សកម្មជន​បរិស្ថានលោក អាឡិច ប្ដឹង​សាទុក្ខ​ប្រឆាំង​ការ​ផ្ដន្ទាទោស​ក្នុង​រឿង​ញុះញង់
សកម្មជន​បរិស្ថាន​​ជនជាតិ​​អេស្ប៉ាញលោក អាឡិច ហាន់ដ្រូហ្គន់សាឡេស ដេវិតសុន (Alejandro Gonzalez Davidson)​ បាន​​ប្ដឹង​​សាទុក្ខ​ទៅ​​តុលាការ​​កំពូល​​ប្រឆាំង​​នឹង​​សាលក្រម​ផ្ដន្ទាទោស​​លើ​​រូប​លោក​​ក្នុង​សំណុំ​រឿង​ញុះញង់។ មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​យល់ថា តុលាការ​គួរតែ​​ទម្លាក់​​ចោល​បទ​ចោទ​​ប្រកាន់​​ប្រឆាំង​​នឹង​លោក អាឡិច និង​​សកម្មជន​មាតា​ធម្មជាតិ ៦ នាក់​ទៀត ពីព្រោះ​ពួកគេ​មិន​បាន​ប្រព្រឹត្ត​បទល្មើស​អ្វី​ឡើយ។
ស្ថាបនិក​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​លោក អាឡិច សម្រេច​ប្ដឹង​សាទុក្ខ​ទៅ​តុលាការ​កំពូល​ប្រឆាំង​នឹង​ការ​ផ្ដន្ទាទោស​លើ​រូប​លោក ទោះជា​មិន​សូវ​មាន​ជំនឿ​ថា នឹង​ទទួល​បាន​យុត្តិធម៌​ក៏​ដោយ។ នេះ​គឺ​ដោយសារ​លោក​ចង់​បង្ហាញ​ថា លោក​មិន​បាន​ប្រព្រឹត្ត​បទល្មើស​អ្វី​ឡើយ ហើយ​ការចោទប្រកាន់ និង​ផ្ដន្ទាទោស​លោក​កន្លងមក គ្រាន់តែ​ជា​រូបភាព​គំរាមកំហែង​លើ​សកម្មជន​បរិស្ថាន​ប៉ុណ្ណោះ។
លោក អាឡិច រិះគន់​ថា អាជ្ញាធរ និង​តុលាការ​ដែល​ស្ថិត​ក្រោម​បញ្ជា​របស់​រដ្ឋាភិបាល​លោក ហ៊ុន សែន កំពុង​ជាន់​ឈ្លី​ច្បាប់​ដោយ​ខ្លួន​ឯង តាមរយៈ​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​​លើ​រូបលោក តែ​បិទផ្លូវ​លោក​មិន​ឱ្យ​ចូល​ការពារ​ខ្លួន​ក្នុង​សវនាការ។ លោក​បន្ត​ថា លោក​​មិន​មាន​ជំនឿ​ថា តុលាការ​កំពូល​នឹង​ផ្ដល់​យុត្តិធម៌​ដល់​រូប​លោក​ឡើយ ព្រោះ​តុលាការ​ជាន់ខ្ពស់​មួយ​នេះ​ក៏​នឹង​សម្រេច​ក្ដី​ទៅតាម​បញ្ជា​របស់​អ្នកនយោបាយ​ដូច​តុលាការ​ថ្នាក់ក្រោម​ដែរ។ ប៉ុន្តែ​លោក​ថា ការ​តតាំង​ក្ដី​ដល់​ទី​បញ្ចប់​នេះ គឺ​ដើម្បី​បង្ហាញ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ឃើញ​កាន់តែ​ច្បាស់​ថា តុលាការ​កម្ពុជា​មិន​ឯករាជ្យ និង​បំពេញ​ការងារ​ដោយ​មិន​ត្រឹមត្រូវ៖ «ករណី​របស់​ខ្ញុំ​ហ្នឹង គឺ​បាន​រំលោភ​នីតិវិធី​ផង រំលោភ​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​ផង ហើយ​រំលោភ​កតិកា​សញ្ញា​អន្តរជាតិ​ដោយ​កម្រោល។ ចេះ​តែ​ចោទប្រកាន់ ចេះ​តែ​ផ្ដន្ទាទោស ចេះ​តែ​កោះហៅ​ខ្ញុំ​ឱ្យ​ចូលរួម ក្រោយមក​ហ្នឹង​អត់​មាន​វត្តមាន​ ( ខ្ញុំ )​ នៅ​តែ​ទៅ​មុខ អាហ្នឹង​វា​ជា​រឿង​ដែល​ប៉ះពាល់។ ប៉ះពាល់​ជាង​គេ គឺ​ប៉ះពាល់​លើ​មុខមាត់​របស់​តុលាការ ប៉ះពាល់​ទៅលើ​ប្រទេស​ជាតិ​ទាំង​មូល »
តុលាការ​ក្រុង​ភ្នំពេញ​បាន​ផ្ដន្ទាទោស​កំបាំងមុខ លោក អាឡិច ដាក់​ពន្ធនាគារ​ចំនួន ២០ខែ ពី​បទ «សមគំនិត​ក្នុង​អំពើ​ញុះញង់» ក្នុង​សំណុំ​រឿង​ជាមួយ​សកម្មជន​មាតា​ធម្មជាតិ ៣នាក់​ទៀត រួមមាន លោក ថុន រដ្ឋា កញ្ញា ឡុង គន្ធា និង​កញ្ញា ភួន កែវរស្មី។ សាលាឧទ្ធរណ៍​ភ្នំពេញ​បាន​តម្កល់​សាលក្រម​ផ្ដន្ទាទោស​នេះ កាលពី​ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១។
មេធាវី​ការពារ​ក្ដី​ឱ្យ​លោក អាឡិច គឺ​លោក សំ ចំរើន ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​នៅ​ថ្ងៃទី ០៩មករា​ថា លោក​បាន​ដាក់​បណ្ដឹងសាទុក្ខ​រួចហើយ​កាល​ពី​ពេល​ថ្មីៗនេះ និង​កំពុង​ត្រៀម​ដាក់​​សារណា​ការពារ​ក្ដី​ទៅ​តុលាការ​កំពូល​បន្ថែម​ទៀត។ លោក​បញ្ជាក់​ថា កន្លងមក​កូនក្ដី​របស់​លោក​ខាតបង់​ប្រយោជន៍​ផ្លូវ​ច្បាប់​មួយ​យ៉ាង​សំខាន់ គឺ​សិទ្ធិ​ទទួល​បាន​ការ​ជំនុំ​ជម្រះ​ដោយ​យុត្តិធម៌ ពីព្រោះ​ដំណើរការ​ក្ដី​នៅ​តុលាការ​ក្រុង​ភ្នំពេញ និង​សាលាឧទ្ធរណ៍ ធ្វើឡើង​ដោយ​កំបាំងមុខ៖ «សវនាការ​ដែល​ត្រឹមត្រូវ និង​យុត្តិធម៌ គេ​មិន​ងាយ​អនុវត្ត​ដោយ​កំបាំង​មុខ​ទេ លុះត្រាតែ​អស់​ជម្រើស ហើយនិង​ថា មិន​អាច​ចូល​មក​បាន ដោយសារ​ហេតុផល​សុខភាព ឬ​ហេតុផល​ចាំបាច់​លើសលប់​ណាមួយ ទើប​គេ​អនុវត្ត​នីតិវិធី​កំបាំងមុខ។ បើ​ជនជាប់ចោទ​នៅតែ​មាន​ឆន្ទៈ​ចង់​ចូលរួម តុលាការ​ជាទូទៅ​ត្រូវ​ផ្ដល់​សិទ្ធិ​ហ្នឹង​ឱ្យ​ជនជាប់ចោទ​ចូលរួម​សវនាការ​ដោយ​ផ្ទាល់ ដើម្បី​គាត់​អាច​ឆ្លើយ​ដោះសា អាច​តតាំង​ជាមួយ​សាក្សី​ដាក់បន្ទុក គាត់​អាច​ធ្វើ​សំណូមពរ​ចុងក្រោយ ជាដើម»។
អាជ្ញាធរ​កម្ពុជា​បាន​បណ្ដេញ​លោក អាឡិច ចេញ​ពី​កម្ពុជា កាលពី​ឆ្នាំ២០១៥ និង​បាន​ដាក់​លោក​ក្នុង​បញ្ជី​ខ្មៅ​នៃ​ជន​បរទេស​ដែល​ត្រូវ​ហាម​ឃាត់​មិន​ឱ្យ​ចូល​ទឹកដី​កម្ពុជា។ លោក​បាន​ស្វះស្វែង​ជាច្រើន​លើក​ក្នុង​ការ​ស្នើសុំ​ទិដ្ឋាការ​វិល​មក​កម្ពុជា​វិញ ជាពិសេស​ការ​ត្រឡប់​មក​តតាំង​ក្ដី​នៅ​តុលាការ ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​បាន​បដិសេធ ឬ​មិន​ឆ្លើយតប​ពី​សំណាក់​អាជ្ញាធរ​កម្ពុជា​ឡើយ។
ទាក់ទង​នឹង​ការ​បន្ត​ហាម​ឃាត់​លោក អាឡិច មិន​ឱ្យ​វិល​ចូល​កម្ពុជា​វិញ​នេះ ប្រធាន​អង្គភាព​អ្នកនាំ​ពាក្យ​រដ្ឋាភិបាល លោក ផៃ ស៊ីផាន ថ្លែង​ថា លោក​មិន​បាន​ដឹង​រឿង​នេះ​ទេ ហើយ​លោក​បង្វែរ​ឱ្យ​ទៅ​សួរ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​អន្តោប្រវេសន៍​វិញ។ វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​បាន​ទាក់ទង​ទៅ​អគ្គនាយករង និង​ជា​អ្នកនាំពាក្យ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​អន្តោប្រវេសន៍​នៃ​ក្រសួងមហាផ្ទៃ លោក កែវ វណ្ណថន ប៉ុន្តែ​ទូរស័ព្ទ​ចូល ពុំ​មាន​អ្នកទទួល នៅ​ថ្ងៃទី៩ ខែមករា។
ក្រៅពី​ត្រូវ​បាន​ផ្ដន្ទាទោស​ក្នុង​បទ​ចោទ «សមគំនិត​ក្នុង​អំពើ​ញុះញង់» នេះ​ហើយ លោក អាឡិច ក៏​ជាប់​ចោទ​ពី​បទ «រួមគំនិតក្បត់» និង «ប្រមាថព្រះមហាក្សត្រ»​មួយ​​ទៀត​​ដែរ ដែល​សំណុំ​រឿង​នេះ​កំពុង​ស្ថិត​ក្នុង​ដំណាក់កាល​ចៅក្រម​ស៊ើបសួរ​តុលាការ​ក្រុង​ភ្នំពេញ។
អ្នកនាំពាក្យ​សមាគម​ការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស​អាដហុក (ADHOC) លោក ស៊ឹង សែនករុណា ថ្លែង​ថា ការ​បិទ​ផ្លូវ​ជន​ជាប់​ចោទ​មិន​ឱ្យ​ចូល​តតាំង​ក្ដី​ក្នុង​តុលាការ ជា​ការ​រំលោភ​សិទ្ធិ​ទទួល​បាន​ការ​ជំនុំ​ជម្រះ​ដោយ​យុត្តិធម៌​របស់​ជន​ជាប់ចោទ។ លោក​ស្នើ​ដល់​អាជ្ញាធរ​កម្ពុជា​បើក​ផ្លូវ​ឱ្យ​លោក អាឡិច វិល​មក​កម្ពុជា​វិញ ដើម្បី​តតាំង​ក្ដី​ក្នុង​តុលាការ និង​បន្ត​សកម្មភាព​ការពារ​បរិស្ថាន​របស់​គាត់​វិញ៖ «ការ​ផ្ដល់​យុត្តិធម៌​ក្នុង​រឿង​នេះ គឺ​ទម្លាក់​ការ​ចោទប្រកាន់ ហើយ​ផ្ដល់​លទ្ធភាព​ឱ្យ​លោក អាឡិច បាន​មក​បំពេញ​បេសកកម្ម​ការងារ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​យើង ដើម្បី​ការពារ​ព្រៃឈើ បរិស្ថាន និង​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ដែល​កម្ពុជា​យើង​កំពុង​សេសសល់​ចុងក្រោយ​ហ្នឹង​ឯង»។
លោក ស៊ឹង សែនករុណា បញ្ជាក់​បន្ថែម​ថា ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​នៅតែ​រក្សា​ជំហរ​ទាមទារ​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ និង​តុលាការ ទម្លាក់​ចោល​បទ​ចោទ​ប្រកាន់​ទាំងឡាយ​ប្រឆាំង​នឹង​សកម្មជន​បរិស្ថាន ៦នាក់​ទៀត រួមមាន កញ្ញា ឡុង គន្ធា កញ្ញា ភួន កែវរស្មី កញ្ញា ស៊ុន រដ្ឋា លោក យឹម លាងហ៊ី លោក ថុន រដ្ឋា និង​យុវជន លី ចាន់ដារ៉ាវុធ ពីព្រោះ​ពួកគេ​មិន​បាន​ប្រព្រឹត្ត​បទល្មើស​អ្វី​ឡើយ។ ផ្ទុយទៅវិញ សកម្មភាព​របស់​ពួកគេ​កន្លងមក ជា​ការ​អនុវត្ត​សិទ្ធិ​សេរីភាព​ស្របតាម​ច្បាប់ និង​ជា​ការ​ចូលរួម​ជួយ​ការពារ​បរិស្ថាន និង​ទ្រព្យសម្បត្តិ​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ​ទៅ​វិញ​ទេ៕