យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ គ្រោង​ដាក់ញ្ញតិ្ត​ទៅ​ក្រសួង​បរិស្ថាន​ឱ្យ​ដក​ហូត​កោះកុងក្រៅ​មក​ជា​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​រដ្ឋ​វិញ
សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិគ្រោង​ដាក់​ញត្តិ​ទៅ​ក្រសួង​បរិស្ថាន​នៅ​ថ្ងៃទី២៣ ខែសីហា ដើម្បី​ស្នើ​សុំ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​ដក​ហូត​កោះកុងក្រៅដាក់​មក​ជា​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​រដ្ឋ​វិញ។ មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល​យល់​ឃើញ​ថាសកម្មភាព​របស់​យុវជន​មាតាធម្មជាតិ​នេះគឺជាការ​បំពេញ​កាតព្វកិច្ច​ក្នុង​នាម​ជា​ពលរដ្ឋ​សកម្មដើម្បី​ជួយ​ថែរក្សា​ធនធាន​ធម្មជាតិ​នៅ​កម្ពុជា។
សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិកញ្ញា ភួន កែវរស្មី ប្រាប់​វិទ្យុអាស៊ីសេរីថាក្រុម​យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិកំពុង​ប្រមូល​មេដៃ​គាំទ្រ​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដើម្បី​ដាក់​ញត្តិ​ទៅ​ក្រសួង​បរិស្ថាន​ស្នើ​សុំ​ឱ្យ​ក្រសួង​នេះ​បង្ហាញ​លទ្ធផល​ពី​ការ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​នៅ​តំបន់​កោះកុងក្រៅនិង​ធ្វើបច្ចុប្បន្នភាព​អំពី​ដំណើរ​ការ​នៃ​ការ​ដាក់​កោះកុងក្រៅ​ទៅ​ជា «ឧទ្យានជាតិសមុទ្រ» វិញ។ កញ្ញា ភួន កែវរស្មី បន្ថែម​ថា យុវជន និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទូទៅមិន​ចង់​ឱ្យ​ឃើញ​កោះកុងក្រៅ​ត្រូវបាន​គ្រប់គ្រង​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន កោះកុង អេស អ៊ី ហ្សិត​ (Koh Kong SEZ Co.ltd) របស់​ឧកញ៉ា លី យ៉ុងផាត់ ឡើយ ហើយ​គោលបំណង​ក្នុងការ​ដាក់​ញត្តិ​នេះ​ក៏​ចង់​ជំរុញ​ឱ្យ​ក្រសួង​បរិស្ថានដាក់កោះកុងក្រៅ​ទៅ​ជា​ឧទ្យានជាតិ​សមុទ្រដូច​ក្រសួង​ធ្លាប់​បាន​លើក​ឡើង​កាល​ពី​ខែមិថុនាឆ្នាំ២០២០ដែរ។ កញ្ញា ភួន កែវរស្មី ក៏​សំណូមពរ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋឱ្យ​គាំទ្រនិង​ក្លាហាន ក្នុងការ​បញ្ចេញមតិ​គាំទ្រ​យុទ្ធនាការ​សង្គ្រោះ​កោះកុងក្រៅ​នេះ​ដែរ៖ « អញ្ចឹង​ខ្ញុំ​សង្ឃឹម​ថា ហើយ​នឹង​ជឿជាក់​យ៉ាង​មុតមាំថា កោះកុងក្រៅ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ថែរក្សា និង​បាន​ដាក់​ជា​ឧទ្យាន​ជាតិ​ក្នុង​ពេល​ឆាប់ៗ​ខាងមុខ​នេះ បើសិន​ជា​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ ស្រុះស្រួលគ្នា សាមគ្គីគ្នា ក្នុងការ​ទាមទារ​ជាមួយ​ពួក​យើង ដូច​ក្នុង​រឿង​តាម៉ៅ ឬក៏មក​គាំទ្រ​សកម្មភាព​យើង​ដូចកាល​ពី​ឆ្នាំ២០២០​ដែរ »
វិទ្យុអាស៊ីសេរី​មិន​អាច​ទាក់ទង​អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួង​បរិស្ថានលោក នេត្រ ភក្ត្រាដើម្បី​សុំ​អត្ថាធិប្បាយ​បន្ថែម​ជុំវិញ​រឿង​នេះ​បាននៅថ្ងៃទី២១ខែសីហា។ ទោះជាយ៉ាងណាកាល​ពី​ខែមិថុនាឆ្នាំ២០២០ក្រសួង​បរិស្ថាន​បាន​ចេញ​សេចក្ដីប្រកាស​ព័ត៌មាន​មួយ​ថាក្រសួង​បរិស្ថាន​បាន​បញ្ជូន​មន្ត្រី​ជំនាញ​ចុះ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​នៅ​តំបន់​កោះកុង​ក្រៅ​តាំង​ពី​ឆ្នាំ២០១៦​មក​ម្លេះហើយ​បើទោះបី​ជា​គ្មាន​យុទ្ធនាការ​ឬ​ការ​ទាមទារ​ណា​មួយ​ក៏​ដោយក៏​ក្រសួង​បរិស្ថាន​រំពឹងថា នឹង​ប្រកាសតំបន់កោះកុង​ក្រៅ​ជាឧទ្យាន​ជាតិ​សមុទ្រអំឡុង​ឆ្នាំ២០២១ ដែរ ក្រោយ​ពី​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវប៉ុន្តែមក​ដល់​ពេល​នេះក្រសួង​បរិស្ថាន​មិន​ទាន់​បាន​ប្រកាសដាក់កោះកុងក្រៅ​ជា «ឧទ្យានជាតិសមុទ្រ» នៅ​ឡើយ​ទេ។
ជុំវិញ​រឿងនេះ​ដែរអ្នកនាំពាក្យ​សមាគម​ការពារ​សិទ្ធិមនុស្សនិង​អភិវឌ្ឍន៍​នៅ​កម្ពុជាហៅកាត់ថា អាដហុក​ (ADHOC) លោក សឹង សែនករុណា យល់ឃើញ​ថាកន្លងមកក្រុមហ៊ុន​ដែល​ទទួល​បាន​សិទ្ធិ​អភិវឌ្ឍនិង​សម្បទាន​ដី​ជា​ច្រើនមិនបាន​បំពេញ​កាតព្វកិច្ច​តាម​កិច្ចសន្យាដើម្បី​ផ្ដល់​ផលប្រយោជន៍​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ​នោះ​ទេហើយ​រដ្ឋាភិបាល​ក៏​មាន​ការ​ខ្វះខាតមិន​បាន​ចុះវាយ​តម្លៃដក​ហូត​គម្រោង​ទាំង​នោះ​មក​ជា​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ជាតិ​វិញ​ដែរ។
លោក សឹង សែនករុណា បន្ថែមថា​សកម្មភាព​ដាក់ញត្តិ​របស់​សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​នេះគឺ​ជា​ការបំពេញ​កាតព្វកិច្ច​ក្នុង​នាម​ជា​ពលរដ្ឋសកម្មដែល​ស្រប​តាម​រដ្ឋធម្មនុញ្ញហើយ​លោក​គាំទ្រ​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទូទៅ​ចូលរួម​ដាក់​ញត្តិ​ទៅកាន់​ក្រសួង​បរិស្ថាន​ជា​មួយ​សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិដើម្បី​រួម​គ្នា​សង្គ្រោះ​កោះកុង​ក្រៅ​មក​វិញ៖ « បើយើង​មើល​មាត្រា៣៥ គេថា​ពលរដ្ឋ​គឺ​មាន​សិទ្ធិ​ចូលរួម​យ៉ាង​សកម្ម ក្នុង​ជីវភាព​នយោបាយ សេដ្ឋកិច្ច សង្គម និងវប្បធម៌ អីទាំងអស់ហ្នឹង គឺ​ពលរដ្ឋ​មាន​សិទ្ធិ​ណាស់​ មិនមែន​ជា​រឿង​ញុះញង់​អី​ទេ »
កោះកុងក្រៅគឺជាកោះក្នុងដែន​សមុទ្រកម្ពុជា​ធំជាងគេ​ដែល​មាន​ទំហំ​ជាង​១រយ​គីឡូ​ម៉ែត្រ​ការេ​ (១០៣ គីឡូម៉ែត្រការ៉េ) ​ហើយមាន​ឆ្នេរសមុទ្រ​ស្រស់ស្អាត​ចំនួន៦​ដែល​មាន​សក្ដានុពល​ខ្លាំង​ក្នុងការ​អភិវឌ្ឍ​ទៅ​ជា​តំបន់​ទេសចរណ៍​ធម្មជាតិ។ ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​បាន​ចាប់​ផ្ដើម​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​សង្គ្រោះ​កោះកុងក្រៅតាំងពី​ឆ្នាំ២០១៩​មក​ម្លេះដែល​យុទ្ធនាការ​នេះ​មាន​ដូចជាសកម្មភាព​ជិះកង់​ពី​ខេត្តកោះកុង​ទៅ​ដាក់​ញត្តិ​នៅ​ខុទ្ទកាល័យ​លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ការដាក់តាំង​ពិព័រណ៍​រូបថត​ទេសភាព​កោះ​កុង​ក្រៅនិងការ​ដឹកនាំ​យុវជន​ទៅ​ស្វែង​យល់​ពី​កោះកុង​ក្រៅ​ជា​ដើម៕