ពលរដ្ឋរស់នៅតំបន់បឹងទន្លេសាប និងសកម្មជនការពារបរិស្ថានចង់ឃើញក្រសួងធនធានទឹក និងអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ អនុវត្តគោលការណ៍ជាក់លាក់ ដើម្បីការពារបរិស្ថាន និងព្រៃលិចទឹកក្នុងតំបន់បឹងទន្លេសាបឱ្យមានប្រសិទ្ធភាពយូរអង្វែង។
ការលើកឡើងនេះក្រោយពី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹក លោក ថោ ជេដ្ឋា ប្ដេជ្ញាចិត្តថា នឹងយកចិត្តទុកដាក់សហការគ្នាការពារបរិស្ថានទន្លេសាប និងព្រៃលិចទឹកឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព។
ពលរដ្ឋរស់នៅតំបន់បឹងទន្លេសាប និងសកម្មជនការពារបរិស្ថាន សង្កេតឃើញថា វិបត្តិបរិស្ថាននៅតំបន់បឹងទន្លេសាប រួមមាន ការទន្ទ្រានដីព្រៃលិចទឹក ការចោលសំរាមចូលទន្លេសាប និងបទល្មើសនេសាទ នៅតែជាបញ្ហាប្រឈមដដែលជាច្រើនឆ្នាំមកហើយ រដ្ឋាភិបាលនៅមិនទាន់មានវិធានការដោះស្រាយ ឱ្យមានប្រសិទ្ធភាពនៅឡើយទេ។
ពលរដ្ឋរស់នៅជាប់តំបន់បឹងទន្លេសាប ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង លោកស្រី ពេញ អាត ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរី នៅថ្ងៃទី២៨ មីនាថា លោកស្រីមិនទាន់មានទំនុកចិត្តលើប្រសិទ្ធភាពការងារ របស់អាជ្ញាធររដ្ឋនៅឡើយទេ ព្រោះកន្លងទៅ អាជ្ញាធរតែងតែសន្យា ក៏ប៉ុន្តែគ្មានប្រសិទ្ធភាពយូរអង្វែងនោះឡើយ។
លោកស្រីថា ដីព្រៃលិចទឹកដែលជាជម្រកត្រីពងកូនកាន់តែរួមតូចមួយពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ ធនធានត្រីកាន់តែថយចុះបទល្មើសនេសាទនៅតែកើតមានច្រើន ជះឥទ្ធិពលអវិជ្ជមានដល់ជីវភាពពលរដ្ឋ និងបរិស្ថានទន្លេសាប។
លោកស្រី ពេញ អាត៖ «និយាយទៅបើកចំហបណ្ដោយ បទល្មើសនេសាទ គ្មានជំនឿទេ និយាយទៅចាំគេឃើញល្អសិន បានខ្ញុំជឿ។ គេអនុវត្តច្បាប់មានចែងក្នុងច្បាប់ល្អហើយ ថាទប់ស្កាត់ព្រៃលិចទឹក ឈូសលើសដើម ព្រៃលិចទឹកហ្នឹង»។
ប្រធានអាជ្ញាធរទន្លេសាប និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹក លោក ថោ ជេដ្ឋា និងអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ កាលពីថ្ងៃទី២៦ មីនា
បានចុះពិនិត្យ និងស្វែងយល់ពីស្ថានភាព សហគមន៍នេសាទភូមិបណ្ដែតទឹកក្នុងតំបន់បឹងទន្លេសាប ស្ថិតនៅក្នុងឃុំផាត់សណ្តាយ ស្រុកកំពង់ស្វាយ ខេត្តកំពង់ធំ និងឃុំឆ្នុកទ្រូ ស្រុកបរិបូណ៌ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង។
ក្រសួងធនធានទឹកបង្ហោះសារតាមទំព័រហ្វេសប៊ុកថា បេសកកម្មរបស់រដ្ឋមន្ត្រីរូបនេះ ដើម្បីពិនិត្យពីស្ថានភាព បឹងទន្លេសាប
តំបន់ព្រៃលិចទឹក ការបង្កបង្កើនផលដីកសិកម្ម និង ការពាររបស់សហគមន៍ក្នុងកិច្ចការពារធនធានធម្មជាតិ។
ប្រធានអាជ្ញាធរទន្លេសាបរូបនេះ ជំរុញឱ្យអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ យកចិត្តទុកដាក់គ្រប់គ្រងធនធានទឹក
ជួយទ្រទ្រង់ជីវភាពពលរដ្ឋ ស្របតាមគោលនយោបាយរបស់ រដ្ឋាភិបាល ដើម្បីការពារបរិស្ថាន និងគ្រប់គ្រងតំបន់ទន្លេសាប។
ឆ្លើយតបរឿងនេះ សកម្មជនចលនាមាតាធម្មជាតិ លោក ថុន រដ្ឋា សង្កេតឃើញថា ការចោលសំរាម ចូលស្ទឹងសង្កែ អណ្ដែតឆ្ពោះទៅកាន់បឹងទន្លេសាបនៅតែជាវិបត្តិបរិស្ថានធ្ងន់ធ្ងរ ប៉ះពាល់គុណភាពទឹក និងជីវចម្រុះ អាជ្ញាធរនៅមិនទាន់មានវិធានការដោះស្រាយជាក់លាក់នៅឡើយទេ។
លោកថា មកទល់ពេលនេះនៅមិនទាន់មានការគ្រប់គ្រងសំរាមត្រឹមត្រូវពីសំណាក់អាជ្ញាធរនៅឡើយ។
លោក ថុន រដ្ឋា៖«អនុវត្តសកម្មភាពចេញ សកម្មភាពមួយចម្អិនកំពឹស ក្រោយពីចប់ ក៏ប្រែប្រួលត្រឡប់ដូចដើម។ យើងសង្ឃឹមថា រដ្ឋមន្ត្រីថ្មី អនុវត្តមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ គឺត្រូវតែធ្វើដូចភ្លៀងរលឹមអ៊ីចឹង»។
ជុំវិញរឿងនេះ នាយកប្រតិបត្តិអង្គការបណ្ដាញការពារទន្លេបី លោក លាង ប៊ុនលាភ យល់ថា ប្រសិនបើអាជ្ញាធរមិនយកចិត្តទុកដាក់ការពារបរិស្ថានទន្លេសាបឱ្យច្បាស់លាស់ទេ វិបត្តិបរិស្ថាន ការបំផ្លាញជីវចម្រុះ នឹងប៉ះពាល់សុខភាពមនុស្ស បម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ និងវិស័យទេសចរណ៍កាន់តែរីកធំឡើង។
លោក លាង ប៊ុនលាភ៖ «ប្រសិនបើការងារទាំងអស់នេះ យើងធ្វើមិនបានទេ វានាំឱ្យមានបញ្ហាការគ្រប់គ្រងបរិស្ថាន ធ្វើឱ្យសំរាមមិនបាន វានឹងហានិភ័យ ។ យើងឃើញទន្លេកខ្វក់ជាច្រើន ដូចជាស្ទឹងសៀមរាបជាដើម ពិបាក»។
ប្រជាពលរដ្ឋ និងសកម្មជនការពារបរិស្ថានផ្ដល់ដំណោះស្រាយថា ប្រសិនបើរដ្ឋាភិបាលមានឆន្ទៈការពារបរិស្ថាន ក្នុងតំបន់ទន្លេសាប និងដីព្រៃលិចទឹក ត្រូវពង្រឹងការអនុវត្តច្បាប់យូរអង្វែង លុបបំបាត់អំពើពុករលួយ និងអប់រំផ្សព្វផ្សាយពលរដ្ឋឱ្យបានទូលំទូលាយពីការវិធានការការពារបរិស្ថាន ដីព្រៃលិចទឹក និងការទុកដាក់សំរាមឱ្យបានត្រឹមត្រូវជាដើម៕