អនុប្រធានវិទ្យុអាស៊ីសេរីផ្នែកភាសាខ្មែរ លោក ពៅ ពន្លក ថ្លែងថា ក្នុងរយៈពេល ១៣ឆ្នាំមកនេះ ជំហររបស់វិទ្យុអាស៊ីសេរីគឺនៅតែឈរលើជំហរឯករាជ្យ និងមិនប្រកាន់និន្នាការនយោបាយនៃក្រុម ឬគណបក្សណាមួយឡើយ។ លោកថ្លែងថា លោកនឹងខិតខំប្រឹងប្រែងតទៅមុខទៀត ដើម្បីនាំមកនូវព័ត៌មានសំខាន់ៗ ឬបទវិភាគផ្សេងៗសម្រាប់អ្នកសា្តប់។
លោក ពៅ ពន្លក មានប្រសាសន៍ថា ៖ «យើងបានធ្វើអ្វីៗទាំងអស់ដើម្បីឲ្យបុគ្គលិករបស់យើងយល់ដឹងច្បាប់ពីគោលដៅរបស់វិទ្យុអាស៊ីសេរី ហើយគោលដៅរបស់យើងពិតប្រាកដនោះ គឺគ្មានអ្វីក្រៅពីឲ្យគ្នាយើងបំពេញវិជ្ជាជីវៈជាអ្នកកាសែតត្រឹមត្រូវ ព័ត៌មានដែលផ្សាយទៅត្រឹមត្រូវ ពិត មិនកុហក មិនមាននិន្នាការកាត់ជើងនរណា ហើយអ្វីដែលយើងផ្សាយគឺទាន់ពេលវេលា»។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីផ្នែកភាសាខ្មែរបានបង្កើតឡើងនៅថ្ងៃទី២៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ១៩៩៧ ក្នុងរដ្ឋធានីវ៉ាស៊ីនតុន (Washington) សហរដ្ឋអាមេរិក។ វិទ្យុនេះជាសាជីវកម្មឯកជនមិនរកប្រាក់កម្រៃ ដែលផ្សព្វផ្សាយដំណឹង និងព័ត៌មានពិតជាភាសាខ្មែរ ហើយវិទ្យុនេះទទួលបានការឧបត្ថម្ភពីរដ្ឋាភិបាលសហរដ្ឋអាមេរិក។
ស្ថាប័នវិទ្យុអាស៊ីសេរីទាំងមូលធ្វើការផ្សព្វផ្សាយភាសាដើមកំណើតអាស៊ីចំនួន ៩ភាសា ដល់អ្នកស្ដាប់ណាដែលមិនមានលទ្ធភាពទទួលបានការផ្សាយដំណឹងពេញលេញ និងដោយឥតគិតថ្លៃ។ ភាសាទាំង ៩នោះ មានភាសាខ្មែរ លាវ ភូមា វៀតណាម ចិនកុកងឺ ចិនកាតាំង កូរ៉េ វីហ្គឺ និងភាសាទីបេ។
គោលបំណងរបស់វិទ្យុអាស៊ីសេរី គឺដើម្បីផ្ដល់វេទិកាសម្រាប់សម្ដែងមតិ និងសំឡេងពីក្នុងប្រទេសអាស៊ីទាំងនេះ។
លោក ពៅ ពន្លក មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីដែលវិទ្យុអាស៊ីសេរីផ្នែកខេមរៈភាសា ធ្វើការផ្សព្វផ្សាយរយៈពេលកន្លងមក គឺផ្ដោតលើបញ្ហាដែលប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរគួរបានទទួល ព្រោះវាទាក់ទងទៅនឹងបញ្ហាសិទ្ធិសេរីភាព និងជីវភាពប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ។
លោក ពៅ ពន្លក មានប្រសាសន៍បន្ថែមដូច្នេះ ៖ «ទៅអនាគតយើងនឹងបន្តធ្វើអ្វីដែលយើងបានធ្វើកន្លងមក ហើយបើសិនជាមានរឿងអ្វីដែលផ្ដោតទាក់ទងជីវភាពប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ ទាក់ទងនឹងប្រទេសខ្មែរ យើងនឹងបន្តផ្សាយតទៅទៀត»។
នាយកនៃវិទ្យុអាស៊ីសេរីខាងផ្នែកភាសាពីតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ លោកស្រី ស៊ូសាន ឡេវរីយ៍ (Susan Lavery) មានប្រសាសន៍ថា លោកស្រីអបអរសាទរចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់បុគ្គលិកវិទ្យុអាស៊ីសេរីផ្នែកភាសាខ្មែរ ទាំងអ្នកនៅរដ្ឋធានីវ៉ាស៊ីនតុន និងអ្នកនៅប្រទេសកម្ពុជា ដែលព្យាយាមរាយការណ៍អំពីបញ្ហាសំខាន់ៗសម្រាប់ពលរដ្ឋខ្មែរ។
លោកស្រី ស៊ូសាន ឡេវរីយ៍ បន្ថែមថា ៖ "ខ្ញុំគិតថា វិទ្យុអាស៊ីសេរីផ្នែកភាសាខ្មែរបានធ្វើកិច្ចការរបស់ខ្លួនបានយ៉ាងល្អប្រសើរ ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយអំពីបញ្ហានានា ដែលមានអត្ថប្រយោជន៍សម្រាប់ពលរដ្ឋខ្មែរ និងបានជួយដល់ការរកដំណោះស្រាយជាច្រើនផងដែរ។ ខ្ញុំគិតថា នេះជាតួនាទីដ៏សំខាន់ដែលក្រុមអ្នកយកព័ត៌មានរបស់យើងព្យាយាមក្នុងការបង្កើននូវភាពជឿជាក់ពីអ្នកស្ដាប់ តាមរយៈកិច្ចការដែលពួកគេបានធ្វើកន្លងមក ហើយខ្ញុំពិតជាមានមោទនភាពណាស់សម្រាប់ពួកគេ"។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីធ្វើការផ្សាយផ្ទាល់ចេញពីរដ្ឋធានីវ៉ាស៊ីនតុន សហរដ្ឋអាមេរិក ពីរលើកក្នុងមួយថ្ងៃ តាមរលកធាតុអាកាសខ្លី ឬ Shortwave គឺពេលព្រឹកចាប់ពីម៉ោង ៥កន្លះ ដល់ម៉ោង ៦កន្លះ និងពេលយប់ពីម៉ោង ៧កន្លះ ដល់ ៨កន្លះ ម៉ោងនៅកម្ពុជា។ វិទ្យុនេះក៏ធ្វើការផ្សាយបន្តតាមវិទ្យុសំបុកឃ្មុំ FM ១០៥ នៅពេលព្រឹកចាប់ពីម៉ោង ៦ ដល់ម៉ោង ៧ និងពេលយប់ចាប់ពីម៉ោង ៨ និង ៣០នាទី ដល់ម៉ោង ៩ និង ៣០នាទី។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីផ្នែកភាសាខ្មែរនេះ ក៏មានផ្សាយបន្តតាមវិទ្យុមណ្ឌលព័ត៌មានស្ត្រីកម្ពុជា FM ១០២ នៅភ្នំពេញ FM ១០៤.២៥ នៅខេត្តកំពង់ធំ និង FM ៩២.២៥ នៅខេត្តស្វាយរៀង ដែលផ្សាយនៅពេលព្រឹកចាប់ពីម៉ោង ៧ ដល់ម៉ោង ៨ និងពេលយប់ចាប់ពីម៉ោង ១០ និង ៣០នាទី ដល់ម៉ោង ១១ និង ៣០នាទី។
និពន្ធនាយករបស់វិទ្យុអាស៊ីសេរីផ្នែកខេមរៈភាសាប្រចាំក្នុងរដ្ឋធានីវ៉ាស៊ីនតុន លោក ជុន ច័ន្ទបុត្រ បានបង្ហាញអំពីការវិវឌ្ឍន៍ជឿនលឿនរបស់វិទ្យុអាស៊ីសេរី ចាប់តាំងពីបានបង្កើតក្នុងឆ្នាំ១៩៩៧ ដោយលោកបានរំឭកឡើងវិញនូវអនុស្សាវរីយ៍មួយចំនួនយ៉ាងដូច្នេះ ៖ «យើងមានការវិវឌ្ឍន៍ច្រើនណាស់។ ការផ្សាយដំបូងមានរយៈពេលតែ ៣០នាទីទេ បុគ្គលិកក៏យើងមានតែបីបួនប្រាំនាក់ដែរ នៅរដ្ឋធានីវ៉ាស៊ីនតុននេះ នៅភ្នំពេញ ក៏មានបីបួននាក់ដែរ។ ការផ្សាយជារលកធាតុអាកាសខ្លីពេលហ្នុង មិនសូវមានអ្នកស្ដាប់ឮបានច្រើនទេ»។
បើទោះបីពិភពលោកកំពុងមានភាពជឿនលឿនខាងផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន តាមរយៈប្រព័ន្ធអ៊ិនថឹណិត (Internet) ឬទូរទស្សន៍ ដែលអាចប៉ះទង្គិចដល់វិទ្យុក៏ដោយ ក៏លោក ជុន ច័ន្ទបុត្រ នៅតែមានជំនឿថា សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា វិទ្យុនៅតែជាមធ្យោបាយដ៏សំខាន់ដដែល សម្រាប់ពលរដ្ឋខ្មែរដែលរស់នៅតាមទីក្រុង ជនបទ និងស្រុកស្រែចម្ការ។
លោក ជុន ច័ន្ទបុត្រ មានប្រសាសន៍ថា ៖ «ទូរទស្សន៍ ឬអ៊ិនថឹណិត លុះត្រាតែអ្នកដែលមានភ្លើងអគ្គិសនី អ្នករស់នៅក្នុងក្រុង ដែលសេវារបស់ទូរទស្សន៍ ឬអ៊ិនថឹណិត ទៅដល់បានអាចមើលបានឃើញ។ ក្នុងករណីប្រទេសកម្ពុជា ដែលមានប្រជាពលរដ្ឋជាកសិករ អ្នកស្រែចម្ការនៅមានចំនួនច្រើននៅឡើយ ខ្ញុំជឿថា វិទ្យុអាស៊ីសេរីអាចជាមធ្យោបាយផ្សព្វផ្សាយមួយដ៏ល្អសម្រាប់អ្នកស្ដាប់ទាំងនោះដែលមិនទាន់មានលទ្ធភាពរត់ឲ្យទាន់ទៅនឹងការរីកចម្រើនខាងបច្ចេកវិទ្យា»។
ក្រុមហ៊ុនស្រាវជ្រាវផ្នែកព័ត៌មានឈ្មោះ អ៊ិនធ័រ មេឌា (Inter Media) បានរកឃើញថា យ៉ាងហោចណាស់មានចំនួនអ្នកស្ដាប់វិទ្យុប្រចាំសប្ដាហ៍ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ចំនួន ៥៩% ក្នុងឆ្នាំ២០០៨ ហើយចំនួននេះបានធ្លាក់មកត្រឹម ៥៤% ក្នុងឆ្នាំ២០០៩ ខណៈដែលអ្នកមើលទូរទស្សន៍ប្រចាំសប្ដាហ៍មានចំនួន ៥៦% និងអ្នកប្រើអ៊ិនថឹណិតប្រចាំសប្ដាហ៍មានចំនួន ២%។
បុគ្គលិកខាងផ្នែកផ្សាយព័ត៌មាន និងជាអ្នករាយការណ៍របស់វិទ្យុអាស៊ីសេរី លោក ហាស់ សាន បានធ្វើការជាមួយវិទ្យុចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៩៨ មកនោះ បានសម្ដែងសុទិដ្ឋិនិយមថា លោកពេញចិត្តចំពោះកិច្ចការរបស់លោកដែលខិតខំស្វែងរកព័ត៌មានពិតជូនអ្នកស្ដាប់ ៖ «ខ្ញុំមានសេចក្ដីរីករាយ ពេញចិត្ត ដោយបានរួមចំណែកដល់ព័ត៌មានពិតជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរនៅគ្រប់ទិសទី ឲ្យបានយល់ដឹងអំពីអ្វីដែលមិនបានដឹង ហើយមិនអាចនឹងទទួលព័ត៌មានប្រភេទនោះបាន»។
ចំណែកអ្នកនាង កេសរណ្ណីយ្យា ដែលជាបុគ្គលិករបស់វិទ្យុអាស៊ីសេរី ផ្នែកខេមរៈភាសា ចាប់តាំងពីដើមទីនៃការបង្កើតវិទ្យុនេះមកម្ល៉េះ មានប្រសាសន៍ថា ការដែលធ្វើឲ្យអ្នកនាងមានកម្លាំងចិត្តក្នុងការបំពេញកិច្ចការដ៏យូរឆ្នាំមកនេះ ដោយសារលោកអ្នកស្ដាប់វិទ្យុនេះតែងផ្ដល់តម្លៃតាមរយៈការចង់ដឹង ចង់ឮពីការផ្សាយរបស់ខ្លួន។
អ្នកនាង កេសរណ្ណីយ្យា មានប្រសាសន៍ថា ៖ «ចម្លើយរបស់ខ្ញុំគឺផ្អែកទៅលើការឲ្យតម្លៃរបស់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ ដែលជាអ្នកចង់ដឹងអំពីព័ត៌មានពិត ជាពិសេសអ្នកដែលចង់ដឹងឮពីសំឡេងរបស់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ ពិសេសអ្នកនៅស្រុកស្រែចម្ការដែលមានបញ្ហា ដែលត្រូវការមធ្យោបាយដើម្បីស្ដាប់ និងមធ្យោបាយដើម្បីបញ្ចេញសំឡេង ទស្សនៈយោបល់របស់គាត់»។
លោកស្រី ស្ងួន អមរា ដែលជាបុគ្គលិកខាងផ្នែករដ្ឋបាលរបស់វិទ្យុអាស៊ីសេរីភាសាខ្មែរដែរនោះ មានប្រសាសន៍ថា ភាពប្រាស្រ័យទាក់ទងក្នុងកិច្ចការរវាងបុគ្គលិករបស់វិទ្យុអាស៊ីសេរី មានភាពល្អប្រសើរ ក៏ដូចគ្នាទៅនឹងលោកអ្នកស្ដាប់ផងដែរ ៖ «ពិសេសអ្នកស្ដាប់យើងសរសេរ email មក ថ្នាក់លើរបស់វិទ្យុអាស៊ីសេរីតែងតែឆ្លើយតបទៅនឹងសំណួរអ្វីដែលគេសួរ។ យើងតែងតែសង្ឃឹមថា យើងបានទទួលអ្នកស្ដាប់ច្រើនតទៅទៀត ហើយដែលសង្ឃឹមថា អ្នកស្ដាប់ទាំងអស់នឹងផ្ញើសេចក្ដីទុកចិត្ត ឬចូលចិត្តស្ដាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរី»។
ចំណែកក្រុមអ្នកយកព័ត៌មាន និងអ្នកឆ្លើយឆ្លងព័ត៌មានវិទ្យុអាស៊ីសេរីពីប្រទេសកម្ពុជាឯណោះវិញ បានចែករំលែកនូវបទពិសោធន៍នានា ចាប់តាំងពីវិទ្យុនេះបង្កើតឡើង ខណៈពួកគេកំពុងខិតខំប្រឹងប្រែងទាំងយប់ទាំងថ្ងៃ ដើម្បីប្រមូលព័ត៌មាន ទាំងនៅតាមចុងកាត់មាត់ញក ស្រុកស្រែចម្ការ ឬនៅតាមទីក្រុងក្ដីនោះ។
អ្នកស្រី គឹម ពៅ ជាអ្នកយកព័ត៌មាន និងជានិពន្ធនាយករបស់វិទ្យុអាស៊ីសេរីភាសាខ្មែរប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា តាំងពីឆ្នាំ១៩៩៧ មកនោះ បានថ្លែងតាមទូរស័ព្ទរំឭកដល់កាលពីពេលដែលវិទ្យុនេះចាប់ផ្ដើមបង្កើតឡើង។
អ្នកស្រីថ្លែងថា កាលពីពេលអ្នកស្រីចាប់ផ្ដើមធ្វើការលើកដំបូងក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ពេលនោះវិទ្យុនេះមានគ្នាតែបីនាក់ប៉ុណ្ណោះ មានការិយាល័យដ៏តូចចង្អៀត ហើយមានការពិបាកបំផុតក្នុងការបញ្ជូនសំឡេងជារឿងក្ដី ឬជាបទសម្ភាសន៍ក្ដី តាមរយៈទូរស័ព្ទ។ អ្នកស្រីថ្លែងថា ឥឡូវវិទ្យុនេះមានការរីកចម្រើនធំធាត់ បំពាក់ដោយឧបករណ៍បច្ចេកវិទ្យាទំនើប មានបុគ្គលិកដ៏ច្រើន និងមានអ្នកស្ដាប់ រួមទាំងប្រជាពលរដ្ឋ ឬមន្ត្រីរាជការកាន់តែថែមទៀត។
អ្នកស្រី គឹម ពៅ មានប្រសាសន៍ថា អ្នកស្រីឲ្យវិសាលភាពនៃផ្សព្វផ្សាយរបស់វិទ្យុអាស៊ីសេរីកាន់តែមានទំហំធំធេងថែមទៀត ទាំងការផ្សព្វផ្សាយតាមរយៈគេហទំព័រ និងព័ត៌មានពីតាមទីជនបទដាច់ស្រយាល ៖ «តាំងពីខ្ញុំធ្វើការពីដើមដំបូងមកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ ខ្ញុំខ្លួនឯងទទួលស្គាល់ថា មានការរីកចម្រើនច្រើន»។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីផ្នែកខេមរៈភាសាក៏មានគេហទំព័ររបស់ខ្លួន មានអាសយដ្ឋាន www.rfa.org/khmer ដែលផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានទាន់ហេតុការណ៍ ហើយលោកអ្នកអាចស្ដាប់ និងមើលរូបភាព Slidshow ឬព័ត៌មានជាខ្សែវីដេអូផ្សេងៗ។ ទន្ទឹមនឹងគ្នានេះដែរ វិទ្យុអាស៊ីសេរីក៏មានបង្កើត Facebook ដែលកំពុងមានអ្នកចូលរួមដ៏ច្រើន ដើម្បីបញ្ចេញទស្សនៈយោបល់ ឬអាចរកមើលអត្ថបទចុះផ្សាយក្នុង Facebook នោះ។
ក្រុមថ្នាក់ដឹកនាំរបស់វិទ្យុនេះ បានឲ្យដឹងថា ជំហានបន្តបន្ទាប់របស់វិទ្យុនេះ នឹងធ្វើឲ្យអ្នកតាមដានវិទ្យុអាស៊ីសេរី អាចស្ដាប់ ឬអានអត្ថបទរបស់វិទ្យុនេះតាមរយៈទូរស័ព្ទដៃផងដែរ៕