ក្រុមយុវជនមាតាធម្មជាតិ អះអាងថា ការលុបបឹងធម្មជាតិ កំពុងបង្កផលប៉ះពាល់ធំធេងដល់បរិស្ថាន និងជីវភាពពលរដ្ឋ ជាពិសេស កំពុងបង្កឱ្យមានជំនន់ទឹកភ្លៀងជាច្រើនកន្លែងក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។
ក្រុមយុវជនចលនាមាតាធម្មជាតិរៀបរាប់ក្នុងវីដេអូឃ្លីបរយៈពេលជាង ២នាទី ដែលត្រូវបានបង្ហោះនៅលើហ្វេសប៊ុកនៅថ្ងៃទី៣០ ខែកក្កដាថា បឹងតាមោក ដែលជាអាងស្តុកទឹកដ៏សំខាន់ ជាជម្រកសត្វស្លាប ហើយប្រជាពលរដ្ឋជាង ៣០០គ្រួសារកំពុងអាស្រ័យផលនៅលើបឹងនេះ ត្រូវបានរដ្ឋាភិបាល សម្រេចឲ្យលុបយ៉ាងហោចណាស់មានទំហំលុបសរុប ៥៣៤ហិកតារទៅហើយ។ ពួកគេបន្តថា ការលុបបឹងក្រោមហេតុផល ដើម្បីយកមកអភិវឌ្ឍន៍សាងសង់អគារធំៗ ផ្ទះល្វែងប្រណិតៗ នេះ មិនបានធ្វើឱ្យពលរដ្ឋទទួលផលប្រយោជន៍នោះទេ។ ក្រុមយុវជនស្នើឱ្យលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បញ្ឈប់ការលុបបឹងធម្មជាតិនៅជុំវិញរាជធានីភ្នំពេញនេះតទៅទៀត។
បឹងតាមោកមានផ្ទៃដីទំហំ ជាង ៣ពាន់ហិកតារ (៣.២៣៩ហិកតារ) ស្ថិតនៅផ្នែកខាងលិចឆៀងខាងជើងរាជធានីភ្នំពេញ ស្ថិតនៅចន្លោះខណ្ឌព្រែកព្នៅ និងខណ្ឌសែនសុខ មានភូមិចំនួន១៩។ ពលរដ្ឋ រស់នៅជុំវិញបឹងនេះ ប្រកបរបរធ្វើស្រែ រកត្រី ដាំដំណាំ និងខ្លះជាកម្មកររោងចក្រ។ កាលពីរដ្ឋាភិបាល មិនទាន់លុបបឹងក្នុងក្រុងភ្នំពេញ បឹងតាមោក មានសភាពថ្លាឆ្វង់។ ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្នបឹងតាមោក ត្រូវបានអាជ្ញាធររាជធានីភ្នំពេញ យកធ្វើជាទីតាំងសម្រាប់បង្ហូរទឹកស្អុយ និងជាកន្លែងរំដោះជំនន់ទឹកភ្លៀងចេញ ពីភ្នំពេញ ដែលធ្វើឲ្យផ្ទៃបឹងទាំងស្រុង ប្រែក្លាយជាពណ៌ខ្មៅ ធំក្លិនស្អុយ និងបែកពពុះ ហើរពាសពេញលើផ្លូវថ្នល់ព័ទ្ធជុំវិញបឹង៕