សកម្មជនចលនាមាតាធម្មជាតិគ្រោងដាក់ញត្តិទៅក្រសួងបរិស្ថាននៅថ្ងៃទី២៣ ខែសីហា ដើម្បីស្នើសុំឱ្យរដ្ឋាភិបាលដកហូតកោះកុងក្រៅដាក់មកជាទ្រព្យសម្បត្តិរដ្ឋវិញ។ មន្ត្រីសង្គមស៊ីវិលយល់ឃើញថាសកម្មភាពរបស់យុវជនមាតាធម្មជាតិនេះគឺជាការបំពេញកាតព្វកិច្ចក្នុងនាមជាពលរដ្ឋសកម្មដើម្បីជួយថែរក្សាធនធានធម្មជាតិនៅកម្ពុជា។
សកម្មជនចលនាមាតាធម្មជាតិកញ្ញា ភួន កែវរស្មី ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីថាក្រុមយុវជនចលនាមាតាធម្មជាតិកំពុងប្រមូលមេដៃគាំទ្រពីប្រជាពលរដ្ឋដើម្បីដាក់ញត្តិទៅក្រសួងបរិស្ថានស្នើសុំឱ្យក្រសួងនេះបង្ហាញលទ្ធផលពីការសិក្សាស្រាវជ្រាវនៅតំបន់កោះកុងក្រៅនិងធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអំពីដំណើរការនៃការដាក់កោះកុងក្រៅទៅជា «ឧទ្យានជាតិសមុទ្រ» វិញ។ កញ្ញា ភួន កែវរស្មី បន្ថែមថា យុវជន និងប្រជាពលរដ្ឋទូទៅមិនចង់ឱ្យឃើញកោះកុងក្រៅត្រូវបានគ្រប់គ្រងដោយក្រុមហ៊ុន កោះកុង អេស អ៊ី ហ្សិត (Koh Kong SEZ Co.ltd) របស់ឧកញ៉ា លី យ៉ុងផាត់ ឡើយ ហើយគោលបំណងក្នុងការដាក់ញត្តិនេះក៏ចង់ជំរុញឱ្យក្រសួងបរិស្ថានដាក់កោះកុងក្រៅទៅជាឧទ្យានជាតិសមុទ្រដូចក្រសួងធ្លាប់បានលើកឡើងកាលពីខែមិថុនាឆ្នាំ២០២០ដែរ។ កញ្ញា ភួន កែវរស្មី ក៏សំណូមពរដល់ប្រជាពលរដ្ឋឱ្យគាំទ្រនិងក្លាហាន ក្នុងការបញ្ចេញមតិគាំទ្រយុទ្ធនាការសង្គ្រោះកោះកុងក្រៅនេះដែរ៖ « អញ្ចឹងខ្ញុំសង្ឃឹមថា ហើយនឹងជឿជាក់យ៉ាងមុតមាំថា កោះកុងក្រៅនឹងត្រូវបានថែរក្សា និងបានដាក់ជាឧទ្យានជាតិក្នុងពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ បើសិនជាបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ស្រុះស្រួលគ្នា សាមគ្គីគ្នា ក្នុងការទាមទារជាមួយពួកយើង ដូចក្នុងរឿងតាម៉ៅ ឬក៏មកគាំទ្រសកម្មភាពយើងដូចកាលពីឆ្នាំ២០២០ដែរ »។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីមិនអាចទាក់ទងអ្នកនាំពាក្យក្រសួងបរិស្ថានលោក នេត្រ ភក្ត្រាដើម្បីសុំអត្ថាធិប្បាយបន្ថែមជុំវិញរឿងនេះបាននៅថ្ងៃទី២១ខែសីហា។ ទោះជាយ៉ាងណាកាលពីខែមិថុនាឆ្នាំ២០២០ក្រសួងបរិស្ថានបានចេញសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានមួយថាក្រសួងបរិស្ថានបានបញ្ជូនមន្ត្រីជំនាញចុះសិក្សាស្រាវជ្រាវនៅតំបន់កោះកុងក្រៅតាំងពីឆ្នាំ២០១៦មកម្លេះហើយបើទោះបីជាគ្មានយុទ្ធនាការឬការទាមទារណាមួយក៏ដោយក៏ក្រសួងបរិស្ថានរំពឹងថា នឹងប្រកាសតំបន់កោះកុងក្រៅជាឧទ្យានជាតិសមុទ្រអំឡុងឆ្នាំ២០២១ ដែរ ក្រោយពីបញ្ចប់ការសិក្សាស្រាវជ្រាវប៉ុន្តែមកដល់ពេលនេះក្រសួងបរិស្ថានមិនទាន់បានប្រកាសដាក់កោះកុងក្រៅជា «ឧទ្យានជាតិសមុទ្រ» នៅឡើយទេ។
ជុំវិញរឿងនេះដែរអ្នកនាំពាក្យសមាគមការពារសិទ្ធិមនុស្សនិងអភិវឌ្ឍន៍នៅកម្ពុជាហៅកាត់ថា អាដហុក (ADHOC) លោក សឹង សែនករុណា យល់ឃើញថាកន្លងមកក្រុមហ៊ុនដែលទទួលបានសិទ្ធិអភិវឌ្ឍនិងសម្បទានដីជាច្រើនមិនបានបំពេញកាតព្វកិច្ចតាមកិច្ចសន្យាដើម្បីផ្ដល់ផលប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ចជាតិនោះទេហើយរដ្ឋាភិបាលក៏មានការខ្វះខាតមិនបានចុះវាយតម្លៃដកហូតគម្រោងទាំងនោះមកជាទ្រព្យសម្បត្តិជាតិវិញដែរ។
លោក សឹង សែនករុណា បន្ថែមថាសកម្មភាពដាក់ញត្តិរបស់សកម្មជនចលនាមាតាធម្មជាតិនេះគឺជាការបំពេញកាតព្វកិច្ចក្នុងនាមជាពលរដ្ឋសកម្មដែលស្របតាមរដ្ឋធម្មនុញ្ញហើយលោកគាំទ្រឱ្យប្រជាពលរដ្ឋទូទៅចូលរួមដាក់ញត្តិទៅកាន់ក្រសួងបរិស្ថានជាមួយសកម្មជនចលនាមាតាធម្មជាតិដើម្បីរួមគ្នាសង្គ្រោះកោះកុងក្រៅមកវិញ៖ « បើយើងមើលមាត្រា៣៥ គេថាពលរដ្ឋគឺមានសិទ្ធិចូលរួមយ៉ាងសកម្ម ក្នុងជីវភាពនយោបាយ សេដ្ឋកិច្ច សង្គម និងវប្បធម៌ អីទាំងអស់ហ្នឹង គឺពលរដ្ឋមានសិទ្ធិណាស់ មិនមែនជារឿងញុះញង់អីទេ »។
កោះកុងក្រៅគឺជាកោះក្នុងដែនសមុទ្រកម្ពុជាធំជាងគេដែលមានទំហំជាង១រយគីឡូម៉ែត្រការេ (១០៣ គីឡូម៉ែត្រការ៉េ) ហើយមានឆ្នេរសមុទ្រស្រស់ស្អាតចំនួន៦ដែលមានសក្ដានុពលខ្លាំងក្នុងការអភិវឌ្ឍទៅជាតំបន់ទេសចរណ៍ធម្មជាតិ។ ចលនាមាតាធម្មជាតិបានចាប់ផ្ដើមធ្វើយុទ្ធនាការសង្គ្រោះកោះកុងក្រៅតាំងពីឆ្នាំ២០១៩មកម្លេះដែលយុទ្ធនាការនេះមានដូចជាសកម្មភាពជិះកង់ពីខេត្តកោះកុងទៅដាក់ញត្តិនៅខុទ្ទកាល័យលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ការដាក់តាំងពិព័រណ៍រូបថតទេសភាពកោះកុងក្រៅនិងការដឹកនាំយុវជនទៅស្វែងយល់ពីកោះកុងក្រៅជាដើម៕