អង្គការសង្គមស៊ីវិល ដែលឃ្លាំមើលរឿងនេះ ទទូចឲ្យរដ្ឋាភិបាលទទួលខុសត្រូវចំពោះសំណងជំងឺចិត្តដល់ពួកគេទាំងពីរនាក់ ដែលបានជាប់ឃុំជិត ៦ឆ្នាំ ដោយគ្មានទោសកំហុស។
តុលាការកំពូលសម្រេចដោះលែង លោក ប៊ន សំណាង និង លោក សុខ សំអឿន ជាស្ថាពរដោយគ្មានលក្ខខណ្ឌ បន្ទាប់ពីបានបើកសវនាការជិត ៥ម៉ោង នៅថ្ងៃទី២៥ ខែកញ្ញា។
ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាជំនុំជម្រះនៃតុលាការកំពូល លោក ឃឹម ប៉ុន បានប្រកាសសាលដីកានៅក្នុងសវនាការ ដោយសម្រេចឲ្យជនជាប់ចោទ ប៊ន សំណាង និង សុខ សំអឿន រួចផុតពីបទឃាតកម្មគិតទុកជាមុន ទៅលើ លោក ជា វិជ្ជា និងបញ្ជាឲ្យដោះលែងពួកគេទាំងពីរនាក់ឲ្យមានសេរីភាពវិញ ដោយមិនត្រូវឃុំខ្លួនពីបទអ្វីទៀត និងបានឲ្យពួកគេរួចផុតពីសំណងរដ្ឋប្បវេណីចំនួន ៤០លានរៀលទៅដើមបណ្តឹង។
ការសម្រេចនេះ ធ្វើឡើងដោយក្រុមប្រឹក្សាជំនុំជម្រះសំអាងហេតុថា ការស្រាវជ្រាវរបស់មន្ត្រីនគរបាលព្រហ្មទណ្ឌទាំងការធ្វើកោសល្យវិច័យ និងរកកាំភ្លើងជាវត្ថុតាងសម្លាប់ជនរងគ្រោះ ធ្វើឡើងមិនត្រឹមត្រូវតាមច្បាប់ ការគូសគំនូសព្រាងមុខឃាតកដែលចោទទៅលើ លោក ប៊ន សំណាង មិនធ្វើស្របតាមនីតិវិធី មិនអាចយកជាការបាន ពិសេសសាក្សីសំខាន់ គឺអ្នកស្រី វ៉ា សុធី ជាអ្នកលក់កាសែត បានបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់ថា ឈ្មោះ ប៊ន សំណាង និង សុខ សំអឿន មិនមែនជាឃាតកពិតប្រាកដសម្លាប់ លោក ជា វិជ្ជា ទេ។
លោក ឃឹម ប៉ុន បញ្ជាក់ក្នុងសវនាការថា ភស្តុតាង និងសាក្សីដាក់បន្ទុកមិនបានស៊ីសង្វាក់គ្នាដូចការចោទប្រកាន់ ហើយតុលាការគ្មានភស្តុតាងច្បាស់លាស់សម្រាប់ការចោទប្រកាន់ឡើយ។
អ្នកចូលរួមមើលសវនាការបានទះដៃសាទរចំពោះការសម្រេចនោះ។ លោក ប៊ន សំណាង និង លោក សុខ សំអឿន បានស្រែកអរគុណចំពោះចៅក្រមជំនុំជម្រះទាំង ៩នាក់ ដែលជួយរកយុត្តិធម៌ និងបានដោះលែងឲ្យមានសេរីភាព។ លោក សុខ សំអឿន ប្រាប់អ្នកកាសែតនៅក្រៅបន្ទប់សវនាការថា យុត្តិធម៌នៅកម្ពុជា ពិតជាមាននៅពេលដែលតុលាការសម្រេចដោះលែងពួកគេឲ្យរួចផុតពីបទចោទប្រកាន់។
អស់រយៈពេលជិត ១០ឆ្នាំហើយ តុលាការរកមិនឃើញឃាតកពិតដែលបាញ់សម្លាប់ លោក ជា វិជ្ជា អតីតប្រធានសហជីពសេរីកម្មករ ដែលត្រូវបានបាញ់សម្លាប់នៅតូបលក់កាសែតក្បែរវត្តលង្កា កាលពីឆ្នាំ២០០៤។ សាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ និងតុលាការឧទ្ធរណ៍ បានសម្រេចផ្ដន្ទាទោស លោក ប៊ន សំណាង និង លោក សុខ សំអឿន ឲ្យជាប់ពន្ធនាគារ ២០ឆ្នាំ និងផ្តល់សំណងប្រាក់ ៤០លានរៀលដល់ដើមបណ្ដឹង។ ប៉ុន្តែ ពួកគេទាំងពីរត្រូវបានក្រុមអង្គការសង្គមស៊ីវិល អះអាងថា ជាឃាតកសិប្បនិម្មិត។
លោក ជា មុនី ប្អូនប្រុសរបស់ លោក ជា វិជ្ជា យល់ឃើញថា ការដោះលែងជនជាប់ចោទទាំងពីរនាក់ ជាការត្រឹមត្រូវ និងយុត្តិធម៌បំផុត។ ប៉ុន្តែ សម្រាប់លោក និងក្រុមគ្រួសារ នៅមិនទាន់បានយុត្តិធម៌ពីតុលាការនៅឡើយទេ ដោយសារតែតុលាការមិនទាន់រកឃើញឃាតកពិតប្រាកដសម្លាប់ លោក ជា វិជ្ជា នៅឡើយ។
មេធាវីលោក សុខ សំអឿន គឺ លោក ហុង គឹមសួន បញ្ជាក់ថា ការសម្រេចរបស់តុលាការកំពូលនៅពេលនេះ គឺជាការផ្តល់យុត្តិធម៌ដែលមិននឹកស្មានដល់។ លោកបានបន្ទោសថា ការធ្វេសប្រហែសរបស់មន្ត្រីនគរបាលយុត្តិធម៌ និងតុលាការថ្នាក់ក្រោម គឺជាមូលហេតុដែលនាំឲ្យកូនក្តីរបស់លោកត្រូវជាប់ពន្ធនាគារជិត ៦ឆ្នាំ ដោយគ្មានកំហុស។
លោកបញ្ជាក់ថា លោកនឹងពិភាក្សាជាមួយកូនក្តីរបស់លោក ចំពោះការដាក់បណ្ដឹងណាមួយប្ដឹងទៅមន្ត្រីថ្នាក់ក្រោម ដែលបានអនុវត្តខុសនីតិវិធីច្បាប់ រហូតឈានទៅចាប់ និងឃុំខ្លួនកូនក្តីលោកឲ្យជាប់ពន្ធនាគារដោយគ្មានទោសពៃរ៍។
យ៉ាងណា ម្តាយលោក ប៊ន សំណាង គឺអ្នកស្រី នួន គីមស្រ៊ី ហាក់មិនចាប់អារម្មណ៍ចំពោះបណ្ដឹងនេះទេ ដោយបញ្ជាក់ថា អ្នកស្រីប្រាថ្នាសូមឲ្យតែកូនរបស់គាត់មានសេរីភាពដូចដើម។
ប្រធានផ្នែកបច្ចេកទេសស៊ើបអង្កេតរបស់អង្គការលីកាដូ (Licadho) លោក អំ សំអាត យល់ឃើញថា ការសម្រេចរបស់តុលាការកំពូលនេះ ជាការសម្រេចគំរូដែលទុកជាយុទ្ធសាស្ត្រមួយសម្រាប់អនុវត្តនៅពេលក្រោយ ដើម្បីជៀសវាងកុំឲ្យមានរឿងអយុត្តិធម៌ ឬមានជនជាប់ចោទដទៃទៀតត្រូវជាប់ឃុំ ដោយមិនបានប្រព្រឹត្តបទល្មើស។ យ៉ាងណា លោកយល់ថា ការចាប់ខ្លួន លោក ប៊ន សំណាង និង លោក សុខ សំអឿន ឲ្យជាប់ឃុំដោយគ្មានកំហុសនេះ តាមច្បាប់រដ្ឋាភិបាលត្រូវទទួលខុសត្រូវ និងផ្តល់សំណងជំងឺចិត្តការបាត់បង់នូវមុខរបរសម្រាប់ពួកគេ ជាថ្នូរនៃកំហុសដែលបានចាប់មនុស្សគ្មានកំហុសឃុំក្នុងពន្ធនាគាររយៈពេលជិត ៦ឆ្នាំ ដោយសារតែកំហុសរបស់មន្ត្រីក្រោមឱវាទ។
អង្គការអន្តរជាតិខាងការងារ (ILO) និងការិយាល័យឧត្តមស្នងការអង្គការសហប្រជាជាតិទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្ស ចេញសេចក្តីថ្លែងការណ៍រួមមួយនៅថ្ងៃទី២៥ ខែកញ្ញា ស្វាគមន៍ការសម្រេចរបស់តុលាការកំពូល ដែលបានដោះលែង លោក ប៊ន សំណាង និង លោក សុខ សំអឿន និងបានអំពាវនាវឲ្យមានការស៊ើបអង្កេតស៊ីជម្រៅចំពោះករណីឃាតកម្មលើ លោក ជា វិជ្ជា ដើម្បីនាំឃាតកពិតប្រាកដយកមកផ្ដន្ទាទោស។
ប្រភពពីមេធាវីរបស់ លោក ប៊ន សំណាង និង លោក សុខ សំអឿន បញ្ជាក់ថា ពួកគេទាំងពីរនាក់មិនទាន់ត្រូវបានដោះលែងចេញពីពន្ធនាគារទេ ទោះបីតុលាការកំពូលសម្រេចឲ្យដោះលែងនៅថ្ងៃពុធ ទី២៥ ខែកញ្ញា ក៏ដោយ។ មូលហេតុដែលមិនទាន់ដោះលែងនេះ ដោយសារតែខាងអគ្គមហាអយ្យការតុលាការកំពូល មិនទាន់ចុះហត្ថលេខាលើដីការបស់តុលាការនៅឡើយ ដោយសារតែផុតម៉ោងរដ្ឋបាល ដូច្នេះការដោះលែងនេះត្រូវពន្យារពេលទៅថ្ងៃទី២៦ ខែកញ្ញា វិញ៕