តុលាការ​ផ្ដន្ទាទោស​មន្ត្រី​យោធា​ពីរ​នាក់​ដាក់​គុក ជិត ២០​ឆ្នាំ ពី​បទ​បង្កើត​កម្លាំង​ប្រដាប់​អាវុធ​ខុសច្បាប់
តុលាការយោធា កាលពី​ថ្ងៃ​ទី៧ ឧសភា បាន​សម្រេច​ផ្ដន្ទាទោស​អតីត​យោធា​ពីរ​រូប​ឱ្យ​ជាប់ពន្ធនាគារ​រយៈពេល​ពី ១៦​ឆ្នាំ ទៅ​ដល់ ១៩​ឆ្នាំ បន្ទាប់​ពី​តុលាការ​បាន​រក​ឃើញ​ថា ពួកគេ​ជាប់​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​បង្កើត​កម្លាំង​ប្រដាប់​អាវុធ​ខុស​ច្បាប់។
តុលាការ​សម្រេច​ផ្ដន្ទាទោស​អតីត​ឧត្តមសេនីយ៍​ទោ លោក សុខ ប៊ុនធឿន អាយុ​៦៣​ឆ្នាំ ធ្លាប់​បម្រើ​ការងារ​ជា នាយករង​ទីចាត់ការ​បច្ចេកទេស​អគ្គ​បញ្ជាការ ត្រូវ​ផ្ដន្ទាទោស​ឱ្យ​ជាប់ពន្ធនាគារ​រយៈពេល ១៦​ឆ្នាំ និង​មន្ត្រី​យោធា​ម្នាក់ទៀត ជា​អតីត​ជំនួយការ​សេនាធិការ​កងពល​អន្តរាគមន៍​លេខ ១ គឺ លោក រ័ត្ន ច័ន្ទមន្នី ហៅ​ជ័យ មឿន អាយុ​៤៧​ឆ្នាំ ត្រូវ​តុលាការ​ផ្ដន្ទាទោស ឱ្យ​ជាប់ពន្ធនាគារ​រយៈពេល ១៩​ឆ្នាំ ដែល​បទល្មើស​នេះ​មាន​ចែង​ឱ្យ​ផ្ដន្ទាទោស​តាម​មាត្រា ៤៦៣ នៃ​ក្រមព្រហ្មទណ្ឌ។
តុលាការយោធា​បាន​រក​ឃើញ​ថា ជនជាប់ចោទ​ទាំងពីរ​បាន​បង្កើត​កង​កម្លាំង​កាលពី​អំឡុង​ឆ្នាំ​២០១៦ ដល់​ខែ​មិថុនា ឆ្នាំ​២០១៨ នៅ​ខេត្ត​កំពង់ឆ្នាំង ខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ និង​រាជធានី​ភ្នំពេញ។
មាត្រា​៤៦៣ នៃ​ក្រមព្រហ្មទណ្ឌ​ចែង​ថា «អំពើ​បង្កើត​កម្លាំង​ប្រដាប់​អាវុធ​ដោយ​គ្មាន​សិទ្ធិ ឬ​គ្មាន​ការអនុញ្ញាត​ពី​អាជ្ញាធរ​ស្របច្បាប់ ត្រូវ​ផ្ដន្ទាទោស​ឱ្យ​ជាប់ពន្ធនាគារ​ពី ១៥​ឆ្នាំ រហូតដល់​៣០​ឆ្នាំ៕