ប្រវត្តិ​លោក ហេង សួរ រដ្ឋមន្ត្រី «ចិញ្ចឹម​ពួក​ជើង​កាង​ធ្វើ​បាប​ខ្មែរ»
គណៈរដ្ឋមន្ត្រី​បន្ត​ត្រកូល​គ្រប់គ្រង​ដោយ​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត បាន​លេច​ចេញ​ជា​រូបរាង​ហើយ ដោយ​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ក្រសួង​ភាគច្រើន​ត្រូវ​បាន​ផ្លាស់ប្ដូរ ក្នុង​នោះ​ក៏​រួម​ទាំង​ក្រសួង​ការងារ​មួយ​ដែរ។ រដ្ឋមន្ត្រី​ថ្មី​នៃ​ក្រសួង​នេះ គឺ​លោក ហេង សួរ មន្ត្រី​ជំនិត​ផ្ទាល់​របស់​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត។ តើ​លោក ហេង សួរ មាន​ប្រវត្តិ​យ៉ាងណា?
លោក ហេង សួរ បាន​ឡើង​ឋានៈ​ជា​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ការងារ​ក្នុង​រដ្ឋាភិបាល​អាណត្តិ​ទី៧ នេះ ដូច​ការ​ទស្សន៍ទាយ​របស់​មជ្ឈដ្ឋាន​នានា។ លោក​អាច​ឡើង​ដល់​ឋានៈ​កំពូល​បែប​នេះ​បាន មិនមែន​ដោយសារ​លោក​ជួយ​កែទម្រង់​វិស័យ​ការងារ​ឱ្យ​ល្អ​ប្រសើរ​នោះ​ទេ ក៏ប៉ុន្តែ​គឺ​ដោយសារ​លោក​ស្មោះស្ម័គ្រ និង​ហ៊ាន​ធ្វើ​អ្វី​គ្រប់បែប​យ៉ាង ដើម្បី​ផ្គាប់ផ្គុន​មេកោយ​របស់​លោក។
ប្រវត្តិ​សង្ខេប
លោក ហេង សួរ កើត​នៅ​ឆ្នាំ១៩៧៤ នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ។ លោក​មាន​បងប្អូន​បង្កើត ៥នាក់ ហើយ​លោក​ជា​កូន​ច្បង។ លោក​មាន​កូន​ចំនួន ៣នាក់ ស្រី​ម្នាក់ និង​ប្រុស ២នាក់។លោក​បាន​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​ថ្នាក់​បរិញ្ញាបត្រ​នៅ​សាកល​វិទ្យាល័យ​ជាតិ​គ្រប់គ្រង​ក្នុង​ឆ្នាំ១៩៩៨ និង​មាន​សញ្ញាប័ត្រ​ថ្នាក់​អនុបណ្ឌិត​ពី​ប្រទេស​ជប៉ុន។ លោក​ធ្លាប់​ជា​ប្រធាន​សមាគម​អតីត​និស្សិត​ខ្មែរ​ពី​ប្រទេស​ជប៉ុន​ពី​ឆ្នាំ​២០០៨ ដល់​ឆ្នាំ២០១៤។
ឡើង​តំណែង​លឿន តែ​លម្អៀង​ទៅ​រក​នាយទុន
លោក ហេង សួរ បាន​ឡើង​រាសី​ជា​បន្ត​បន្ទាប់ និង​មាន​តួនាទី​ច្រើន​ស្អេកស្កះ​ក្នុង​ក្រសួង​ការងារ មុន​នឹង​ក្លាយ​ជា​រដ្ឋមន្ត្រី​ថ្មី​នៃ​ក្រសួង​ការងារ​ចាប់​ពី​ថ្ងៃទី២២ សីហា ២០២៣ តទៅ។ ពី​ដំបូង លោក​ជា​អគ្គនាយក​រដ្ឋបាល និង​ហិរញ្ញវត្ថុ ក្រោយ​មក​ក្លាយ​ជា​អនុរដ្ឋលេខាធិការ និង​រដ្ឋលេខាធិការ​នៃ​ក្រសួង​ការងារ។ ក្រៅ​ពី​នេះ លោក​ជា​នាយក​ខុទ្ទកាល័យ​រដ្ឋមន្ត្រី និង​ជា​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​ក្រសួង​ការងារ ព្រមទាំង​ជា​សមាជិក​ដ៏​មាន​ឥទ្ធិពល​នៃ​ក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិ​ប្រាក់​ឈ្នួល​អប្បបរមា។
ក៏ប៉ុន្តែ​លោក ហេង សួរ ជា​មន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់​មួយ​រូប​ដែល​តែង​មាន​ជំហរ​ផ្អៀង​ទៅ​រក​ក្រុម​នាយទុន។ ជំហរ​លម្អៀង​របស់​លោក​នេះ សម្ដែង​ចេញ​ទាំង​នៅ​ក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំ​បិទ​ទ្វារ និង​ជា​សាធារណៈ។
ប្រធាន​សហព័ន្ធ​សហជីព​កម្ពុជា (CATU) អ្នកស្រី យ៉ាង សុភ័ណ្ឌ ដែល​ធ្លាប់​ចូល​តុ​ចរចា​ប្រាក់​ឈ្នួល​គោល​សម្រាប់​វិស័យ​កាត់ដេរ​ជាច្រើន​លើក​ជាមួយ​លោក ហេង សួរ នោះ បាន​ពណ៌នា​ថា លោក ហេង សួរ ជា​មនុស្ស​មាន​ចំណេះ​ដឹង​ជ្រៅជ្រះ មាន​សមត្ថភាព និង​ពូកែ​និយាយ​បញ្ចុះបញ្ចូល។ ប៉ុន្តែ​អ្នកស្រី​សង្កេត​ឃើញ​ថា លោក ហេង សួរ គឺ​ជា​មនុស្ស​ធ្វើ​ការ​តាម​អារម្មណ៍ ដោយ​ពេលខ្លះ​ប្រើ​ភាសា​គ្រោតគ្រាត និង​បែប​សម្លុត​គំរាម​លើ​សហជីព​ឯករាជ្យ ដែល​ធ្វើ​ការ​ដើម្បី​បម្រើ​ប្រយោជន៍​កម្មករ​ទៀត​ផង។
អ្នកស្រី យ៉ាង សុភ័ណ្ឌ ៖«ទី​មួយ ខ្ញុំ​អត់​ទុក​ចិត្ត​​គាត់​ទេ ព្រោះ​គាត់​បត់បែន​លឿន ហើយ​បន្ទាប់មក​ការងារ​អ្វី​ក៏​គាត់​ចេះ​ធ្វើ​ដែរ។ ជួនកាល គាត់​និយាយ​ជាមួយ​យើង ស្ដាប់​គាត់​ដំបូង​ដូច​យើង​ស្លុង​តែម្ដង ប៉ុន្តែ​នៅ​ពេល​វិភាគ​មើល​យូរៗ​ទៅ គាត់​បត់បែន​លឿន​ណាស់។ ខ្ញុំ​ចរចា​ជាមួយ​គាត់​ច្រើន​ឆ្នាំ ខ្ញុំ​អាច​សន្និដ្ឋាន​បាន​ថា មនុស្ស​គាត់​ធ្វើ​ការ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​សុទ្ធ។ អ្វី​ដែល​រដ្ឋាភិបាល​ឱ្យ​គាត់​ធ្វើ គាត់​អាច​ធ្វើ​បាន​ទាំង​អស់។ គាត់​អត់​ខ្វល់​រឿង​ចំពោះ​មុខ​គាត់ រឿង​ប្រយោជន៍​របស់​កម្មករ រឿង​ប្រយោជន៍​រួម ប្រយោជន៍​អ្វី​ហ្នឹង គាត់​អត់​ខ្វល់​ទេ»។
ជំហរ​លម្អៀង​ទៅ​រក​នាយទុន​មួយ​ទៀត​ដែល​លោក ហេង សួរ បាន​បង្ហាញ​ជា​សាធារណៈ មុន​ក្លាយ​ជា​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ការងារ​នោះ គឺ​ករណី​វិវាទ​ការងារ​នៅ​ក្រុមហ៊ុន​កាស៊ីណូ​ណាហ្គាវើលដ៍ (Nagaworld)។
ក្នុង​ពេល​កូដករ​ណាហ្គាវើលដ៍​ដែល​មួយ​ចំនួន​ជា​ស្ត្រី​មាន​ផ្ទៃពោះ នាំ​គ្នា​ចេញ​តវ៉ា​រក​ដំណោះស្រាយ​កាល​ពី​ខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ លោក ហេង សួរ បាន​បង្ហោះ​សារ​បែប​បញ្ឆិតបញ្ឆៀង​នៅ​លើ​ហ្វេសប៊ុក​ថា នេះ​ជា​តាក់ទិច​របស់​អ្នក​រៀបចំ​បដិវត្តន៍​ពណ៌។ លោក​ចោទ​ថា អ្នក​រៀបចំ​តែងតែ​បន់ស្រន់​ឱ្យ​មាន​គ្រោះថ្នាក់​លើ​ស្ត្រី​ទាំងនោះ ដើម្បី​បញ្ឆេះ​កំហឹង​មហាជន ប៉ុន្តែ​តាក់ទិច​នេះ​តែងតែ​ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ​ចាត់ការ​លើ​មេ​ក្លោង និង​ជន​ដៃដល់ ដែល​អនុវត្ត​ផែនការ​នេះ​បាន​ទាន់​ពេល​វេលា។
ថ្វីបើ​លោក ហេង សួរ មិន​និយាយ​ចំ​ឈ្មោះ​លើ​ក្រុម​កូដករ​ណាហ្គាវើលដ៍​ក៏​ដោយ តែ​លោក​បាន​បង្ហោះ​សារ​នេះ​ក្រោយ​ពេល​កូដករ​ណាហ្គាវើលដ៍​ជាង ១​ពាន់​នាក់ នាំគ្នា​ចេញ​តវ៉ា​ដោយ​សន្តិវិធី​នៅ​មុខ​ក្រុមហ៊ុន។ ជា​លទ្ធផល អាជ្ញាធរ និង​ក្រុម​សន្តិសុខ​បាន​ប្រើ​អំពើ​ហិង្សា ចាប់​ទាញ និង​ចាប់​បង្ខំ​ឱ្យ​កូដករ​ឡើង​លើ​រថយន្ត​ក្រុង​ដឹក​ចេញ​ពី​មុខ​ក្រុមហ៊ុន​ជា​ហូរហែ រហូតដល់​កូដករ​ម្នាក់​រលូត​កូន​ក្នុង​ផ្ទៃ។ ជាង​នេះ​ទៅទៀត តុលាការ​គ្រប់​ជាន់​ថ្នាក់​បាន​ផ្ដន្ទាទោស​ប្រធាន​សហជីព​ណាហ្គាវើលដ៍ កញ្ញា ឈឹម ស៊ីថរ ឱ្យ​ជាប់​ពន្ធនាគារ​ចំនួន ២​ឆ្នាំ និង​សមាជិក​សហជីព ៦​នាក់​ទៀត ឱ្យ​ជាប់​ពន្ធនាគារ​ចន្លោះ​ពី​មួយ​ឆ្នាំ​ទៅ​មួយ​ឆ្នាំ​កន្លះ ដោយសារ​ការ​ចេញ​តវ៉ា​ដោយ​សន្តិវិធី​ដើម្បី​រក​ដំណោះស្រាយ​វិវាទ​ការងារ។ កញ្ញា ឈឹម ស៊ីថរ កំពុង​ជាប់​ឃុំ​ក្នុង​ពន្ធនាគារ​លើក​ទី​ពីរ​អស់​រយៈពេល​ជិត​មួយ​ឆ្នាំ​មក​ហើយ ខណៈ​សមាជិក​សហជីព​ផ្សេង​ទៀត​ស្ថិត​នៅ​ក្រៅ​ឃុំ។
ងាក​ទៅ​ដំណោះស្រាយ​វិញ ក្រុម​កូដករ​ឱ្យ​ដឹង​ថា ក្រសួង​ការងារ​ដែល​ត្រូវ​មាន​តួនាទី​ជា​អាជ្ញាកណ្ដាល​នោះ បែរ​ជា​ឈរ​នៅ​ខាង​ក្រុមហ៊ុន ហើយ​បង្ខំ​ឱ្យ​ពួកគេ​ទទួល​យក​សំណង​ដែល​មិន​ស្រប​តាម​ច្បាប់​ការងារ​ទៅវិញ។
អនុប្រធាន​សហជីព​ទ្រទ្រង់​សិទ្ធិ​ការងារ​បុគ្គលិក​កម្មករ​ខ្មែរ​នៃ​ក្រុមហ៊ុន​ណាហ្គាវើលដ៍ កញ្ញា ឈឹម សុខន ថ្លែង​ថា ការ​ចរចា​រក​ដំណោះស្រាយ​បញ្ចប់​វិវាទ​ការងារ​នេះ គ្មាន​ការ​ជឿនលឿន​ទៅ​មុខ​នោះ​ទេ។ កញ្ញា​មិន​រំពឹង​លើ​លោក ហេង សួរ ក្នុង​ការ​​ដោះស្រាយ​វិវាទ​ការងារ​នេះ​ឡើយ ព្រោះ​កន្លងទៅ​លោក​ជា​ជន​ឈាន​មុខ​គេ​ខាង​ប្រឌិត​រឿង លាប​ពណ៌​លើ​ក្រុម​កូដករ។
កញ្ញា ឈឹម សុខន៖«គាត់​បាន​និយាយ​ភាសា​លាប​ពណ៌​ថា ពួក​ខ្ញុំ​ហ្នឹង​បាន​ធ្វើ​បដិវត្តន៍​ពណ៌​​អ៊ីចឹង។ គាត់​អ្នកនាំពាក្យ​អត់​អាច​និយាយ​ពាក្យ​ហ្នឹង​ទេ អ៊ីចឹង​ទៅ​ធ្វើ​ឱ្យ​ខ្ញុំ​អត់​មាន​សេចក្ដី​សង្ឃឹម​ក្នុង​ការ​ដែល​គាត់​ឡើង​ជា​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ការងារ​គាត់​ដោះស្រាយ​ឱ្យ​ពួក​ខ្ញុំ​អ៊ីចឹង»។
ដូច​គ្នា​នេះ​ដែរ ប្រធាន​សហជីព​ប្រចាំ​ក្រុមហ៊ុន​ដឹក​អ្នកដំណើរ ចាយអ៊ិន អាយប៊ីស (Giant Ibis) ដែល​កំពុង​តវ៉ា​ស្នើសុំ​ឱ្យ​ក្រសួង​ការងារ​ជួយ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ថៅកែ​បញ្ឈប់​លោក និង​សមាជិក​សហជីព​ដោយ​ខុស​ច្បាប់ គឺ​លោក សៀម ម៉ូរ៉ាឌី មាន​ប្រសាសន៍​ថា លោក​គ្មាន​ជំនឿ​ថា លោក ហេង សួរ នឹង​ជួយ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ជូន​កម្មករ​បាន​នោះ​ទេ។
លោក សៀម ម៉ូរ៉ាឌី៖«គ្រាន់តែ​ពី​មុន គាត់​មិន​ទាន់​ឡើង​ផង កម្មករ​រោងចក្រ និង​កម្មករ​វិស័យ​ផ្សេង​ទៀត​ហ្នឹង វេទនា​ចង់​ងាប់ មិន​ដែល​ឃើញ​ខាង​ក្រសួងការងារ​មក​ដោះស្រាយ​ឱ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ​ទៅ​តាម​ច្បាប់​ផង ចុះ​ទម្រាំ​ឥលូវ​គាត់​ឡើង​ទៀត ខ្ញុំ​អត់​មាន​សង្ឃឹម​សោះ​តែ​ម្ដង។ ខ្ញុំ​និយាយ​ក្នុង​បេះដូង​របស់​ខ្ញុំ​តែ​ម្ដង។ អារម្មណ៍​ខ្ញុំ​យល់​ថា គាត់​ឡើង​មក​មាន​តែ​ពិបាក​ជាង​មុន។[ម៉េច​​អ៊ីចឹង?]ពីព្រោះ​យើង​ដឹង​ហើយ​បុគ្គល​គាត់ ក៏​មាន​ការ​បង្គាប់​បញ្ជា​ពី​គាត់​ច្រើន​ដែរ»។
ចរិត​កោងកាច​ត្រូវ​បាន​ទម្លាយ
កេរ្តិ៍ឈ្មោះ​របស់​លោក ហេង សួរ បាន​ល្បី​រន្ទឺ​ពេញ​ស្រុក​ខ្មែរ និង​ខ្ទរខ្ទារ​ទៅ​ដល់​សហគមន៍​ខ្មែរ​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​ថែមទៀត នៅ​ពេល​សារ​សំឡេង​រយៈពេល​ជាង​មួយ​នាទី​ត្រូវ​បាន​គេ​ចែកចាយ​ព្រោង​ព្រាត​លើ​បណ្ដាញ​សង្គម កាល​ពី​ខែ​តុលា ឆ្នាំ​២០១៨។ សារ​សំឡេង​ដែល​គេ​ជឿ​ថា ជា​របស់​លោក ហេង សួរ នោះ និយាយ​អំពី​គម្រោង​ជួល​ក្រុម​ជើងកាង ដើម្បី​វាយ​ធ្វើ​បាប​ក្រុម​ពលករ​ខ្មែរ​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​ដែល​គាំទ្រ​គណបក្ស​ប្រឆាំង។
លោក ហេង សួរ៖«ពិនិត្យ​មើល យើង​នៅ​ហ្នុង​[ជប៉ុន]មិន​ដឹង​ជា​មាន​ស្គាល់​បណ្ដាញ​ខាង​ណា។ ត្រូវ​ចាប់​ផ្ដើម​ធ្វើ​ដូច​នៅ​កូរ៉េ​អ៊ីចឹង រក​ពួក​ជើងកាង​មួយ​ចំនួន មើល​មុខ​សញ្ញា​ណា​ដែល​ចាំបាច់ យក​ជើងកាង​ទៅ​វ៉ៃ​វា​ទៅ ហើយ​ជើងកាង​ហ្នឹង​ត្រឡប់​មក​វិញ យើង​ចិញ្ចឹម។ ធ្វើ​យ៉ាងម៉េច​ឱ្យ​អា​មួយ​ហ្នឹង វា​ប្រកាច់ប្រកិន​នៅ​ទីនោះ​ចុះ។ ហើយ​បើ​អា​ជើងកាង​ហ្នឹង គេ​មិន​ដែល​ចាប់​ដាក់​គុក​នៅ​ស្រុក​គេ​ទេ អា​ហ្នឹង​គេ​ចាប់​បន្តិច គេ​ប្រលែង​មក​ហើយ​ឱ្យ​ជាប់​គុក​ស្រុក​យើង។ ចាំ​មក​ដល់​ស្រុក​យើង ចាំ​យើង​ចិញ្ចឹម។ រឿង​នេះ​មិន​អាច​លេង​សើច​បាន​ទេ។ ច្រើន​ដង​ហើយ លើក​មុន​យើង​មិន​នេះ​ទេ តែ​លើក​នេះ​ទៅ គឺ​នៅ​ចំពោះ​មុខ ហើយ​វា​ហ៊ាន​ជាន់​បែប​នេះ គឺ​យើង​មិន​អាច​លើកលែង​ឱ្យ​វា​បាន​ទេ។ ហើយ​បង​ស្រេង ថ្ងៃ​មុន​ថា ឱ្យ​មុខ​សញ្ញា​អ្នក​ដែល​ជា​សកម្មជន​ពួកវា​មក​ហ្នឹង តែ​ឥលូវ​នេះ គឺ​យើង​ត្រូវ​ធ្វើ​ការងារ​ហ្នឹង​បន្តិច។ អា​នេះ​មក ឱ្យ​វា​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​នៅ​ស្រុក​ខ្មែរ​ចុះ»។
កាលនោះ លោក ហេង សួរ បាន​បដិសេធ​សារ​សំឡេង​នេះ​តាម​រយៈ​ប្រព័ន្ធ​ឃោសនា​របស់​រដ្ឋាភិបាល ហើយ​លោក​ចោទ​ថា ក្រុម​គណបក្ស​ប្រឆាំង​ជា​អ្នក​ប្រឌិត​រឿង​នេះ ដើម្បី​វាយប្រហារ​​លើ​រូប​លោក។ ប៉ុន្តែ​ទោះ​ជា​លោក​ប្រឹង​ប្រកែក​យ៉ាងណា​ក្ដី ក៏​ប្រភព​មួយ​ចំនួន​បញ្ជាក់​ថា សារ​សំឡេង​នេះ​ពិត​ជា​របស់​លោក​មែន។
ប្រធាន​ចលនា​សង្គ្រោះ​ជាតិ​នៅ​ជប៉ុន លោក ហៃ វណ្ណា ឱ្យ​ដឹង​ថា លោក​ទទួល​បាន​សារ​ជាង​មួយ​នាទី​នេះ​ពី​ប្រភព​នៅ​ក្នុង​ក្រុម​តេឡេក្រាម​រវាង​មន្ត្រី​ក្រសួង​ការងារ និង​ភ្នាក់ងារ​បញ្ជូន​ពលករ​ទៅ​ប្រទេស​ជប៉ុន។ លោក​ថា សារ​នេះ​បង្ហាញ​ថា លោក ហេង សួរ ជា​មនុស្ស​កោងកាច និង​អមនុស្ស​ធម៌។
លោក ហៃ វណ្ណា៖«ខ្ញុំ​មិន​នឹក​ស្មាន​ថា គាត់​មាន​ចរិត​អ៊ីចឹង​សោះ តាំង​ពី​ធ្លាយ​សារ​ហ្នឹង​មក គឺ​ឃោរឃៅ​មែនទែន។ មិន​គួរ​ណា​គាត់​យង់ឃ្នង​បែប​ហ្នឹង។ ខ្ញុំ​មាន​ការ​ភ្ញាក់ផ្អើល ហើយ​មាន​ការ​សោកស្ដាយ»។
លោក ហៃ វណ្ណា អះអាង​ទៀត​ថា ការងារ​ស្នូល​សំខាន់​មួយ​ទៀត​របស់​លោក ហេង សួរ គឺ​​គ្រប់គ្រង​ភ្នាក់ងារ ឬ​ពួក​មេខ្យល់​បញ្ជូន​ពលករ​ទៅ​ក្រៅ​ប្រទេស។ លោក​ចោទ​ថា តាមរយៈ​ការងារ​នេះ លោក ហេង សួរ ទទួល​បាន​ផល​ប្រយោជន៍​ជា​លុយ​កាក់​ពី​ភ្នាក់ងារ​បញ្ជូន​ពលករ ហើយ​អាច​ប្រើប្រាស់​ពួកគេ​ដើម្បី​គាបសង្កត់ ឬ​ធ្វើ​ទុក្ខបុកម្នេញ​លើ​ពលករ​ណា​ដែល​គាំទ្រ​គណបក្ស​ប្រឆាំង​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​ទៀត​ផង។
លោក ហៃ វណ្ណា៖«ក្រុមហ៊ុន​ដែល​អាច​បញ្ជូន​[ពលករ]​មក​បាន ទាល់តែ​មាន​លុយ ១០​ម៉ឺន​ដុល្លារ។ សួរ​ថា ពួកគាត់​អស់​ហ្នឹង​មាន​លុយ ១០ ម៉ឺន​ដុល្លារ​ហ្នឹង​មក​ពី​ណា​ទៅ​តម្កល់​នៅ​ធនាគារ ឬ​រតនាគារ។ អ៊ីចឹង​វា​អាច​កើតឡើង​រឿង​អំពើ​ពុករលួយ​មួយ​បាន​បាត់​ហើយ ត្រង់​ថា ហេង សួរ ទារ ១ ម៉ឺន[ដុល្លារ]ឬក៏ ២ ម៉ឺន[ដុល្លារ]អា​ហ្នឹង​ស្រេច​តែ​គាត់​ទារ ខ្ញុំ​អត់​អាច​ដឹង​បាន​ទេ។ ទីពីរ គាត់​ស៊ី​ពី​លើ​ពលករ។ មិន​ដឹង​ជា​ក្នុង​ម្នាក់​គាត់​ស៊ី​ប៉ុន្មាន​នោះ​ទេ។ បើ​យើង​ថា ក្នុង​ម្នាក់ គាត់​ស៊ី​មួយ​ខែ​តែ ១រយ[ដុល្លារ]មិន​ដឹង​ថា គាត់​មាន​ស្អី​ខ្លះ​នៅ​ស្រុក​ខ្មែរ​រាល់​ថ្ងៃ​ហ្នឹង។ អ៊ីចឹង រឿង​ហ្នឹង​វា​ជា​រឿង​មួយ​ដែល​យើង​អាច​ស៊ើបអង្កេត នៅ​ពេល​របប​ហ្នឹង​ផុត​រលត់​ទៅ»។
កន្លងទៅ មិន​ធ្លាប់​មាន​ព័ត៌មាន​បែក​ធ្លាយ​ពី​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​របស់​លោក ហេង សួរ នោះ​ទេ ហើយ​លោក​ក៏​មិន​បាន​សម្ញែង​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​ហ៊ឺហា ដូច​មន្ត្រី​មួយ​ចំនួន​ទៀត​នោះ​ដែរ។ ប៉ុន្តែ​ភរិយា​របស់​លោក ឈ្មោះ សោម រស្មី គឺ​ជា​ម្ចាស់​សណ្ឋាគារ​ធំ​មួយ​នៅ​ក្បែរ​ឆ្នេរ​អូរត្រេះ ខេត្ត​ព្រះសីហនុ ដែល​អាច​មាន​តម្លៃ​ដល់​រាប់​លាន​ដុល្លារ។ បើ​តាម​ការ​បង្ហោះ​លើ​ហ្វេសប៊ុក​ផ្ទាល់​ខ្លួន ភរិយា​របស់​លោក ហេង សួរ គឺ​ជា​អ្នក​ជំនួញ​អចលនទ្រព្យ​ម្នាក់​ដែរ ដែល​គាត់​បាន​បង្ហោះ​សារ​លក់​ដី និង​ផ្ទះ​នៅ​​លើ​ហ្វេសប៊ុក​ជា​បន្ត​បន្ទាប់។
វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​បាន​ព្យាយាម​ទាក់ទង​លោក ហេង សួរ ជា​ច្រើន​ដង ដើម្បី​សុំ​ការ​បកស្រាយ​រឿង​នេះ តែ​មិន​ទទួល​បាន​ការ​ឆ្លើយ​តប​នោះ​ទេ។
ជុំវិញ​ការ​លើកឡើង​ទាំងឡាយ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​លោក ហេង សួរ នេះ តំណាង​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា លោក សុខ ឥសាន ចាត់​ទុក​ថា ជា​រឿង​ដែល​មិន​អាច​យក​ជា​ការ​បាន។
លោក សុខ ឥសាន៖«គាត់​មនុស្ស​ល្អ។ គាត់​ធ្វើ​ការ​ត្រឹមត្រូវ​តាម​តួនាទី​ភារកិច្ច​ដែល​រាជ​រដ្ឋាភិបាល​ប្រគល់​ឱ្យ​គាត់ ហើយ​ដែល​គណបក្ស​ប្រគល់​ជូន​គាត់។ បើ​ឯកឧត្តម ហេង សួរ ទៅ​ធ្វើ​សកម្មភាព​ដោយ​មាន​ការ​គំរាមកំហែង​ដល់​ពលករ​ខាង​ក្រៅ អាជ្ញាធរ[ប្រទេស]គេ​នឹង​ចាត់ការ​ហើយ។ យើង​មាន​សិទ្ធិ​អ្វី​ទៅ​គ្របដណ្ដប់​ទៅលើ​ឯករាជ្យ និង​អធិបតេយ្យភាព​របស់​ប្រទេស​ដទៃ អត់​មាន​ទេ»។
ផ្អែម​មាត់ ឬ​ល្វីងមុខ ?
ដូច​មន្ត្រី​គ្រាក់ៗ​មួយ​ចំនួន​ទៀត​ដែរ លោក ហេង សួរ បាន​បង្ហាញ​ភក្ដីភាព​ចំពោះ​លោក ហ៊ុន សែន និង​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ដោយ​ឥត​ងាករេ ជា​ពិសេស​លោក​រហ័សរហួន​ខ្លាំង​ក្នុង​ការ​គាំទ្រ​ជា​សាធារណៈ​ចំពោះ​ផែនការ​ផ្ទេរ​អំណាច​ពី​ឪពុក​ទៅ​កូន។ ម្យ៉ាងវិញទៀត លោក​បម្រើ​លោក ហ៊ុន សែន និង​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត បាន​យ៉ាង​ល្អ តាមរយៈ​ការ​ប្រឹង​អូសទាញ​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ដែល​កំពុង​ស្នាក់នៅ និង​ធ្វើ​ការ​នៅ​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ី​ខាងកើត និង​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​ឱ្យ​ងាក​មក​គាំទ្រ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា។ ក្នុង​ពេល​ជាមួយ​គ្នា​នេះ លោក​ក៏​ប្រឹងប្រែង​ខ្ទប់​សំឡេង​គណបក្ស​ប្រឆាំង​ដែល​មាន​នៅ​តាម​បណ្ដា​ប្រទេស​ទាំងនោះ​ដែរ តាមរយៈ​មធ្យោបាយ​ទុច្ចរិត​ផ្សេងៗ ដូចជា ការ​គំរាម​កំហែង និង​ការ​បំបែកបំបាក់ ជាដើម។ ហេតុដូច្នេះ​ហើយ​ទើប​លោក​អាច​ទទួល​បាន​លាភ​ធំ​ពី​មេកោយ​របស់​លោក ក្លាយ​ទៅ​ជា​រដ្ឋមន្ត្រី​ថ្មី​នៃ​ក្រសួង​ការងារ​នៅ​ពេល​នេះ។
ទោះជាយ៉ាងណា លោក ហេង សួរ ឡើង​មក​ចំ​ពេល​នេះ​ក៏​ទំនង​ជា​មិន​ផ្អែម​មាត់​ប៉ុន្មាន​នោះ​ដែរ ព្រោះ​មាន​បញ្ហា​រាប់​ជំពូក​ដែល​កំពុង​រង់ចាំ​ឱ្យ​លោក​ដោះស្រាយ មាន​ជាអាទិ៍ បញ្ហា​អត់​ការងារ​ធ្វើ​របស់​កម្មករ​កើត​ចេញ​ពី​ការ​បិទ​រោងចក្រ ឬ​ព្យួរការងារ បញ្ហា​ចំណាកស្រុក​របស់​ពលរដ្ឋ និង​ការ​បង្កើន​ឱកាស​ការងារ​សម្រាប់​យុវជន​ដែល​ហក់​ចូល​ទីផ្សារ​ការងារ​កាន់​តែ​ច្រើន​ឡើង​ជា​លំដាប់​ពី​មួយ​ឆ្នាំ​ទៅ​មួយ​ឆ្នាំ។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ លោក​ក៏​ត្រូវ​ដោះស្រាយ​បំណុល​ចាស់​មួយ​ទៀត​ដែរ គឺ​ការ​ដែល​រដ្ឋាភិបាល​មិន​អនុវត្ត​ឱ្យ​បាន​ពេញលេញ​ទៅ​តាម​លិខិតុបករណ៍​អន្តរជាតិ​ស្ដីពី​សិទ្ធិ​ការងារ ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​កម្ពុជា​បន្ត​ជាប់​ឈ្មោះ​ថា ជា​ប្រទេស​មាន​ករណី​រំលោភ​សិទ្ធិ​ការងារ និង​រំលោភ​សិទ្ធិមនុស្ស​ធ្ងន់ធ្ងរ៕