សកម្មជន​បរិស្ថាន​ស្នើ​រដ្ឋាភិបាល​ដក​ហូត​ដី​ចំណី​ឆ្នេរ​អូរ​ឈើទាល​ក្រោយ​វាយ​កម្ទេច​របង​ថ្ម
យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​ស្នើ​សុំ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​ដក​ហូត​ដី​ចំណី​ឆ្នេរ​អូ​ឈើទាល ដែល​ត្រូវ​បាន​បុគ្គល​ឯកជន​ហ៊ុំ​ព័ទ្ធ​ធ្វើ​របង​យក​ដាក់​ជា​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ​វិញ។ ការ​ស្នើ​សុំ​នេះ​ធ្វើ​ឡើង បន្ទាប់​ពី​ក្រុម​ហ៊ុន​ឯកជន​ដែល​បាន​ធ្វើ​របង​ហ៊ុំ​ព័ទ្ធ​ដី​ឆ្នេរ​អូរឈើទាល​នោះ បាន​វាយ​របង​ចេញ​កាល​ពី​យប់​ថ្ងៃទី៨ ខែ​កុម្ភៈ។ មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល គាំទ្រ​ចំពោះ​ការ​ស្នើ​សុំ​នេះ និង​ស្នើ​សុំ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​បង្ហាញ​ពី​តម្លាភាព​ក្នុង​ការ​ផ្ទេរ​កម្មសិទ្ធិ​ដី​មួយ​កន្លែង​នេះ​ជា​សាធារណៈ។
របង​ថ្ម​ដែល​សង់​នៅ​ជាប់​ឆ្នេរ​អូរ​ឈើទាល ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ សម្រប​សម្រួល​ជាមួយ​ម្ចាស់​ក្រុម​ហ៊ុន​ឯកជន វាយ​កម្ទេច​ចោល​ហើយ តាម​បទ​បញ្ជា​ពី​ចម្ងាយ​របស់​លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ក្រោយ​មាន​ការ​រិះគន់​ព្រោងព្រាត​ពី​សាធារណៈ​ជន។ ទោះ​យ៉ាង​ណា សកម្មជន​បរិស្ថាន​ស្នើ​សុំ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​ដក​ហូត​ដី​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​នោះ​មក​ធ្វើ​ជា​ទ្រព្យសម្បត្តិ​របស់​រដ្ឋ​វិញ ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​សម្រស់​ឆ្នេរ​សមុទ្រ និង​ទាក់​ទាញ​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍។
សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ លោក ថុន រដ្ឋា ប្រាប់​វិទ្យុអាស៊ីសេរី​ថា លោក​សាទរ​ចំពោះ​ការ​វាយ​របង​ដែល​បាន​ធ្វើ​នៅ​លើ​ដី​ឆ្នេរ​អូរ​ឈើទាល ក៏​ប៉ុន្តែ លោក​នៅតែ​បារម្ភ​ចំពោះ​ការ​គ្រប់​គ្រង​ដី​ឆ្នេរសមុទ្រ និង​ដី​ចំណី​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន ដែល​មិន​បាន​បម្រើ​ជា​ផល​ប្រយោជន៍​រួម​ដល់​សាធារណៈ​ជន និង​វិស័យ​ទេសចរណ៍​នោះ​ឡើយ។ លោក​បន្ថែម​ថា រដ្ឋាភិបាល​គួរ​ដក​ដី​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​អូរ​ឈើទាល ដែល​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន​កាន់កាប់ មក​ធ្វើ​ជា​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​រដ្ឋ​វិញ​ទាំង​អស់ ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​សម្រស់​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​កម្ពុជា​ឡើង​វិញ ឱ្យ​សាក​សម​ទៅ​នឹង​ឈ្មោះ​ដែល​អន្តរជាតិ​ផ្ដល់​ចំណាត់​ថ្នាក់ ជា​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​ល្អ។
សម្រាប់​អ្វី​ដែល​យើង​ចង់​បាន​គឺ ចង់​ឱ្យ​ឆ្នេរ​ដែល​ត្រូវ​បាន​រំលោភ​ដោយ​ឯកជន​ហ្នឹង ក្លាយ​ជា​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ​ឡើង​វិញ អ៊ីចឹង​បើសិនជា​មិន​ទាន់​មាន​លិខិត​ណា​មួយ យើង​នឹង​មាន​សកម្មភាព​នៅ​ពេល​ខាង​មុខ ដើម្បី​ទាមទារ​ឱ្យ​ខាង​តែ​បាន ឱ្យ​ឆ្នេរ​នេះ​ក្លាយ​ជា​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​សាធារណៈ។
ការ​ស្នើ​សុំ​នេះ ធ្វើ​ឡើង​បន្ទាប់​ពី​ម្ចាស់​កម្មសិទ្ធិ​ដែល​មាន​ដី​នៅ​លើ​ដី​ឆ្នេរ​អូរ​ឈើទាល បាន​វាយ​កម្ទេច​របង​បេតុង​ចេញ​វិញ កាល​ពី​យប់​ថ្ងៃ​ទី៨ ខែ​កុម្ភៈ។ ការ​វាយ​របង​បេតុង​ដែល​ជា​សំណង់​រឹងមាំ​ចេញ​វិញ​នេះ ត្រូវ​បាន​គេ​មើល​ឃើញ​ថា ធ្វើ​ឡើង​ដោយសារ​តែ​មាន​ការ​រិះគន់​ច្រើន​ពី​មហាជន នៅ​លើ​បណ្ដាញ​សង្គម​ហ្វេសប៊ុក (Facebook) និង​ការ​សម្រប​សម្រួល​ពី​រដ្ឋាភិបាល​តែ​ប៉ុណ្ណោះ។
ឆ្លើយ​តប​នឹង​ការ​ស្នើ​សុំ​នេះ អភិបាល​រង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ លោក ឡុង ឌីម៉ង់ ប្រាប់​វិទ្យុអាស៊ីសេរី​ថា អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​បាន​ទទួល​គោលការណ៍​ពី​លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ឱ្យ​សម្រប​សម្រួល​ជា​មួយ​ម្ចាស់​កម្មសិទ្ធិ​ដី​នៅ​តំបន់​ឆ្នេរ​អូរ​ឈើទាល ដើម្បី​វាយ​កម្ទេច​របង ក៏​ប៉ុន្តែ​លោក​ថា រដ្ឋបាល​ខេត្ត​មិន​បាន​ទទួល​ការ​ណែនាំ​ឱ្យ​ដក​ហូត​ប័ណ្ណ​កម្មសិទ្ធិ​ដី​នោះ ទៅ​ជា​កម្មសិទ្ធិ​របស់​រដ្ឋ​វិញ​នោះ​ទេ។
LongDimanche.JPG
អភិបាលរង​ខេត្ត និង​ជា​អ្នកនាំពាក្យ​សាលាខេត្ត​ព្រះសីហនុ លោក ឡុង ឌីម៉ង់។ រូប៖ ហ្វេសប៊ុក​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ (Vadhna Vey)
លោក ឡុង ឌីម៉ង់៖ «ម្សិល​មិញ​ពេល​ល្ងាច​ហ្នឹង គឺ​ថា​សម្ដេច​តេជោ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​លោក​បាន​ណែនាំ ឱ្យ​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​ធ្វើ​ការ​ជាមួយ​នឹង​ខាង​ម្ចាស់​កម្មសិទ្ធិករ ដើម្បី​ឱ្យ​មាន​ការ​កែ​សម្រួល និង​រុះរើ​របង​ប៉ែក​ខាង​សមុទ្រ ឱ្យ​រុះរើ​ចេញ អ៊ីចឹង​ម្ចាស់​ក៏​បាន​ឯកភាព»។
ទោះបីជា​មាន​ការ​ឆ្លើយ​តប​បែបនេះ​ក្ដី សាធារណៈ​ជន​បាន​លើក​ឡើង​ថា អភិបាល​រង​ខេត្ត​រូប​នេះ​គ្រាន់​តែ​ឆ្លើយ​ដោះ​សារ ដើម្បី​ការពារ​បុគ្គល​ដែល​ជា​ម្ចាស់​កម្មសិទ្ធិ​ដី​តំបន់​ឆ្នេរ​នេះ​តែ​ប៉ុណ្ណោះ ព្រោះ​កន្លង​មក លោក​មិន​បាន​បង្ហាញ​ឈ្មោះ​ម្ចាស់​កម្មសិទ្ធិ​នៅ​លើ​ដី​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​នេះ​ឡើយ។
សារាចរ​ណែនាំ ស្ដីពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​តំបន់​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ដែល​ចុះ​ហត្ថលេខា​ដោយ លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន កាល​ឆ្នាំ២០១២ ចែងថា ដី​ឆ្នេរ​ជម្រាល​ត្រូវ​កំណត់​យ៉ាង​តិច​៣០ម៉ែត្រ ចាប់​ពី​ខ្សែ​បន្ទាត់​ទឹកជោរ​ខ្ពស់​បំផុត​ទៅ​ដី​គោក។ ដី​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​នេះ​ត្រូវ​បាន​ចាត់​ទុក​ជា​ដី​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ និង​ប្រើប្រាស់​សម្រាប់​ជា​ប្រយោជន៍​សាធារណៈ​តែ​ប៉ុណ្ណោះ។ ដោយឡែក ដី​ចំណី​ឆ្នេរ​សមុទ្រ ដែល​មាន​ប្រវែង៥០ម៉ែត្រ​បន្ថែម​ពី​លើ​ដី​ឆ្នេរ​សមុទ្រ ៣០ម៉ែត្រ ក៏​ត្រូវ​ចាត់​ទុក​ជា​ដី​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ​ដែរ ក៏​ប៉ុន្តែ​សារាចរ​ណែនាំ​នេះ បាន​លើកលែង​ចំពោះ​ដី​ចំណី​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​ដែល​មាន​ម្ចាស់​កម្មសិទ្ធិ​កាន់​កាប់​រួច​ហើយ។ ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា ទាំង​ដី​ឆ្នេរ​សមុទ្រ ៣០ម៉ែត្រ រួម​ជា​មួយ​ដី​ចំណី​ឆ្នេរ​សមុទ្រ ៥០ម៉ែត្រ និង​ដី​ផ្លូវ​សាធារណៈ​តាម​បណ្ដោយ​ដី​ចំណី​ឆ្នេរ​សមុទ្រ ៣០ម៉ែត្រ សរុប​ត្រូវ​ជា ១១០ម៉ែត្រ​នោះ មិន​ត្រូវ​បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​សាង​សង់​សំណង់​រឹងមាំ​នោះ​ឡើយ ទោះបីជា​ដី​ចំណី​ឆ្នេរ​ត្រូវ​បាន​គ្រប់គ្រង​ដោយ​បុគ្គល​ឯកជន​ស្រាប់​ហើយ​ក៏​ដោយ​ក្ដី។
ជុំវិញ​រឿង​នេះ មន្ត្រី​កម្មវិធី​ស្រាវជ្រាវ និង​តស៊ូ​មតិ នៃ​សមាគម​បណ្ដាញ​យុវជន​កម្ពុជា លោក ហេង គឹមហុង ប្រាប់​វិទ្យុអាស៊ីសេរី​ថា ដី​ឆ្នេរ និង​ដី​ចំណី​ឆ្នេរ​សមុទ្រ ដែល​ក្រុម​ហ៊ុន​ឯកជន​កាន់​កាប់​នោះ គឺ​ជា​អតីត​ទីតាំង​ដី​នគរបាល​ជើង​ទឹក។ លោក​គាំទ្រ​ចំពោះ​ការ​ស្នើ​សុំ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​ដក​ហូត​យក​ដី​នេះ ធ្វើ​ជា​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​រដ្ឋ​វិញ នៅ​ក្នុង​ករណី​រក​ឃើញ​ថា ការ​ផ្ទេរ​កម្មសិទ្ធិ​ដី​ឯកជន​របស់​រដ្ឋ​ទៅ​ក្រុម​ហ៊ុន​ឯក​ជន​មួយ​នេះ ធ្វើ​ឡើង​ដោយ​មាន​អំពើ​ពុករលួយ។ ទន្ទឹម​គ្នា​នេះ លោក ហេង គឹមហុង ក៏​ស្នើ​សុំ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល បង្ហាញ​ពី​ដំណើរ​ផ្ទេរ​កម្មសិទ្ធិ​ដី​នៅ​តំបន់​ឆ្នេរ​អូរ​ឈើទាល​នេះ​ផង​ដែរ ដើម្បី​បង្ហាញ​ពី​តម្លាភាព​ដល់​សាធារណៈ​ជន។
លោក ហេង គឹមហុង៖ «រដ្ឋាភិបាល​ក្ដី ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ផ្សេង​ទៀត​ក្ដី ត្រូវ​តែ​ធ្វើ​ការ​ពិនិត្យ និង​ពិចារណា​ឱ្យ​បាន​គ្រប់​ជ្រុង​ជ្រោយ ទៅ​លើ​ការ​សម្រេច​របស់​ខ្លួន ជា​ពិសេស​កុំ​ឱ្យ​មាន​ទំនាស់​ផ្នែក​ច្បាប់ ឬ​ក៏​វិធាន​គតិយុត្តិ​ដែល​មាន​ស្រាប់។ រដ្ឋាភិបាល​បើ​កាល​ណា​សម្រេច​ខុស​អំពី​ឆន្ទៈ​នៃ​ច្បាប់​ដែល​មាន​ស្រាប់ វា​នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​មាន​ការ​ប្រតិកម្ម​ពី​សំណាក់​មហាជន ឬ​ក៏​ធ្វើ​ឱ្យ​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​ហ្នឹង វា​មាន​ស្តង់ដារ​ខុស​ពី​គ្នា»។
ទោះ​ជា​យ៉ាងណា រហូត​មក​ដល់​ថ្ងៃ​នេះ គេ​នៅ​មិន​ទាន់​ដឹង​ថា នរណា​ជា​ម្ចាស់​កម្មសិទ្ធិ​ដី​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​នេះ​ឱ្យ​ពិត​ប្រាកដ​នៅ​ឡើយ​ទេ ដោយសារ​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ ជួយ​ការពារ​បិទ​បាំង ខ្លាច​ខូច​កេរ្តិ៍ឈ្មោះ​របស់​បុគ្គល​នោះ។ សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ បញ្ជាក់​ថា ក្រុម​យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ នឹង​នៅ​តែ​ធ្វើ​សកម្មភាព​តស៊ូ​មតិ​ដោយ​អហិង្សា ដើម្បី​ទាមទារ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល ដក​ហូត​ដី​ស្ថិត​នៅ​លើ​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​អូរ​ឈើទាល​នេះ មក​ធ្វើ​ជា​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​របស់​រដ្ឋ​វិញ ក្នុង​ពេល​ឆាប់ៗ​ខាង​មុខ​នេះ ប្រសិន​បើ​រដ្ឋាភិបាល​មិន​មាន​វិធានការ​ដក​ហូត​ប័ណ្ណ​កម្មសិទ្ធិ​ដី​នេះ​ទេ៕