ឆ្ងាយ​ពេល ឆ្ងាយ​ដូច​ជើងមេឃ»។
ទៅ​បី​ប្រឈម​ក្នុង​បទ​ចោទ​ដែល​ប្រឈម​នឹង​ពន្ធនាគារ​ប្រមាណ​ពី​៥ ទៅ​១០​ឆ្នាំ កញ្ញា ឡុង គន្ធា នឹង​បន្ត​ចូលរួម​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ដដែល និង​ទទូច​ស្នើ​ដល់​តុលាការ​ទម្លាក់​បទចោទប្រកាន់​កញ្ញា និង​សកម្មជន​ផ្សេងទៀត។
កញ្ញា ឡុង គន្ធា៖ «ស្នើសុំ​ដល់​តុលាការ​ទម្លាក់​បទចោទប្រកាន់​មក​លើ​ពួក​យើង​ទាំង​៦​នាក់ ដែល​ពួក​យើង​អត់​បាន​ប្រព្រឹត្ត​កំហុស​ដូច​អ្វី​ដែល​តុលាការ​ចោទប្រកាន់​មក​លើ​ពួក​យើង​ទេ ហើយ​យើង​ដឹង​ហើយ​ថា​ការ​ការពារ​បរិស្ថាន​វា​ស្រប​ទៅ​តាម​ច្បាប់​ដែល​វា​មិនមែន​ជា​បទល្មើស​ក្បត់ជាតិ បទល្មើស​ឧក្រិដ្ឋ​នោះ​ទេ ហើយ​សកម្មភាព​របស់​ពួក​យើង​គួរតែ​ត្រូវ​បាន​លើកទឹកចិត្ត មិនមែន​ត្រូវ​បាន​គំរាមកំហែង​ចាប់​ដាក់គុក ដាក់​ច្រវាក់ ឬក៏​ចោទ​បទល្មើស​នោះ​ទេ»។
ចំណែក​សកម្មជន​ម្នាក់ទៀត លោក លី ចាន់ដារ៉ាវុធ ចាត់ទុក​ការចោទប្រកាន់​នេះ​ថា រឿង​ដែល​អស់សំណើច និង​គ្មាន​ភស្តុតាង​ណាមួយ​ដែល​បញ្ជាក់​ថា សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​បាន​រួម​គំនិត​ក្បត់​នោះ​ដែរ​។ យុវជន លី ចាន់ដារ៉ាវុធ បន្ត​ថា ការចោទប្រកាន់​នេះ​មិន​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​លោក​ភ័យខ្លាច ឬ​បោះបង់​កិច្ច​ការងារ​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ​នោះ​ទេ ហើយ​លោក​នឹង​បន្ត​ចូលរួម​លាតត្រដាង​ការបំផ្លាញ​ធនធានធម្មជាតិ​បន្ត​ទៀត។
លោក លី ចាន់ដារ៉ាវុធ​៖ «ពួកយើង​ជឿជាក់​ថា​គ្មាន​ភស្តុតាង​អី​ទេ ហើយ​ពួក​យើង​ក៏​គ្មាន​បំណង​ផ្ដួលរំលំ​នរណា​ម្នាក់​ដែរ ដូច​ច្នេះ​ការចោទប្រកាន់​មក​លើ​ពួក​យើង​គឺជា​រឿង​ដែល​ហួសហេតុ បើ​មើល​មក​ពី​ក្រៅ​វិញ គឺជា​រឿង​ដែល​អស់សំណើច​ដែល​អ្នក​មាន​អំណាច​ពេញដៃ បែរជា​មក​ចោទប្រកាន់​មក​លើ​ក្មេង​៥ ទៅ​៦​នាក់​ពី​បទ​រួមគំនិត​ក្បត់ ហើយ​ពួក​យើង​គឺជា​ក្មេង​ជំទង់​អាយុ​២០​ឆ្នាំ​អី គ្មាន​អាវុធ​ក្នុង​ដៃ គ្មាន​កងទ័ព មានតែ​កាមេរ៉ា​មួយ និង​ការស្រាវជ្រាវ»។
វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​មិន​អាច​សុំ​ការ​ឆ្លើយ​តប​ពី​អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួង​យុត្តិធម៌ លោក ជិន ម៉ាលីន និង​លោក គឹម សន្តិភាព បាន​ទេ នៅ​ថ្ងៃទី​២៥ ខែឧសភា​នេះ។
ជុំវិញ​រឿង​នេះ នាយក​ទទួលបន្ទុក​កិច្ចការ​ទូទៅ​នៃ​អង្គការ​លីកាដូ(Licadho) លោក អំ សំអាត លើកឡើង​ថា តាមរយៈ​សកម្មភាព​សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​កន្លង​ទៅ បាន​ចូលរួម​ចំណែក​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ។ លោក​ថា សកម្មភាព​ទាំងនេះ​មិន​បាន​ប៉ះពាល់ ឬ​ប្រព្រឹត្ត​បទល្មើស​នោះ​ទេ ហើយ​កន្លង​មក​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ក៏បាន​ស្នើ​ឱ្យ​ទម្លាក់​ការចោទប្រកាន់​ទៅលើ​ពួកគាត់​ដែរ។
លោក អំ សំអាត​៖ «កន្លងមក​របស់​ពួកគាត់​គឺ​ការពារ​ទៅលើ​ធនធាន​ធម្មជាតិ និង​បរិស្ថាន​ហ្នឹង​ទេ អ៊ីចឹង​បទចោទប្រកាន់​នេះ​មិន​មាន​មូលដ្ឋាន និង​សម​ហេតុផល​នោះ​ទេ អ៊ីចឹង​កន្លងមក​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ដែល​ធ្វើ​លើ​ផ្នែក​សិទ្ធិមនុស្ស ផ្នែក​ធនធានធម្មជាតិ និង​បរិស្ថាន ក៏​ទាមទារ​ទម្លាក់​បទចោទប្រកាន់​ទៅលើ​អ្នក​ទាំងអស់​នោះ​ផង​ដែរ​ដើម្បី​ឱ្យ​ពួកគាត់​មាន​សេរីភាព​ក្នុង​ការ​ចូលរួម​កិច្ចការពារ​បរិស្ថាន និង​ធនធាន​ធម្មជាតិ»។
សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​បាន​ចោទប្រកាន់​សកម្មជន​បរិស្ថាន កញ្ញា ស៊ុន រដ្ឋា និង​លោក យឹម លាងហ៊ី ពី​បទ​រួមគំនិត​ក្បត់ និង​ប្រមាថ​ព្រះមហាក្សត្រ ចំណែក​លោក លី ចាន់ដារ៉ាវុត តុលាការ​បាន​ចោទ​ពី​បទ «​រួមគំនិត​ក្បត់​» ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​ធ្វើ​វីដេអូ​ទាមទារ​ឱ្យ​ទម្លាក់​ការចោទប្រកាន់​មក​លើ​សកម្មជន​បរិស្ថាន កាលពី​ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២១​។ ក្នុង​សំណុំ​រឿងក្ដី​នេះ​ដែរ កញ្ញា ឡុង គន្ធា កញ្ញា ភួន កែវរស្មី និង​លោក ថុន រដ្ឋា ក្នុង​ពេល​ឃុំខ្លួន​នៅ​ពន្ធនាគារ តុលាការ​ក៏បាន​ចោទប្រកាន់​ពួកគាត់​មួយ​បទល្មើស​ទៀត គឺ​បទ​រួមគំនិត​ក្បត់ បន្ថែម​លើ​បទ​ចោទ​ញុះញង់ ដែល​ពួកគាត់​ត្រូវ​បាន​ឃាត់ខ្លួន កាលពីដើម​ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០២០។
ទោះជា​យ៉ាងណា​ពី​តុលាការ​បាន​ដោះលែង​ពួកគេ​ឱ្យ​នៅ​ក្រៅ​ឃុំ​បណ្ដោះអាសន្ន កាលពី​ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២១ កន្លង​ទៅ ក្រុម​សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​បាន​ទទួល​ពានរង្វាន់​២។ ទី​១ គឺជា​ពានរង្វាន់​អ្នកការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស​ឆ្នើម​ប្រចាំឆ្នាំ​២០២១ ពី​បណ្ដាញ​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា និង​មួយ​ទៀត គឺជា​ពានរង្វាន់​អ្នក​ការពារ​ជួរមុខ ពី​អង្គការ Front Line Defenders ចំពោះ​ភាព​ក្លាហាន និង​ការ​ហ៊ាន​ប្រថុយប្រថាន​គ្រោះថ្នាក់ ដើម្បី​ការពារ​បរិស្ថាន​នៅ​កម្ពុជា៕
កំណត់ចំណាំចំពោះអ្នកបញ្ចេញមតិនៅក្នុងអត្ថបទនេះ៖ ដើម្បីរក្សាសេចក្ដីថ្លៃថ្នូរ យើងខ្ញុំនឹងផ្សាយតែម​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​តិ ដែលមិនជេរប្រមាថដល់អ្នកដទៃប៉ុណ្ណោះ។