តំណាងអយ្យការខេត្តក្រចេះបន្តសួរលោក អ៊ូច ឡេង ប្រធានអង្គការកិច្ចការពិសេសសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា និងអ្នកសហគមន៍ព្រៃឡង់ ៣នាក់ទៀត ទៅសាលាដំបូង ខេត្តក្រចេះ នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៦ ខែមីនា។ រីឯពលរដ្ឋ ក្រុមអ្នកស្រឡាញ់បរិស្ថាន ព្រះសង្ឃ និងអង្គការសង្គមស៊ីវិលជាង ៥០នាក់ បន្តដើរហែក្បូនធម្មយាត្រា កាន់បដា ស្រែកតវ៉ាតាមផ្លូវសាធារណៈ និងមុខសាលាដំបូង ខេត្តក្រចេះ ដើម្បីទាមទារឱ្យទម្លាក់បទចោទអ្នកទាំង ៤នាក់នោះ។
ក្រុមអ្នកតវ៉ាទាំងនោះ ប្រកាសជំហរថា ប្រសិនបើមិនដោះលែង សកម្មជនបរិស្ថានទាំង ៤នាក់នោះទេ ពួកគេនឹងគ្មានការរាថយក្នុងការតស៊ូមតិ ដើម្បីទាមទារឱ្យមានការដោះលែងអ្នកទាំងបួននាក់នោះ។ ពួកគេបានកាន់បដា សរសេរថា អ្នកកាប់ឈើមិនចាប់ បែរជាចាប់អ្នកការពារព្រៃឈើទៅវិញ សកម្មជនការពារព្រៃឈើ មិនមែនជាឧក្រិដ្ឋជនជនទេ។
ពលរដ្ឋមកពីរាជធានីភ្នំពេញម្នាក់ ដែលចូលរួមតវ៉ា គឺលោកស្រី ជុំ ងាន់ និយាយថា គោលបំណងសំខាន់ដែលពួកគេតវ៉ានេះ ដើម្បីផ្ញើសារបង្ហាញប្រាប់ពលរដ្ឋ និងរដ្ឋាភិបាលថា មានរឿងអយុត្តិធម៌ ចំពោះសកម្មជនការពារព្រៃឈើ និងធនធានធម្មជាតិ ហើយពួកគេទាមទារឱ្យដោះលែងអ្នកទាំង ៤នាក់នោះជាបន្ទាន់ និងដោយឥតលក្ខខណ្ឌ។ លោកស្រីថា ការចាប់ខ្លួនអ្នកការពារព្រៃឈើ ហាក់ដូចជាការរួមចំណែកបំផ្លាញព្រៃឈើ ព្រោះសកម្មជនបរិស្ថានទាំង ៤នាក់នោះ បានប្តូរជីវិតការពារព្រៃឈើ និងចុះល្បាតព្រៃ ដើម្បីប្រយោជន៍សង្គមជាតិ និងកូនខ្មែរជំនាន់ក្រោយ។
គិតត្រឹមម៉ោង ១១ និង ៣០នាទីថ្ងៃទី ១៦ មីនា តំណាងអយ្យការខេត្តក្រចេះ ៣រូប កំពុងសាកសួរ លោក អ៊ូច ឡេង និងអ្នកសហគមន៍ព្រៃឡង់ ៣នាក់ទៀត គឺលោក ស្រី ថី លោក ខេម សុឃី និងលោក ម៉េត មាត់ បន្ទាប់ពីពួកគេទាំងនោះ ត្រូវបានឃាត់ខ្លួនអស់រយៈ ៤ថ្ងៃមកហើយ។ រីឯក្រុម ពលរដ្ឋមកពីខេត្តក្រចេះ ស្ទឹងត្រែង ព្រះវិហារ និងរាជធានីភ្នំពេញមួយចំនួន ក៏បានចូលរួមតវ៉ាទាមទារឱ្យដោះលែងអ្នកទាំង ៤នាក់នោះដែរ។
ក្រុមអ្នកតវ៉ាឱ្យដឹងថា អាជ្ញាធរខេត្តក្រចេះមិនបានរារាំង និងហាមឃាត់ពួកគេនោះទេ ក៏ប៉ុន្តែមានសមត្ថកិច្ចចម្រុះរាប់សិបនាក់ បានដាក់ពង្រាយតាមដងផ្លូវ ដើម្បីឃ្លាំមើល និងតាមដានសកម្មភាពរបស់ពួកគេ។
ម្ចាស់ពានរង្វាន់វីរជនបរិស្ថាន Goldman Environmental Prize លោក អ៊ូច ឡេង និងអ្នកសហគមន៍ព្រៃឡង់ ៣នាក់ផ្សេងទៀត ត្រូវបានកងសន្តិសុខរបស់ក្រុមហ៊ុន ស៊ីង បាយអូថេក (Think Biotech) ចាប់ឃាត់ខ្លួនកាលពីព្រឹកថ្ងៃទី១៣ ខែមីនា នៅគ្រាដែលពួកគេចុះស៊ើបអង្កេតអាជីវកម្មឈើខុសច្បាប់ ក្នុងតំបន់ព្រៃឡង់។
មេធាវីការពារក្ដីឲ្យលោក អ៊ូច ឡេង និងសកម្មជនបរិស្ថាន ៣នាក់ទៀត គឺលោក សំ ទិតសីហា ឲ្យដឹងកាលពីយប់ថ្ងៃទី១៥ មីនាថា តុលាការនឹងបន្តសាកសួរសកម្មជនបរិស្ថាន ៣នាក់បន្តទៀត នៅព្រឹកថ្ងៃចន្ទនេះ។