ក្រុម​យុវជន​និង​ពលរដ្ឋ​ទាមទារ​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​រុះរើ​សំណង់​រឹង​លើ​ឆ្នេរ​សមុទ្រ
ក្រុម​យុវជន មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល និង​ពលរដ្ឋ ប្រតិកម្ម​នឹង​ទង្វើ​របស់​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ ដែល​បណ្ដែត​បណ្ដោយ​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន សាងសង់​សំណង់​រឹង បំពាន​ដី​ឆ្នេរសមុទ្រ​ ប៉ះពាល់​សោភ័ណ​បរិស្ថាន និង​អារម្មណ៍​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍។ ពួកគាត់​ទាមទារ​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​នេះ ត្រូវ​រុះរើ​សំណង់​រឹង​ទាំង​នោះ​ជា​បន្ទាន់ និង​អនុវត្ត​ច្បាប់​ដល់​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ។
ក្រុម​យុវជន មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល និង​ពលរដ្ឋ​ចាត់​ទុក​ការសាងសង់​សំណង់​រឹង​រំលោភ​ឆ្នេរ​អូរ​ឈើទាល ជា​ការ​បំពាន​ច្បាប់ និង​អនុក្រឹត្យ​របស់​រដ្ឋាភិបាល ដែល​ណែនាំ​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ ថែរក្សា​ឆ្នេរ​សមុទ្រ ឱ្យ​ល្អ​ដើម្បី​ប្រយោជន៍​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ និង​បរិស្ថាន។
យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ លោក លី ចាន់ដារ៉ាវុធ ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី នៅ​ថ្ងៃ​ទី៣ កុម្ភៈ​ថា ការ​បណ្តោយ​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន សង់​អគារ​សង់​លើ​ឆ្នេរ មិន​ត្រឹមតែ​ខូច​សោភ័ណភាព​បរិស្ថាន​នោះ​ទេ ការ​បង្ហូរ​ទឹក​លូ និង​កាក​សំណល់​ចូល​ទឹក​សមុទ្រ​នឹង​កើត​មាន​ច្រើន​នៅ​ថ្ងៃ​ខាង​មុខ ហើយ​វា​នឹង​ប៉ះពាល់​គុណភាព​ទឹក និង​អារម្មណ៍​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍។
លោក​យល់​ថា អំពើ​ពុករលួយ គឺ​ជា​មូលហេតុ​ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​សំណង់​រឹង​ទាំង​នេះ​ផុស​ឡើង ហើយ​អាច​នឹង​រីក​រាល​ដាល​ថែម​ទៀត បើ​រដ្ឋាភិបាល​មិន​ប្រញាប់​ដោះស្រាយ​ទេ​នោះ៖
លោក លី ចាន់ដារ៉ាវុធ៖ «ខ្ញុំ​បារម្ភ​ពេល​វា​ប៉ះពាល់​លើ​ទឹក​សមុទ្រ​ ពេល​យើង​មាន​អគារ​សាងសង់​រំលោភ​លើ​ឆ្នេរ​សមុទ្រ តើ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​សំរាម និង​កាក​សំណង់​ទឹក​ស្អុយ បង្គន់​ជាដើម។ កន្លង​មក​យើង​ឃើញ​ថា អគារ​សង់​លើ​ឆ្នេរ​សមុទ្រ មាន​ការ​បង្ហូរ​ទឹក​ស្អុយ​ចូល​សមុទ្រ។ ខ្ញុំ​យល់​ថា វា​ប៉ះពាល់​ខ្យល់​ ដោយសារ​ទឹក​ស្អុយ​ចេញ​ពី​បំពង់​បង្ហូរ​លូ​ហ្នឹង»។
ប្រតិកម្ម​នេះ កើត​មាន​ឡើង​ក្រោយ​ពី​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន​មួយ​ ដែល​ពលរដ្ឋ​មិន​ស្គាល់​ឈ្មោះ សង់​សំណង់​រឹង និង​របង​ថ្ម​ទំហំ​ទទឹង​ជិត ១០០​ម៉ែត្រ បណ្តោយ​ជិត ១០០ ម៉ែត្រ នៅ​ឆ្នេរ​អូរ​ឈើទាល។ អាជ្ញាធរ​មិន​ទាន់​បង្ហាញ​អត្តសញ្ញាណ​ថា ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន​ណា​នៅ​ឡើយ​ទេ ដែល​សាង​សង់​សំណង់​លើ​ឆ្នេរ​សមុទ្រ នៅ​រយៈ​ពេល​ជាង កន្លះ​ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយ​នេះ ។
ពលរដ្ឋ​រស់​នៅ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ លោក សាយ ខាលី ហួស​ចិត្ត​ដែល​អាជ្ញាធរ​បណ្តោយ​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​សង់​សំណង់​រឹង រំលោភ​ឆ្នេរ​សមុទ្រ ដែល​ប៉ះពាល់​ប្រយោជន៍​សាធារណៈ និង​កន្លែង​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​ លេង​កម្សាន្ត។ លោក​ថា ពួក​លោក​ធុញ​ទ្រាំ និង​ជ្រេញ ចំពោះ​ការ​បកស្រាយ​របស់​អាជ្ញាធរ​ថា សំណង់​រឹង​ទាំង​នេះ​ស្រប​ច្បាប់។
លោក សាយ ខាលី៖«ដូច​អត់​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​ទេ​ច្បាប់ ធម្មតា​បើ​ច្បាប់​អត់​រឹងមាំ ខ្ញុំ​គិត​ថា វា​ពិបាក​ណាស់​ច្របូក​ច្របល់។ អស់​សង្ឃឹម​ជា​មួយ​ច្បាប់ ច្បាប់​បាន​តែ​អ្នក​តូច​តាច បើ​អ្នក​ធំ​គេ​ធ្វើ​បាន។ អ្នក​យើង​ជា​ពលរដ្ឋ​បាន​តែ​រអ៊ូ​រទាំ​មិន​ដឹង​ធ្វើ​ម៉េច?
វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​មិន​ទាន់​អាច​ទាក់ទង សុំ​ការ​បំភ្លឺ​រឿង​នេះ ពី​អភិបាល​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ លោក គួច ចំរើន បាន​នៅ​ឡើយ​ទេ នៅ​ថ្ងៃ​ទី៣ កុម្ភៈ ដោយ​ទូរស័ព្ទ​ហៅ​ចូល​ច្រើន​ដង តែ​គ្មាន​អ្នក​លើក។ ចំណែក អភិបាលរងខេត្ត​ និង​អ្នកនាំពាក្យ​សាលាខេត្ត​ព្រះសីហនុ លោក ឡុង ឌីម៉ង់ ថ្លែង​ថា លោក​មិន​ទាន់​អាច​ឆ្លើយ​បំភ្លឺ​រឿង​នេះ​បាន​ភ្លាមៗ​ទេ ដោយសារ​ទូរស័ព្ទ​អស់​ថ្ម។
តែ​យ៉ាង​ណា អ្នកនាំពាក្យ​រូប​នេះ បាន​ប្រាប់​កាសែត​ក្នុង​ស្រុក​ថា ទីតាំង​ដី​ដែល​សង់​សំណង់​រឹង លើ​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​នោះ រដ្ឋាភិបាល​បាន​សម្រេច ធ្វើ​អនុបយោគ​ពី​ដី​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ ទៅ​ដី​ឯកជន​របស់​រដ្ឋ​រួច​ហើយ ហើយ​អាជ្ញាធរ​សម្រេច​ចុះ​បញ្ជី​ជា​កម្មសិទ្ធិ ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន​ តាំង​ពី​ឆ្នាំ ២០០៨ មក​ម្ល៉េះ។ លោក​បញ្ជាក់​ថា ដី​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​ដែល​សង់​សំណង់​រឹង​នេះ គឺ​មាន​ប័ណ្ណ​កម្ម​សិទ្ធិ​ស្រប​ច្បាប់​ របស់​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន ដែល​មាន​ទំហំ​ផ្ទៃ​ដី​ជិត ១ហិកតារ(៨.៤០០ m2)។
បើ​ទោះ​បី​ជា​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​ថ្លែង​ការពារ ពី​ភាព​ស្របច្បាប់​ ចំពោះ​ការ​សាង​សង់​សំណង់​រឹង​លើ​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​ទាំង​នេះ​ក្តី ក៏​ទង្វើ​នេះ គឺ​ផ្ទុយ​ពី​បទ​បញ្ជា​របស់​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន។
លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ធ្លាប់​ព្រមាន​លុប​ចោល​ប័ណ្ណ​កម្ម​សិទ្ធិ​ទាំង​ឡាយ​ណា ​ដែល​សង់​បំពាន​ដី​ឆ្នេរ​សមុទ្រ និង​ដី​ភ្នំ ដែល​ជា​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ។ លោក​ថា​ កន្លង​ទៅ​ មាន​ការ​លួច​ធ្វើ​ប្លង់​រឹង បំពាន​ដី​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ តែ​នៅ​ពេល​ដែល​នាយក​រដ្ឋ​មន្ត្រី​ដឹង​រឿង​រ៉ាវ​នេះ​ លោក​បាន​បញ្ជា​ឱ្យ​មោឃភាព​ចោល​ទាំង​អស់។
លោក ហ៊ុន សែន៖ «វា​មិន​ដែល​ម៉ែ​អាណា?ទៅ​យក​ដី​មាត់​សមុទ្រ ហើយ​ទៅ​កាន់​កាប់ ឆ្នេរ​មាត់​សមុទ្រ​ទៅ​ទៀត​ រដ្ឋ​ត្រូវ​យក​វិញ។ អា​រឿង​យក​ចេញ​ប្លង់​ដី​ឱ្យ​គេ រដ្ឋ​ត្រូវ​លុបចោល មោឃភាព​ចោល អត់​បញ្ហា​ទេ។ មោឃភាព​ចោល ទៅ​លើ​ដី​ណា ដែល​ជា​ចំណែក​របស់​រដ្ឋ»។
ឆ្នេរ​សមុទ្រ​កម្ពុជា ត្រូវ​ចាត់​បញ្ចូល ជា​សមាជិក​ក្លឹប​សមុទ្រ ដែល​ស្អាត​បំផុត​លើ​សកលលោក​ កាល​ពី​ឆ្នាំ២០១១ ដោយ​សារ​មាន​ភាព​ប្រណីត​នៃ​បរិស្ថាន​ធម្មជាតិ សម្បូរ​បែប​ជីវចម្រុះ តម្លៃ​អេកូឡូស៊ី ប្រពៃណី​ក្នុង​តំបន់ សេដ្ឋកិច្ច និង​វប្បធម៌​ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍។
ជុំវិញ​រឿង​នេះ អ្នក​សម្រប​សម្រួល​គម្រោង​ធុរកិច្ច​ និង​សិទ្ធិ​មនុស្ស​របស់​មជ្ឈ​មណ្ឌល​សិទ្ធិមនុស្ស​កម្ពុជា (CCHR) លោក វណ្ណ សុផាត យល់​ថា ការ​ផ្តល់​ប័ណ្ណ​កម្ម​សិទ្ធិ​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន គ្រប់គ្រង និង​សង់​សំណង់​រឹង​លើ​ដី​ឆ្នេរសមុទ្រ គឺ​ផ្ទុយពី​ស្មារតី​ច្បាប់​ភូមិបាល និង រដ្ឋធម្មនុញ្ញ។ លោក​ថា គណៈកម្មការ​គ្រប់គ្រង​ឆ្នេរសមុទ្រ មាន​តួនាទី​ថែរក្សា​សោភ័ណ​ឆ្នេរ​ ដែល​មិន​គួរ​បណ្តោយ​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​សង់​សំណង់​រឹង​ដូច្នេះ​ទេ៖
លោក វណ្ណ សុផាត៖«ការ​ដែល​អះអាង​ថា ជា​ដី​ស្រប​ច្បាប់ ហើយ​បាន​ប្រគល់​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ កាល​ពី​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​មុន​គឺ​ថា អាហ្នឹង​វា​ខុស​នឹង​នីតិវិធី ផ្ទុយ​នឹង​ច្បាប់​យើង។ នៅ​កន្លែង​ហ្នឹង​វា​មិន​ទាន់​ អស់​ប្រយោជន៍​សាធារណៈ ជា​កន្លែង និង​ជា​តំបន់​ទេសចរណ៍»។
អនុក្រឹត្យ​លេខ ៩៨ ដែល​ចុះហត្ថលេខា ដោយ​លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន កាល​ពី​ឆ្នាំ២០១៥ ចែងថា ការ​កាន់​កាប់​ឆ្នេរ និង​ពាម​សមុទ្រ ត្រូវ​មាន​ចម្ងាយ លើស​ពី​១០០ ម៉ែត្រ គិត​ពី​មាត់ឆ្នេរ ឬ គិត​ចាប់​ពី ពេល​ទឹក​សមុទ្រ​ជោរ​ខ្ពស់​បំផុត។
កន្លងទៅ រដ្ឋបាល​ក្រុង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ តែង​តែ​ព្រមាន​ពលរដ្ឋ និង​អាជីវករ​លក់ដូរ មិន​ឲ្យ​សង់​សំណង់​ថ្មី ដែល​គ្មាន​ច្បាប់ ហើយ​ក្នុង​ករណី​មិន​គោរព​តាម​ទេ អាជ្ញាធរ​នឹង​បញ្ជូន​សំណុំ​រឿង​នេះ​ទៅកាន់​តុលាការ​ផ្ដន្ទាទោស។ ក៏ប៉ុន្តែ​ពលរដ្ឋ​សង្កេត​ឃើញ​ថា អាជ្ញាធរ​បែរ​ជា​អនុញ្ញាត​ច្បាប់​ឲ្យ​ក្រុមហ៊ុន​វិនិយោគ​ធំៗ និង​ឈ្មួញ​មាន​ទ្រព្យ អាច​មាន​សិទ្ធិ​សង់​សំណង់​រឹងមាំ​ធំៗ នៅ​លើ​ឆ្នេរសមុទ្រ ព្រម​ទាំង​ហ៊ុមព័ទ្ធ​ឆ្នេរ​មិន​ឲ្យ​មនុស្ស​ដើរ​ឆ្លង​កាត់​ថែម​ទៀត៕