តុលាការខេត្តតាកែវចាប់ខ្លួននាយកទីចាត់ការផែនការវិនិយោគខេត្ត និងមន្ត្រី ២នាក់ ពាក់ព័ន្ធនឹងអំពើពុករលួយ ដែលបានឱ្យក្រុមហ៊ុនសាច់ញាតិ ឬបក្ខពួកខ្លួនឈ្នះការដេញថ្លៃលើគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ខេត្ត។ មន្ត្រីសង្គមស៊ីវិលថាការចាប់ខ្លួនមន្ត្រីសាលាខេត្តតាកែវនេះគឺជាករណីតូចមួយ ព្រោះថា រដ្ឋាភិបាលនៅមិនទាន់ចាត់វិធានការទៅលើអំពើពុករលួយទ្រង់ទ្រាយធំនៅឡើយទេ។
សមត្ថកិច្ចខេត្តតាកែវ កាលពីថ្ងៃទី៥ ខែវិច្ឆិកា បានចាប់ខ្លួននាយកទីចាត់ការផែនការវិនិយោគខេត្តតាកែវ លោក ហេង វុទ្ធី និងមន្ត្រីទីចាត់ការផែនការវិនិយោគ ២នាក់ទៀត គឺលោក ម៉ម វិចិត្រ និងលោក យន់ សុធន់ ក្រោមបទចោទតាមមាត្រា៣៥ នៃច្បាប់ប្រឆាំងអំពើពុករលួយមាត្រា៣៨ នៃច្បាប់ស្ដីពីសំអាតប្រាក់ និងមាត្រា៧៦ នៃច្បាប់ស្ដីពីលទ្ធកម្មសាធារណៈ។ មន្ត្រីទាំងនេះត្រូវបានបញ្ជូនទៅឃុំខ្លួននៅពន្ធនាគារខេត្តតាកែវ។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីមិនអាចសុំការឆ្លើយតបជុំវិញរឿងនេះពីអ្នកនាំពាក្យរបស់អង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ លោក សយ ច័ន្ទវិចិត្រ និងអ្នកនាំពាក្យសាលាខេត្ត លោក លី សេវេត បានទេ នៅថ្ងៃទី៨ ខែវិច្ឆិកា។ ការចាប់ខ្លួនមន្ត្រីថ្នាក់ខេត្តទាំងបីនាក់នេះ ត្រូវបានសារព័ត៌មានក្នុងស្រុករាយការណ៍ជាបន្តបន្ទាប់។
កាលពីពេលកន្លងមក អង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយធ្លាប់ធ្វើការស៊ើបអង្កេតទៅលើលោក ហេង វុទ្ធីក្រោយមានបណ្ដឹងចោទប្រកាន់លោកថា មន្ត្រីរូបនេះបានចងក្រងក្រុមហ៊ុន ដែលជាសាច់ញាតិ និងបក្ខពួករបស់ខ្លួនចូលរួមដេញថ្លៃលើគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ខេត្ត ដូចជា ការសាងសង់ផ្លូវ អាគាររដ្ឋ និងទារប្រាក់ចំនួន ៥រយដុល្លារ ទៅ ១ពាន់ដុល្លារពីក្រុមហ៊ុនណា ដែលដេញថ្លៃបានជាដើម។
នាយកប្រតិបត្តិអង្គការតម្លាភាពកម្ពុជា លោក ប៉ិច ពិសី មានប្រសាសន៍ថា អង្គការអន្តរជាតិបានវាយតម្លៃពីស្ថានភាពអំពើពុករលួយក្នុងប្រទេសកម្ពុជាមានលក្ខណៈអាក្រក់ស្ទើរជាជារៀងរាល់ឆ្នាំ ជាពិសេស អំពើពុករលួយខ្នាតធំ ឬការប្រព្រឹត្តបែបបក្សពួកនិយម។ លោក ប៉ិច ពិសី ថ្លែងថា ការចាត់វិធានការទៅលើមន្ត្រីខេត្តតាកែវ គឺជាករណីតូចមួយ ហើយលោកសង្ឃឹមថារដ្ឋាភិបាលនឹងមានវិធានច្រើនជាងនេះដើម្បីលុបបំបាត់អំពើពុករលួយជាប្រព័ន្ធ ដើម្បីឱ្យពលរដ្ឋទទួលបានសេវាសាធារណៈល្អប្រសើរ និងដើម្បីផ្ដល់ទំនុកចិត្តដល់អ្នកវិនិយោគបរទេសឡើងវិញ។
លោក ប៉ិច ពិសី៖«អ្វីដែលសំខាន់នោះគឺរដ្ឋាភិបាលគួរតែដោះស្រាយអំពើពុករលួយនេះជាប្រព័ន្ធ ជាយុទ្ធសាស្ត្រ ហើយដោះទាំងធំទាំងតូចដើម្បីទីមួយគឺផ្ដល់សេចក្ដីទុកចិត្តដល់ពលរដ្ឋអំពីរដ្ឋាភិបាលដែលអាចឈានទៅដល់ប្រព័ន្ធដឹកនាំមួយដែលមានភាពស្អាតស្អំជាងមុន ទីពីរកាលណាយើងដោះបញ្ហាអំពើពុករលួយនេះ យើងនឹងឈានទៅដល់ការផ្ដល់សេវាប្រកបទៅដោយប្រសិទ្ធភាពជូនពលរដ្ឋ»។
កាលពីពេលកន្លងមក មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់របស់រដ្ឋាភិបាលជាច្រើនរូប ត្រូវបានចាប់ខ្លួនជាបន្តបន្ទាប់ក្នុងឆ្នាំនេះ ពាក់ព័ន្ធនឹងអំពើពុករលួយ និងការឆបោក រួមមាន អគ្គនាយករងនៃអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធនាគារ លោក ព្រុំ ចាន់នី រដ្ឋលេខាធិការ នៃទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី លោក ដួង តារា និងទីប្រឹក្សាប្រធានព្រឹទ្ធសភារបស់លោក ហ៊ុន សែន គឺលោក លី សាម៉េត ជាដើម។ នាយករដ្ឋមន្ត្រីលោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ធ្លាប់ប្រកាសថា រដ្ឋាភិបាលនឹងបន្តប្រកាន់ជំហរយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់ក្នុងការវះកាត់តាមអភិក្រមទី៥ ចំពោះមន្ត្រីដែលប្រព្រឹត្តអំពើខុសឆ្គងនាំអោយប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរដល់ផលប្រយោជន៍ជាតិ និងប្រជាជន។
ទោះជាយ៉ាងនេះក្ដី អ្នកឃ្លាំមើលសង្គមថ្លែងថា រដ្ឋាភិបាលនៅមិនទាន់ចាត់វិធានការច្បាប់ទៅលើមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់របស់រដ្ឋាភិបាលផ្សេងទៀត ដែលបន្តប្រព្រឹត្តអំពើពុករលួយនៅឡើយទេ។
អង្គការតម្លាភាពអន្តរជាតិ (Transparency International) នៅថ្ងៃទី៣០ ខែមករា ចេញផ្សាយរបាយការណ៍រកឃើញថាស្ថានភាពអំពើពុករលួយនៅប្រទេសកម្ពុជាក្នុង ឆ្នាំ២០២៣ ស្ថិតក្នុងស្ថានភាពគួរឱ្យបារម្ភ និងអាក្រក់ជាងឆ្នាំមុន ដោយទទួលបានពិន្ទុ ២២ ដែលធ្វើឱ្យកម្ពុជាធ្លាក់មកស្ថិតក្នុងចំណាត់ថ្នាក់ទី១៥៨ ក្នុងចំណោមប្រទេស និងដែនដីចំនួន ១៨០៕