សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ នឹង​ចូលរួម​សវនាការ​សំណុំរឿង​រួម​គំនិត​ក្បត់ នៅ​សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ
ក្រុម​សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​លើក​ឡើង​ថា បើ​ទោះ​បី​ជា​ពួក​គេ​មិន​រំពឹង​ថា នឹង​បាន​ទទួល​យុត្តិធម៌​ពី​តុលាការ​ក្ដី តែ​ពួក​គេ​នឹង​ចូលរួម​សវនាការ​ក្នុង​សំណុំរឿង​រួម​គំនិត​ក្បត់ និង​ប្រមាថ​អង្គ​ព្រះមហាក្សត្រ នា​ចុង​ខែឧសភា​នេះ។ អ្នក​ឃ្លាំមើល​សិទ្ធិមនុស្ស​លើក​ឡើង​ថា ការ​ចូលរួម​សវនាការ​នៅ​តុលាការ​របស់​យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ នឹង​កាន់តែ​បង្ហាញ​គំរូ​ភាព​ក្លាហាន បំពេញ​កាតព្វកិច្ច​ក្នុង​នាម​ជា​ពលរដ្ឋ ក្នុង​បុព្វហេតុ​ការពារ​បរិស្ថាន​នៅ​កម្ពុជា។
យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​លើក​ឡើង​ដូចៗ គ្នា​ថា ដើម្បី​លើក​ទឹក​ចិត្ត​សកម្មជន​បរិស្ថាន​ជំនាន់​ថ្មី ពួក​គេ​នឹង​ចូលរួម​សវនាការ​នៅ​សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ នៅ​ថ្ងៃ​ទី២៩ ខែឧសភា​ខាង​មុខ។
សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ និង​ជា​អតីត​គ្រូបង្រៀន​ក្របខ័ណ្ឌ​រដ្ឋ កញ្ញា ឡុង គន្ធា ប្រាប់​វិទ្យុអាស៊ីនៅថ្ងៃទី២៣ ខែឧសភា ថា បើ​ទោះ​បី​ជា​ប្រឈម​នឹង​ត្រូវ​ចាប់​ឃុំ​ខ្លួន​នៅ​ពន្ធនាគារ​ក្ដី ក៏​កញ្ញា​នៅ​តែ​ចូលរួម​សវនាការ​នៅ​សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ ដើម្បី​បង្ហាញ​ពី​ភាព​ស្អាតស្អំ និង​គោល​បំណង​ការពារ​បរិស្ថាន ដែល​កញ្ញា​បាន​ចូលរួម​ជាមួយ​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​នា​ពេល​កន្លង​មក។ កញ្ញា​បន្ត​ថា ការ​ចូលរួម​សវនាការ​នៅ​តុលាការ​នេះ ក៏​ជា​សារ​មួយ​បង្ហាញ​ទៅ​ដល់​សាធារណជន​ថា សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​នៅ​តែ​រឹងមាំ និង​បន្ត​ធ្វើ​ការងារ​ការពារ​បរិស្ថាន​ផង​ដែរ។
កញ្ញា ឡុង គន្ធា៖«ហើយ​ក៏​ចង់​ផ្ដាំ​ទៅ​កាន់​យុវជន ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ទាំង​អស់​គ្នា សុំ​កុំ​អស់​សង្ឃឹម ហើយ​សង្ឃឹម​ថា ទាំង​អស់​គ្នា​នៅតែ​បន្ត​រឹងមាំ បន្ត​នៅ​ក្នុង​ការ​ចូលរួម​គាំទ្រ​ទៅ​នឹង​កិច្ច​ការងារ​សង្គម ជាពិសេស កិច្ច​ការងារ​ការពារ​បរិស្ថាន»។
ស្រដៀង​គ្នា​នេះ​ដែរ សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ កញ្ញា ភួន កែវរស្មី លើក​ឡើង​ថា ការ​ចូលរួម​សវនា​នៅ​តុលាការ គឺ​ជា​ការ​បញ្ជាក់​ថា សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​មិន​បាក់​ស្មារតី ដោយសារ​តែ​ការ​ធ្វើ​ទុក្ខ​បុក​ម្នេញ​ពី​សំណាក់​ប្រព័ន្ធ​តុលាការ​ឡើយ។ កញ្ញា​បន្ត​ថា តាម​រយៈ​ការ​ចូលរួម​សវនាការ ដោយ​មិន​គេចវេះ​នេះ ក៏​ជា​ការ​បង្ហាញ​ពី​ភាព​អត់ធ្មត់ ក្លាហាន និង​សាមគ្គីភាព របស់​ក្រុម​យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ ក្នុង​កិច្ច​ការងារ​ការពារ​បរិស្ថាន។
កញ្ញា ភួន កែវរស្មី៖«ពួក​យើង មិនមែន​សម្រាប់​តែ​ខ្ញុំ​ទេ ខ្ញុំ​ចង់​ឃើញ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ ក៏​ដូច​ជា យុវជន​គាត់​នៅ​មាន​គោល​ជំហរ​រឹងមាំ មិន​ថា មាន​ការ​ឃុំ​ខ្លួន​ឡើង​វិញ ក៏​ពួក​យើង​មិន​ចង់​ឃើញ​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ណា​ម្នាក់​បាក់​ទឹក​ចិត្ត ដោយសារ​តែ​ការ​គំរាម​កំហែង​បែប​នេះ​ទេ ព្រោះ​គោលដៅ នៃ​ការ​ចាប់​ឃុំ​ខ្លួន នៃ​ការ​ដក​ហូត​សេរីភាព​យើង គឺ​គេ​ចង់​ប្រើ​យុទ្ធសាស្ត្រ​បំបាក់​ទឹក​ចិត្ត គំរាម​កំហែង​ទៅ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ ហើយ​នឹង​យុវជន បើសិនជា​ពួក​យើង​បាក់​ទឹក​ចិត្ត ហើយ​មិន​ហ៊ាន​ធ្វើ​អី​ទៀត ស្មើនឹង​យើង​ផ្ដល់​ជ័យជម្នះ​ទៅ​ឱ្យ​គេ»។