តុលាការខេត្តកោះកុង សម្រេចឃុំខ្លួនសកម្មជនចលនាមាតាធម្មជាតិពីរនាក់ដាក់ពន្ធនាគារព្រែកស្វាយ បណ្ដោះអាសន្នហើយ នៅព្រលប់ថ្ងៃទី១៣ ខែកញ្ញា ដោយចោទប្រកាន់ចំនួនពីរបទល្មើស គឺទី១ ញុះញង់ឲ្យប្រព្រឹត្តបទឧក្រិដ្ឋជាអាទិ និងទី២ ធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ដល់សិទ្ធិខាងរូបភាពនៃបុគ្គល។
មន្ត្រីសម្របសម្រួលសមាគមអាដហុក ប្រចាំខេត្តកោះកុង លោក ញៀប សំអឿន រិះគន់ថា ការចោទប្រកាន់នេះមិនសមហេតុផល។ លោកចាត់ទុកថា ការចោទប្រកាន់ និងសម្រេចឃុំខ្លួននេះ គឺជាការគំរាមកំហែងដល់សកម្មជនការពារបរិស្ថាន និងអ្នកការពារសិទ្ធិមនុស្ស៖ «»។
សកម្មជនចលនាមាតាធម្មជាតិទាំង ២នាក់នោះ មានលោក ឌឹម គុណឌី និងលោក ហ៊ុន វណ្ណៈ។ អ្នកទាំងពីរត្រូវក្រុមហ៊ុនតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសកោះកុង ដែលហៅកាត់ថា អេស.អ៊ី.ហ្សិត (SEZ Koh Kong Co., Ltd.) ប្ដឹងឲ្យអាជ្ញាធរឃុំព្រែកខ្សាច់ ឃាត់ខ្លួននៅម៉ោងប្រមាណ ១០ព្រឹក ថ្ងៃទី១២ ខែកញ្ញា ខណៈអ្នកទាំងពីរនាក់កំពុងជិះទូកថតរូប និងវីដេអូកប៉ាល់ដឹកខ្សាច់ស៊ីលីកាពីរគ្រឿងក្នុងលំហសមុទ្រ នៅឃុំព្រែកខ្សាច់ ស្រុកគីរីសាគរ ខេត្តកោះកុង។
ការឃាត់ខ្លួននេះ ក្រោយពីសកម្មជនចលនាមាតាធម្មជាតិ បានចេញផ្សាយវីដេអូមួយ ទាក់ទងនឹងការរកឃើញភាពមិនប្រក្រតីនៃការនាំចេញខ្សាច់ស៊ីលីកា ឬខ្សាច់សទៅកោះតៃវ៉ាន់ ចំនួនជាង ១លានតោន ដែលគិតជាទឹកប្រាក់ជាង ៣០លានដុល្លារអាមេរិក។
មន្ត្រីសិទ្ធិមនុស្ស និងសកម្មជនចលនាមាតាធម្មជាតិប្រចាំខេត្តកោះកុង ទាមទារឲ្យតុលាការដោះលែងអ្នកទាំងពីរវិញ ដោយយល់ថា ពួកគេពុំបានប្រព្រឹត្តកំហុសដូចការចោទប្រកាន់ឡើយ ព្រោះថា ពួកគេចូលទៅថតនៅឆ្ងាយពីក្រុមហ៊ុនអេស.អ៊ី.ហ្សិត នោះ៕