ក្រុមយុវជនចលនាមាតាធម្មជាតិ ទាំង៥រូប សម្រេចចូលសវនាការតតាំងក្ដីជាមួយចៅក្រមសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ នៅព្រឹកថ្ងៃទី១១ មិថុនា នេះ។ ប៉ុន្តែ ពួកគេព្រមានថា នឹងដើរចេញពីបន្ទប់សវនាការវិញ ប្រសិនបើពួកគេរងការរិតត្បិតមិនឱ្យនិយាយពីភាពស្អាតស្អំរបស់ខ្លួន។
យុវជនបរិស្ថាននៃចលនាមាតាធម្មជាតិ៥នាក់ ដែលអាជ្ញាធរក្រុងភ្នំពេញបានចោទប្រកាន់ពីបទប្រមាថព្រះមហាក្សត្រ និងមន្ត្រីរដ្ឋាភិបាលនោះ រួមមានលោក លី ចាន់តារ៉ាវុត លោក យឹម លាងហ៊ី កញ្ញា ភួន កែវរស្មី កញ្ញា ឡុង គន្ធា និងលោក ថុន រដ្ឋា។
មុនចូលសវនាការពួកគេទាំង ៥នាក់ បានលើកបដា និងពិភាក្សាផ្សាយផ្ទាល់នៅមុខតុលាការ លើបណ្ដាញសង្គមពីសកម្មភាពដែលពួកគេធ្លាប់ធ្វើកន្លងមក ដូចជា ការដង្ហែញត្តិទៅស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីសុំអន្តរាគមន៍ទប់ស្កាត់បទល្មើសព្រៃ លុបបឹង ជីករ៉ែ លក់ខ្សាច់ និងការបង្ហូរទឹកកខ្វក់ចូលទន្លេនិងសមុទ្រជាដើម។ ចំណែកនៅខាងក្រៅរបងតុលាការ អាជ្ញាធរបានរឹតបន្តឹងចំពោះអ្នកធ្វើដំណើរចូលក្នុងតុលាការផងដែរ។