បណ្ដាញ​សហគមន៍​ព្រៃឡង់ ខេត្ត​កំពង់ធំ អះអាង​ថា ក្រុមហ៊ុន​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​រ៉ែ​មាស​ចំនួន​២ កំពុង​បំផ្លាញ​ព្រៃឈើ​ក្នុង​តំបន់​ព្រៃឡង់​ភាគ​ខាងត្បូង
បណ្ដាញ​សហគមន៍​ព្រៃឡង់ ខេត្ត​កំពង់ធំ អះអាង​ថា បច្ចុប្បន្ន​ក្រុមហ៊ុន​ចំនួន​២ ដែល​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​រ៉ែ​មាស នៅ​តំបន់​ភ្នំ​ជី ខេត្ត​កំពង់ធំ កំពុង​បំផ្លាញ​ព្រៃឈើ​ក្នុង​ដែន​ជម្រក​សត្វ​ព្រៃ​ព្រៃឡង់​ភាគ​ខាង​ត្បូង​យ៉ាង​ធ្ងន់ធ្ងរ។ សកម្មជន​បរិស្ថាន ចង់​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​បញ្ឈប់​អាជីវកម្ម​រ៉ែ​មាស នៅ​ក្នុង​តំបន់​ព្រៃឡង់។
បណ្ដាញ​សហគមន៍​ព្រៃឡង់ ខេត្ត​កំពង់ធំ អះអាង​ថា ក្រុមហ៊ុន​ចិន ឡេត ចេង ម៉ាញនីង ឌីវេឡុបមិន (Late Cheng Mining Development) និង​ខេមបូឌា ខេ៨៨ អ៊ីនដឹសស្ទ្រី (Cambodian K88 Industry) កំពុង​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​រ៉ែ​មាស ក្នុង​ដែន​ជម្រក​សត្វ​ព្រៃ​ព្រៃ​ឡង់​ភាគខាងត្បូង បាន​បង្ក​ផល​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន ព្រៃឈើ និង​ដី​ស្រែ​ចម្ការ​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ជុំ​វិញ​តំបន់​នោះ ហើយ​ពលរដ្ឋ​នៅ​តំបន់​នោះ​មិន​ហ៊ាន​និយាយ ឬ​រិះគន់​ក្រុមហ៊ុន​ទាំង​អស់​នេះ​ឡើយ។
សមាជិក​ក្រុម​ស្នូល នៃ​បណ្ដាញ​សហគមន៍​ព្រៃឡង់ ខេត្ត​កំពង់ធំ លោក មិញ នី ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៣ ខែ​ធ្នូ​ថា តំបន់​ព្រៃឡង់​ភាគ​ខាង​ត្បូង​ក្នុង​ខេត្ត​កំពង់ធំ កំពុង​រង​ការ​បំផ្លិចបំផ្លាញ​ធនធាន​ធម្មជាតិ តាម​រយៈ​ការ​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​រ៉ែ​មាស ដែល​ក្រុមហ៊ុន​ទាំង​អស់​នោះ​បាន​ឈូស​ឆាយ​ព្រៃ​ឈើ និង​រំលោភ​យក​ដី​ស្រែ​ចម្ការ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ជុំ​វិញ​តំបន់​នោះ​រាប់​រយ​ហិកតារ។ លោក​ថា ពលរដ្ឋ​នៅ​តំបន់​នោះ មិន​ហ៊ាន​និយាយ​រិះគន់ ឬ​តវ៉ា​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​នោះ​ទេ ដោយសារ​កន្លង​ទៅ ក្រុមហ៊ុន និង​អាជ្ញាធរ​បាន​ចុះ​ទៅ​គំរាមកំហែង និង​បង្ខំ​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ទទួល​យក​សំណង​ដែល​ពួក​គេ​បាន​កំណត់។ លោក​បន្ថែម​ថា បច្ចុប្បន្ន​ក្រុមហ៊ុន​ដែល​ទទួល​បាន​សិទ្ធិ​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​រ៉ែ​មាស កំពុង​លាក់​បាំង​ជនល្មើស ដែល​កំពុង​សំងំ​កាប់​ឈើ​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​នៅ​ក្នុង​ដែន​ជម្រក​សត្វ​ព្រៃ​ព្រៃឡង់។
លោក មិញ នី៖ «រដ្ឋាភិបាល ឬ​ក៏​ក្រសួង​រ៉ែ និង​ថាមពល ក្រសួង​បរិស្ថាន លោក​គួរ​ត្រួតពិនិត្យ​ផង ពីព្រោះ​ព្រៃឈើ​នេះ​គឺ​ជា​ដែន​ជម្រក​សត្វ​ព្រៃ​ព្រៃឡង់ គួរ​កុំ​សម្បទាន​ទៀត រដ្ឋាភិបាល​សុំ​កុំ​ឲ្យ​សម្បទាន​ឲ្យ​ទៅ​ក្រុមហ៊ុន​ណា ទោះ​បី​ជា​រ៉ែ​អ្វី​ក៏​ដោយ ធនធាន​ធម្មជាតិ​សូម្បី​ក្រោម​ដី​ក៏​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ដែរ ឲ្យ​តែ​យើង​ធ្វើ​ហើយ​វា​ខូច​ហើយ​ស្ថានភាព​កន្លែង​នោះ»។
លើស​ពី​នោះ ពលរដ្ឋ​ថា តំបន់​ព្រៃ​ឡង់​ភាគ​ខាង​ត្បូង កំពុង​តែ​រង​ការ​កាប់​ទន្ទ្រាន​ដី​ព្រៃ ធ្វើ​ជា​កម្មសិទ្ធិ​យ៉ាង​អនាធិបតេយ្យ​ថែម​ទៀត ហើយ​មន្ត្រី​ជំនាញ​ឈរ​ជើង​នៅ​តំបន់​នោះ ហាក់​មិន​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ក្នុង​ការ​ទប់ស្កាត់​បទល្មើស​ឡើយ។
យុវជន​ម្នាក់​នៅ​ឃុំ​សុចិត្រ លោក សឿន សុជា ឲ្យ​ដឹង​ថា ក្រៅ​ពី​ក្រុមហ៊ុន​ចិន​ឈូស​ឆាយ​ព្រៃ​ឈើ​ដើម្បី​យក​រ៉ែ​មាស​ហើយ​នោះ សព្វ​ថ្ងៃ​មាន​ក្រុម​ឆ្លៀត​ឱកាស​មួយ​ចំនួន​ចូល​កាប់​ទន្ទ្រាន​ដី​ព្រៃ នៅ​ក្នុង​តំបន់​ព្រៃ​ឡង់​ជា​ច្រើន​កន្លែង​ថែម​ទៀត។ លោក​បន្ថែម​ថា មន្ត្រី​ជំនាញ​នៅ​តំបន់​នោះ ហាក់​មិន​អើពើ​ចុះ​ទប់ស្កាត់​បទល្មើស​ព្រៃ​ឈើ​នោះ​ទេ ផ្ទុយ​ទៅ​វិញ​មន្ត្រី​ទាំង​នោះ​ព្យាយាម​តាម​ដាន និង​ហាម​ឃាត់​ពលរដ្ឋ​មិន​ឲ្យ​ចូល​ទៅ​ការពារ​ព្រៃឈើ​ក្នុង​តំបន់​ព្រៃ​ឡង់។
លោក សឿន សុជា៖ «មន្ត្រី​បរិស្ថាន ប្រធាន​មន្ទីរ​បរិស្ថាន និង​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំង​អស់​នេះ​ជា​អ្នក​ទទួល​ខុស​ត្រូវ មន្ត្រី​ទាំង​អស់​នេះ​គួរ​តែ​ទប់ស្កាត់ ហើយ​ស្រាវជ្រាវ​រក​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​យក​មក​ផ្ដន្ទាទោស​ទៅ​តាម​ផ្លូវ​ច្បាប់ ដើម្បី​យើង​ថែរក្សា​ព្រៃ​ឡង់​ទាំង​អស់​នេះ ទុក​ជា​សម្បត្តិ​ជាតិ ទុក​ជា​ផល​ប្រយោជន៍​ឲ្យ​ប្រជាជន​ខ្មែរ​រស់នៅ​ត​ជំនាន់​ទៅ​មុខ​ទៀត»។
ជុំវិញ​រឿង​នេះ វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី មិន​អាច​ទាក់ទង​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​ក្រសួង​រ៉ែ និង​ថាមពល លោក អ៊ឹង ឌីប៉ូឡា និង​អភិបាល​ខេត្ត​កំពង់ធំ លោក នួន ផារ័ត្ន ដើម្បី​សុំ​ការ​បកស្រាយ​បាន​ទេ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៣ ខែ​ធ្នូ។ ចំណែក​ប្រធាន​មន្ទីរ​បរិស្ថាន ខេត្ត​កំពង់ធំ លោក តុប កក្កដា និង​តំណាង​ក្រុមហ៊ុន​ទាំង​ពីរ ក៏​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី មិន​អាច​ទាក់ទង​បាន​ដែរ នៅ​ថ្ងៃ​ដដែល​នេះ។
កន្លង​ទៅ​ទាំង​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត និង​រដ្ឋ​មន្ត្រី ក្រសួង​រ៉ែ និង​ថាមពល លោក កែវ រតនៈ បាន​អះអាង​ដូច​គ្នា​ថា នឹង​លែង​ឲ្យ​មាន​សកម្មភាព​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​រ៉ែ​នៅ​ក្នុង​តំបន់​ព្រៃឡង់​ត​ទៅ​ទៀត។ ប៉ុន្តែ​បច្ចុប្បន្ន​នេះ មាន​ក្រុមហ៊ុន ចំនួន ១១​ក្រុមហ៊ុន កំពុង​សិក្សា​រុក​រក​រ៉ែ នៅ​ក្នុង​ដែន​ជម្រក​សត្វ​ព្រៃឡង់។
អ្នក​ការពារ​បរិស្ថាន និង​សិទ្ធិមនុស្ស លោក ម៉ា ចិត្រា លើក​ឡើង​ថា រដ្ឋាភិបាល​មិន​គួរ​បន្ត​ឲ្យ​មាន​អាជីវកម្ម​រ៉ែ​មាស​នៅ​ក្នុង​តំបន់​ព្រៃ​ឡង់​ទៀត​នោះ​ទេ។ លោក​ថា ប្រសិនបើ​រដ្ឋាភិបាល​គ្រប់គ្រង​អាជីវកម្ម​រ៉ែ​មាស​មិន​បាន​ល្អ នឹង​បង្ក​ផល​ប៉ះពាល់​ធ្ងន់ធ្ងរ ដល់​បរិស្ថាន និង​ប្រជាពលរដ្ឋ។
លោក ម៉ា ចិត្រា៖«អ៊ីចឹង​ប្រសិនបើ​រដ្ឋាភិបាល​គាត់​មាន​ឆន្ទៈ​ការពារ​ព្រៃឈើ​មែន ខ្ញុំ​គិត​ថា​គាត់​គួរ​មាន​វិធានការ​ដកហូត​មុខ​តំណែង​អ្នក​ដែល​កាន់​ការងារ​នៅ​តំបន់​នោះ​ចេះ ហើយ​ដាក់​អ្នក​ថ្មី គាត់​មាន​សមត្ថភាព មាន​ឆន្ទៈ​ក្នុង​ការ​ការពារ តំបន់​នោះ​ឲ្យ​បាន​ល្អ​ប្រសើរ ហើយ​បើ​សិន​គាត់​អត់​ធ្វើ​បែប​នេះ​ទេ គឺ​គាត់​បណ្ដែតបណ្ដោយ​ឲ្យ​មន្ត្រី​ថ្នាក់​ក្រោម​ធ្វើ​បែប​នេះ​ដែរ ស្មើ​នឹង​គាត់​ចូលរួម​បំផ្លិចបំផ្លាញ​ធនធាន​ធម្មជាតិ ដើម្បី​ជា​ប្រយោជន៍​បក្ខពួក​របស់​គាត់​ដែរ»។
កាល​ពី​តុលា ឆ្នាំ​២០២៣ អង្គការ​អន្តរជាតិ​ឈ្មោះ ប្រូណូ មែនសឺ ហ្វោន (Bruno Manser Fonds) ដែល​មាន​មូលដ្ឋាន​នៅ​ប្រទេស​ស្វីស រក​ឃើញ​ថា គម្រោង​អាជីវកម្ម​រ៉ែ​ធំ​ៗ​នៅ​ក្នុង​តំបន់​ជម្រក​សត្វ​ព្រៃ​ព្រៃឡង់ បាន​បង្ក​ការ​គំរាមកំហែង​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​ព្រៃឈើ និង​ជីវិត​របស់​ប្រជាជន​នៅ​ក្នុង​តំបន់​នោះ។ អង្គការ​នេះ​ជំរុញ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ដក​អាជ្ញាប័ណ្ណ​ពី​ក្រុមហ៊ុន​រ៉ែ ហើយ​ហាម​ឃាត់​គម្រោង​អាជីវកម្ម​រ៉ែ​ធំ​ៗ​នៅ​ក្នុង​តំបន់​ជម្រក​សត្វ​ព្រៃ​ព្រៃឡង់៕